Aşk Şiirleri Antolojisi

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe

Merhaba;

Beni az çok tanıyanlar, edebiyata ve özellikle şiire olan ilgimi bilir. Gerçi Necati Cumalı'nın "Yeşil Bir At Sırtında" adlı kitabında belirttiği gibi (Paris'te bir kahveye gitmiştir, gençler ne iş yaptığını sorunca "Türkiye'de şairim" cevabını vermiş ve bunun üzerine kahvedeki ve kahvenin etrafındaki ne kadar insan varsa toplanıp çevresini sarmışlar: "Şair olmak çok önemli, ülkelere yüz yılda bir şair gelir" sözlerini söylemişlerdir. Bunun üzerine Necati Cumalı şöyle düşünmekten kendini alamaz: "Her ülkeye yüz yılda bir şair geliyor, bizim ülkemizde her gün 500 tane şair çıkıyor, eline kalemi alan şair oluyor"...) bizim ülkemizde her eline kalemi alan sevgilisine "şiir" adı altında bir şeyler karalıyor ama, ben yine de gerçek aşk şiirlerini gerçek ustalardan derleyip okuyabileceğim bir arşiv oluşturmak istedim...

Bunun için boş vakitlerimde "Aşk Şiirleri Antolojisi" adını verdiğim bir tasarım yaptım. Bu haliyle bile büyük olan dosya boyutunun daha da şişmemesi ve foruma yükleyebilmek için bazı verileri ve şiir ses kayıtlarını çıkartmak zorunda kaldım...

Şiiri yazabilmek çok ayrı bir şeydir, onu okuyabilmek ise bambaşka bir şey... Bu yüzden çoğu usta şairden kendi şiirini dinlediğimiz zaman -başkaları okuduğu zaman aldığımız zevkten- daha az zevk alırız... Ben de güzel şiir okuyabilen birisi değilim maalesef, ama yine de yaptığım uygulama boş kalmasın ve şairlerin şiirlerini okurken şiirlerini de sesli olarak dinleyebilelim diye şiirleri kendimce yorumlayıp, ses dosyaları olarak kaydettim... Umarım dinlerken çok fazla acı çekmezsiniz... :D

Neden aşk şiirleri konusunu seçtiğimi de bir iki satırla açıklamak isterim izninizle: Öncelikle şairlerin her konudaki birbirinden güzel şiirlerinin çoğunu almak zorunda kalmayayım, şimdilik sadece belli bir konudaki şiirlerinden derleme yapayım istedim. Ancak daha önemlisi aşk şiirlerini (gerçek aşk şiirlerini) çok seviyorum ben... Aşk şiiri yazmak gerçekten çok zordur... Herkesin bir fikrinin olduğu ve iyice kullanılarak gerçek anlamını yitirmiş "aşk" kelimesini ve içeriğini anlatmaya her şairin gücünün yetmeyeceğini düşünüyorum... Bu yüzden veritabanını belli bir kategoriyle sınırlandırdım...

Uygulama ilk açıldığı zaman çalması için İlhan İrem'in "Anlasana" adlı şarkısının 20 saniyelik giriş kısmını koydum. Bu yüzden (ve şiirlerin ses kaydını da dinleyebilmek için) bilgisayarınızın sesini açarak uygulamayı çalıştırırsanız sevinirim...

Yine uygulamayı bilgisayarınıza indirdiğiniz ve klasörü açtığınız zaman AskSiirleriAntolojisi.mdb dosyasının yanında (aynı klasör içinde) MouseHook.dll dosyası bulunmaktadır. Bu dosya, uygulama açıkken mouse tekerleğinin hareketini iptal etmek içindir. Bu nedenle aynı klasör içinde tutulmaktadır.

Bu çalışmayı hazırlarken gerçekten çok büyük zevk aldım... Kullanırken, yeni şairler ve şiirleri kaydederken de aynı zevki alacağımı düşünüyorum... Umarım siz de şiir seviyorsanız beğenerek kullanırsınız...

Şiir gibi bir yaşamınız olması dileğiyle...

Saygılarımla...

NOT: Dosya boyutu biraz büyük olduğu için eklenti olarak eklemeyip, bir upload sitesine yükledim. Dosyayı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıkladıktan sonra açılan sayfada biraz bekleyince sol tarafta çıkan Click here to start download yazan yere tıklayarak dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz...

AŞK ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ

.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 Tr/İng.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.01.2019
Bu güzel çalışa için çok teşekkür ederi.Ellerine ve emeğine sağlık.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
ellerinize sağlık teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Bu emege bu çalışmaya ne dense az helal olsun kelimeler yetersiz kalır içtenlikle tebrik eder başarılarınızın devamını diler saygılar sunarım ellreinize emeğinize saglık

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Çok hoş bir uygulama olmuş.. Tebrikler..

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sayın gitarisyen, elinize sağlık, çok güzel bir çalışma. Son zamanlarda Acess uzmanı arkadaşlardan gelen çalışmaları hayranlıkla izliyorum. Bu gidişte forumun ismini değiştirmek zorunda kalacağız galiba.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Teşekkürler

Sayın amelie, Sayın ibo43, Sayın simendifer, Sayın beab05, Sayın hamitcan;

Güzel sözleriniz, yorumlarınız, mesajlarınız ve ilginiz için çok çok teşekkür ediyorum... Sağolun...

Excel Vers. ve Dili
excel formulleri
üstadım indirmeyi beceremedim sanırm silinmiş güncellermisin.