Aylara göre satırların rengi

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba;

Bir senet defteri hazırladım. Bu defterde istediğim küçük bir ayrıntıya ihtiyacım var. Vade tarihlerini yazdığım D sütununda aylara göre satırların renklenmesini istiyorum. Takip etmek daha kolaylaşır diye düşündüm.

Örneğin Ağustos ayı geldiğinde vadesi 8. ay olan tüm senet girişlerinin tüm satırı alabilecek şekilde sarı renk almasını Ağustos bitip Eylül ayı girdiğinde 8. ayın sönüp 9. ayın renk almasını istiyorum.

Mümkün müdür acaba ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu işlem için koşullu biçimlendirmeyi kullanabilirsiniz ve sanırım bunu biliyorsunuz. :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

D sütununu seçtikten sonra,

Koşullu Biçimlendirme
Formül:

Kod:
=AY($D1)=AY(BUGÜN())

Biçim... Desenler'den sarı renki işaretlersiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba arkadaşlar;

Evet koşullu biçimlendirmeyi biliyorum. Dediğiniz formülü daha öncede denedim. Yalnız şöyle bir sorunla karşılaşıyorum.

Formülü kurup Renklendirme yaptığımda 8. ay 5. ay 6. ay 11. ay karışık bir şekilde renk alıyor.

Benim yapmaya çalıştığım ise Sadece bu aydakilerin renklenmesi ve diğer aya geçtiğimizde bi önceki aydaki renklerin yok olup yeni aydaki tarihlerin renklenmesi.

Ama bu bir türlü olmuyor.

Buraya sormamın tek sebebide acaba farklı bir yöntemi olabilir mi diye idi.

Ya ben yanlış bişey yapıyorum ya da cidden olmuyor. Anlayamadım. Ama sizinde vermiş olduğunuz formülü kullandım yinede aynı.

Benim denediğim formül ise =AY(D7)=AY(BUGÜN()) idi.

Teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sayın Se_&_Na,

Küçük bir örnek ekleyebilirmisiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ekteki örneği incelermisiniz.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Dediğiniz şekilde Koşullu Biçimlendirme yaparsanız içinde bulunduğumuz aya ait tarihlerin renklendirilmesi gerekiyor. Bir yerde yanlış yapıyor olmalısınız.

Ekteki dosyaya bakın.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Ama olmuyor. Bendekini gönderiyorum size. Aynı şeyleri yaptığımı zannediyorum ama nedense olmuyor. Hatamı bulamıyorum. İncelerseniz Sevinirim..

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sayın Se_&_Na,

Formüldeki tarih adresleri yanlış görünüyor.

Örneğin D4 hücresindeki formülde D7 yazıyor.Bunun D4 olması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sayın ripek;

Bende aynı şeylerden bahsetmeye çalışıyorum. Yazdığım formül ile sayfadaki düzen eşleşmiyor. Neden oluyor. Ne yapmam gerekiyor çözemedim. Bu yüzden yardım istiyorum. Bende biliyorum öyle olması gerektiğini ama olmuyor ki.

Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Dosyanızın düzeltilmiş hali ektedir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sadece D4 hücresindeki formülü düzeltin ve Biçim Boyacısı ile diğer hücrelere de aynı özelliği verin.

Daha açık anlatmak gerekirse;

D4 hücresinin Koşullu Biçimlendirmesine yazdığınız formül şöyle;

=AY($D7)=AY(BUGÜN())

Siz buradaki D7 ifadesini D4 yapın ve TAMAM tuşunu tıklayın. Böylece bu hücreyi düzeltmiş olursunuz.

Daha sonra D4 hücesi seçiliyken Biçin Boyacısına bir kere tıklayın ve D sütunundaki diğer bütün hücreleri seçin. Düzeldiklerini göreceksiniz.

Not: Biçim boyacısı tuşu Araç çubuklarındaki boya fırçası şeklindeki tuştur.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Dosyanızı düzenledim incelermisiniz. Bu arada siz $D$3 şeklinde kullanmışsınız olması gereken ise $D3 şeklindedir.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sn. COST_CONTROL

Çok teşekkür ederim yardımınız için. Göndermiş olduğum ekde nasıl bir düzenleme yaptığınızı anlatabilirmisiniz acaba. Asıl dosyaya sizin formülünüzü ekliyorum. Yalnız yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Yine karışık ayların tarihleri renkleniyor.

Rica etsem bana dosyada nasıl bir düzenleme yaptığınızı anlatabilirmisiniz. Acaba diyorum excel de bir ayarlama mı yapmam gerekiyor.

Ordaki formülü en son o şekilde bırakıp gönderdim. Çünkü her şekilde deniyorum. Netice yine negatif.

Oynatmaya az kaldı valla.

Teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Göndermiş olduğunuz dosyada A3 hücresine gelip koşullu biçimlendirmeyi seçip aşağıdaki formülü uygulayınız.

=AY($D3)=AY(BUGÜN())

Sizin uyguladığınız ise =AY($D$3)=AY(BUGÜN()) şeklinde idi. Buradaki ince nokta 2. $ işaretindedir.

Daha A3 hücresi üzerinde iken BİÇİM BOYACISI (Menü Çubuğunda) butonuna tıklayıp mouse ile bu koşullu biçimlendirmeyi uygulayacağınız hücreleri seçiniz. Göreceksiniz istediğiniz gerçekleşecektir. Bundan sonra sadece sütunlarınızın bozulan formatlarını düzeltmek kalıyor.

Kolay gelsin. :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Sonunda oldu çok şükür. Yoksa oynatmaya az kaldıydı.

Kolay gelsin arkadaşlar.