aylardır manuel yaptığımız işlemi excel yapsın istiyoruz

Excel Vers. ve Dili
2010
herkese merhaba öncelikle tüm üstadlara saygılar sunuyorum. bir firmada kalite kontrol sorumlusuyum. excelde kim hangi cihazı yapmış kaç adet yapmış kaç tanesi hatalı olmuş hata açıklaması hata kodu gibi bir tablomuz var. kısaca isteğim şu; E sütununda kaç cihaz olduğu, F sütununda kaçında hata olduğu, J sütununda kimin yaptığı yazıyor. Örneğin J sütununda CP05 yazdığı zaman F sütunundaki karşılığını z sütununda toplasın istiyorum. aynı şekilde J sütununda CP06 yazıyor ise F sütunundaki karşılığını başka bir sütuna toplasın istiyorum. bu süzme işlemini nasıl yapabilirim

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-01-2025
Örnek dosyanızı harici dosya upload sitelerine yükler misiniz bu sayede daha hızlı yardım alırsınız.

Excel Vers. ve Dili
2010

bu şekilde tekrar anlatıyorum; J sütununda kaç tane CP01 yazıyor ise yazan her satırın F sütunundaki rakamını L M sütunlarına yaptığım basit tabloda CP01'in karşılığına toplayarak yazsın istiyorum. Aynı hesabı diğer L sütununda yazan diğer CP06-CP10 için falanda yapmasını istiyorum

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-01-2025
Kod:
M6 hücresine =TOPLA(EĞER(($J$5:$J$10000=L6);$F$5:$F$10000;""))
Dizi formülüdür CTRL+SHİFT+ENTER yapmanız gerekir

Doğru anladıysam deneyin

Excel Vers. ve Dili
2010
ilginize çok çok teşekkür ediyorum, @Greenblacksea53 'nın yazdığı formülü yazdığımda istediğimi yapabildim. sağolun iyi çalışmalar dilerim