Arama ?

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Arkadaşlar formu biraz inceledim epey örnek var ama, ilişkisiz arama satırı ekledim sonra burada, örneğin Ankara ' yı arayacağım an.... yazınca aşağıdaki liste kutusunda ankara çıksın istiyorum, bunu sanırım kodlardan yapıyoruz, biri bana bu işin mantığını anlatabilir mi ?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ahmetcan75,

Öncelikle bu iş yapabilmeniz için iki nesneye ihtiyacınız var:

1. ActiveX nesnelerinin içinden Microsoft Forms Text Box. Bu kullanmamızın nedeni metin kutusu içinde bir harf yazıldığında (değişiklik yapıldığında) yenileme yapıyor olması. Normal metin kutusu yenileme yapabilmesi için onun dışına çıkılması veya enter tuşuna basılması gerekir.

2. Verilerinizin listelendiği bir liste kutusu. Bunun da filtreleme özelliği açık olarak ayarlanmalı

Ondan sonra incelediğiniz örneklerdeki kodlardan liste kutusunun filtreleme özelliğine eklediğimiz metin kutusunun içeriğini atamanız gerekiyor.

Sanırım yapılacaklar bunlar. Takıldığınız bir nokta varsa cevaplandırabilirim.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
türkçe
teşekkürler

Hemen Uygulamaya GeÇİyorum Becerebİlİrİm Herhalde.
Cok Tesekkur Ederİm.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Fİltreleme

Sİzİn İÇİn Çok Basİt Olacak Ama Fİltreleme ÖzellİĞİnİ Nerden AÇabİlİrİm. BİlmedİĞİ Şey Zor Gelİyor İnsana :)

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ahmetcan75,

Kod:
Dim txtSearchString As Variant
Dim strSQL As String

txtSearchString = Me![TextBox7] 'Burada txtSerchStrige metin kutusunun içeriğini atıyoruz

If Not IsNull(Me![TextBox7]) Then   'Eğer boş değilse aşağıdaki yordamı çalıştır

'Burada bir SQL satırı oluşturuyoruz.Aşağıda SELECT ile seçilecek alanları ayarlıyoruz siz kendi uygulamanıza göre ayarlayın

strSQL = "SELECT [Tablo2].[AdıSoyadı],[Tablo2].[Baba Adı],[Tablo2].[Ana Adı] FROM [Tablo2] "

'Burada SQL cümlesine eklediğimiz konu aramanın hangi alanda ve ne koşulda yapılacağını söylüyoruz en önemli konu* nokta
    strSQL = strSQL & "WHERE (([Tablo2].[AdıSoyadı]) Like '" & txtSearchString & "*') "

End If
'Burada liste kutusunun veri kaynağına sql cümlesini ekliyoruz
Me!Metin1.RowSource = strSQL
iyi çalışmalar:)

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba;

Arama işlemi yaparken textbox içerisinden çıkmadan(enter yapmadan) değişikliklere bağlı olarak otomatik listelenmesi sağlanabilir mi?

_AfterUpdate() yerine _Change() ile başlayarak bu işlem yapılabilir mi?

İyi Çalışmalar..

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhabalar;

Kod:
Dim txtSearchString As Variant
Dim strSQL As String

txtSearchString = Me![TextBox7] 'Burada txtSerchStrige metin kutusunun içeriğini atıyoruz

If Not IsNull(Me![TextBox7]) Then   'Eğer boş değilse aşağıdaki yordamı çalıştır

'Burada bir SQL satırı oluşturuyoruz.Aşağıda SELECT ile seçilecek alanları ayarlıyoruz siz kendi uygulamanıza göre ayarlayın

strSQL = "SELECT [Tablo2].[AdıSoyadı],[Tablo2].[Baba Adı],[Tablo2].[Ana Adı] FROM [Tablo2] "

'Burada SQL cümlesine eklediğimiz konu aramanın hangi alanda ve ne koşulda yapılacağını söylüyoruz en önemli konu* nokta
    strSQL = strSQL & "WHERE (([Tablo2].[AdıSoyadı]) Like '" & txtSearchString & "*') "

End If
'Burada liste kutusunun veri kaynağına sql cümlesini ekliyoruz
Me!Metin1.RowSource = strSQL

Yukarıdaki kodda; Tablo içerisinde [AdıSoyadı] alanı Birincil anahtar olarak belirlendiğinde;

bulunan bu isme denk gelen [Baba Adı] veya [Ana Adı] değerini bir listbox' a (Me!Metin1.RowSource = strSQL)

eklemeden doğrudan nasıl öğrenebiliriz.

Örn:

-Msgbox [Baba Adı]

yada
-Me![TextBox8].value= [Ana Adı]

gibi...

iyi çalışmalar...

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba arkadaşlar;

Yukarıda sorduğum orunun SQL kodu aşağıdaki gibi değilmidir, nerede hata yapıyorum.

-------------------------------------------------------------------------
txtSearchString = Me![TextBox7]
strSQL = "SELECT [Tablo2].[Baba Adı] FROM [Tablo2] WHERE [AdıSoyadı]= '" & txtSearchString & " '"
-------------------------------------------------------------------------

burada bana sadece [Baba Adı] gerekli,

İyi Çalışmalar.