Ay'ları toplamak

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-01-2040
Herkese merhaba

Dosyada Ana sayfasında verilerim var.Birde Sablon sayfasında tablom mevcut...Sablon sayfasındaki tabloda aylar butonuna basıp ayları seçtiğimde (örnek: şubat-mart-nisan gibi...) veya tek bir ayda olabilir...Bu tabloda Ana sayfasındaki verilerin adet toplamlarını aldırmak istiyorum...Ancak bir türlü olmuyor...Gerçekten çok uğraştım ama başaramadım...

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler ederim.
Saygı ve selam ile...

=EÐERSAY(Ana!$E$2:E$300;$B$1&C$4)
*yukardaki gibi hücreleri sabitle
*girebileceği en fazla kayıt sayısını ayarla ben 300'e ayarladım
*c ve d sütunların dan sonra gelen başlıklardaki yazılar 4 satırda olsunlar yani birleştirmeyi kaldır ve başlığı bir alta 4 satıra indir.

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Tekrar merhaba

Ben tam anlatamadım sanırım kusura bakmayın...Sablon sayfasını actığımızda "aylar" isimli butona basıldığında checkbox lar şeklinde aylar bulunmaktadır.Diyelimki ocak ayının checkbox'ı tıklandığında sablon sayfasındaki tabloya sadece ocak ayının adetleri gelmeli..veya mart-mayıs tıklandığında ise bu ayların toplamları gelmeli şeklinde kastetmiştim...Aslında Pivot tablo ise yapılabiliyor ancak sablon sayfasındaki tablo gösterme zorunluluğu var...

Tekrar ilgi alakanız için teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Userform ve checkbox olmasa formülle olsa olmazmı acaba...

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
merhaba

Formullede olur ancak formulde sadece bir ay ile bilgileri getirebiliyoruz...Checkbox ile çoklu seçimlerde yapmak gerekiyor...yani örnek olarak şubat-mayıs arasının toplamını nasıl aldıracağız?

Teşekkürler

örnek ekte
başlıkların formatını ve yerini değiştirdim. yeri önemli değil ama başlıkla kayıt aynı değerde olsun
birde dosyan 2 MB idi ben boş hücreleri sildim 80 KB'ye indi
kusura bakmayın form2 nin solundaki textbox ve düğme gereksiz en sağdaki büyük düğmeyi kullanın

düğmenin kodunun başımdaki

Range("C5:O37").Select
Application.CutCopyMode = False
Selection.ClearContents

kodunu aşağıdaki şekilde değiştirebilirsiniz

Application.CutCopyMode = False
Range("C5:O37").ClearContents

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Sn Omerceri

Ã?ncelikle ilginiz ve uğraşınız için size çok teşekkür ederim.Yapmış olduğunuz programda Düğmeye tıklandığında Ana sayfasındaki aylara ait verileri sayıyor.Oysa ben Aynı sayfadaki adet sütunundaki toplamları almak istiyorum.Ã?rnek: Ocak checkbox ı tıklandığında sablon sayfasında Adana karşısında 36 rakamı olmalı diğerleride aynen bu şekilde...veya ocak-şubat-mart tıklandığında hepsinin toplamını alabilmeli...Bilmem anlatabildimmi.?

Tekrar çok teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz aslında iyi bir class module uygulamasıdır. Class module ile hazırladığım ekteki dosyayı inceleyin.

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Sn Leventm

Herzamanki gibi yine tam isabet...Tam istediğim gibi olmuş...Diğer arkadaşlarada iyi bir örnek olmuş ayrıca...Tekrar emeğiniz için çok çok teşekkür ederim...

En iyi dileklerimle.

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Sn LeventM

Program çalışıyor ancak dosya büyüklüğünü ne arttırıyor bulamadım.Bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim.Gerçi Sn omerceri bunu halletmiş ancak onun dosyasına sizin kodları adapte ettiğimde şablona veri atarken sıkıntılar oldu..Bazı ayların verileri gelmedi..Bu sebeple sizin gönderdiğiniz dosyayı bozmadan bu gereksiz büyüklüğü düşürmek istedim ama nereden kaynaklanıyor bulamadım...

Çok teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ana sayfasını 47-65536 arasındaki tüm satırları seçin. Sonra sağlkik-sil ile silme işlemini yapın. Böylece dosyanızın büyüklüğü çok azalacaktır.

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Tekrar merhaba Sn Leventm

Küçük bir problem daha kaldı...Ana sayfasına veriyi form ile attığımda adet kısmında bir yeşil bir tırnak oluşuyor ve hatayı yoksay veya çeşitli yazılar çıkıyor ben bunu manuel sayıya dönüştürüyorum.Bunu önlemek içinde modul sayfasında format isimli kodu kullanıyorum ...bu kod ile bir hücreye 1 rakamını yazıp tüm E sütununu çarptırıyorum...ama bu zamanda dosya boyutu artıyor...sadece veri atılan hücreyi çarptırmak veya textbox1 kutusunu sayısal formata dönüştürmek mümkünmüdür.?

iyi çalışmalar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kaydet butonundaki textboxı veriyi aktarırken 1 (bir) ile çarpın.

Db.Cells(Say, "E") = TextBox1 * 1

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Sn Leventm

Gerçekten bravo...Bu kadar hızlı çözüm...harikasınız...

Saygı sevgi ve selam ile...

Barons

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis 365
06-01-2040
Sn LeventM

Program tamamen sizin emeğiniz ürünü olduğu için direk isminize hitaben mesaj attım.Aytoplam dosyasında classmodule mükemmel çalışıyor ancak küçük bir problem oluşuyor...sebebini bulamadım.
Sorun: Sablon sayfasında ok ile işaretli "E" başlıklı sütuna ait adet "Uyg.Bel." sütununda çıkıyor.Ã?rnek olması amacıyla Ana adlı sayfada ocak ayını filtre ettim ve orada E sütunundaki "Ocak-Edirne-E-8" verisinde sadece sondaki 8 sayısı sablon sayfasında E sütununda çıkmıyor.
Deneme verileri girerek diğer aylardada denedim ancak hep Uyg.Bel sütununda veriler çıkmaktadır.

Yardımlarınız için çok teşekkürler...Her işiniz rast gitsin inş.