Ay-Yıl-Gün Hesabı

Yapmak istediğim hesaplamada bulunan toplam gün sayısının ( 845 gün) içerisinde kaç ay-gün-yıl olduğunu bulabilmek. Ay 30 gün, yıl ise 360 günden hesaplanmakta. Mesela 845 gün içerisinde ; 2 yıl (360x2=720)- 4 (30*4=120)ay - 5 gün var, ben bunu sonuç kutusunda nasıl görebilirim. Şimdiden teşekkürler...
Örnek;
Metin1.Kutu:Sayı ( Mesela 845 )
Metin1.Kutu:Sonuç (2 yıl - 4 ay - 5 gün )
(720 + 120 +5 =845) :(

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Basit olarak yaptım. Umarım işinizi görür.

İyi çalışmalar :hey:

Teşekkürler, ancak Hesapla butonuna tıklamadan rakamı yazdığımda otomatik olarak sonucu verebilirmi, eğer mümkünse tabi. Bu da işime yarıyor ama dediğim gibi olursa daha iyi olacak, teşekkürler. Elinize sağlık :eek:

Excel Vers. ve Dili
İstediğiniz değişikliği yaptım.

İyi çalışmalar :)

Terfi tarihi

Bu soruyu da cevaplarsanız sevinirim, örnek dosya ekte... Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Sayın fcelik,

İstediğinizi yapabildim herhalde. :D

Daha önce yapılanların işinize yarayıp yaramadığını da bilelim değil mi? :(

Yardımlarınız için teşekkürler,

Son yapılan dosyada bir hesaplama hatası var, yeni dosyayı gönderdim bakıp cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Sayın fcelik,

Sizin söylediklerinizden hiç birşey anlamadım.

Tarihler arasında çıkarma işlemi günden başlar eğer çıkarılan gün sayısı büyükse ay dan bir alınıp güne 30 eklenir ve çıkarma yapılır. Sonra ay çıkarılır burda da çıkarılan büyükse yıldan bir eksiltilir ve aya 12 eklenir. Çıkarma işlemi yıldan başlamaz.

Yukarıya yazdığımız toplam gün sayısını önce yıl, ay ve güne çevirip çıkan sonuç başlama tarihinden çıkarılıyor. Bence hesaplama düzgün çalışıyor :? :?

Excel Vers. ve Dili
Sayın excile,

Biraz daha dikkatli incelemiş olsaydınız burada bahsi geçen yıl 360 gün ve ay 30 gün. Onun için verdiğiniz linkdeki örnekler örneğe uymuyor.

Bunun dışında da sanırım sayın fcelik arkadaşımızın kod bilgisi biraz zayıf. Ben de yardımcı olmaya çalışıyorum.

Teşekkürler,

Sayın Modalı çok teşekkür ederim, kod konusunda zayıfım bu yönde kodlarınızı inceledim. Sadece bir yerde değişiklik yaptım hesaplama doğru çalıştı;
"If gün - Me![txtGün].Value >(< işaretini değiştirdim) 0 Then
fgün = (gün + 30) - Me![txtGün].Value
ay = ay - 1

Herşey için teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Sayın Modalı,

Problemin abukluğuna dikkat çekmek için yukardaki linki vermiştim.Hem iki tarih arasındaki günü çıkartarak bulacaksın sonrada bunu yıla çeviriken 360 gün olarak çevireceksin, peki nereye gitti 5 gün 6 saat? vs.vs.

Eğer personelciler böyle hesaplıyorlarsa zaten mantıkları yanlış demektir.
Yani buraya sorulan sorularında bir çoğunda böyle hatalar görüyorum, arkadaşları uyarmakta fayda var diye düşündüğüm için yazmıştım.
AB ye giriş hazırlıklarında bunlarda düzelir umarım.

Sanada iyi çalışmalar

Sayın Excile...
Prim gün hesaplamaları yapılırken her zaman ay 30 gün olarak alınır, yıl da 360 gün olarak hesaplanır. Bu SSK'da aynıdır Emekli Sandığı'nda da, her ayın gün sayısı farklı olduğundan bir standart yakalanması için bu 30 gün olarak sabitlenmiştir. Bahsettiğiniz AB'de de durum farklı değil, AB'ye girmeden önce onların 50 yıl önce ulaştıkları sosyal ve ekonomik seviyeye ulaşmak lazım. İyi çalışmalar dileğiyle...