aritmetik işlemler

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Arkadaşlar;toplama çıkarma deyince sütun adları kullanılarak satırlar toplatılıyor,sorguda...Bu konuyla ilgili anlatımlar gördüğüm kadarıyla hep böyle.
Peki;Bir sütunun kendisi toplatılabilirmi?Yukarıdan aşağıya doğru.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
tablolarda sütun ve satırlar var malum.sayısal verisi olan sütunlar birbirleri ile toplatılıp veya aritmetik dört işlem yaptırılıp her neyse...başka bir sütunda sonucu gösteriliyor. bunu biliyorum.benim öğrenmek istediğim,tek bir sütundaki
satır satır var olan yukarıdan aşağıya sayısal verileri, nasıl toplatırız ve raporda nasıl gösteririz bu mümkünmü?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Access bir veritabanı uygulamasıdır. Excel gibi bir tablolama programı varken tablo hesap işlemlerini bence excel'de yapmak lazım. Excel'de soldan sağa veya yukardan aşağıya işlemler yapılabiliyor çünkü o bir tablolama programı. Access'te daha farklı işlemler yapılmalı. Herşeyden önemlisi excelden farklı olarak accesste tablolar herşey demek değil. Access'te nesneler çok çeşitlidir.

Sanırım bu bilgiyi sadece merak ettiğiniziçin sordunuz. Ben bildiğim kadarıyla şunu söyleyeyim ki, accesste tablolar işlem yapmak için değildir, veri saklamak içindir. Ama mesela bir sorgu aracılığı ile bahsettiğiniz şeyler yapılabilir.

Kolay Gelsin..