aylık veriden ortalama hesaplamak

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-06-2024
merhabalar,

*burada işletmeye giriş yapan müşterilerin sayısını saat aralığına göre aylık olarak takip etmeye çalışıyorum.
*saat aralığındaki müşterilerin toplamını alıp grafikledigimde sorun yok ancak bu müşterilerin saat aralığında aylık ortalamalarını bulmak istiyorum. örnegin a müşterisinin saat 09:00 ve 09:30 aralığında 1 aylık ortalama kullanımı gibi... bunun için daily_pax_details sayfasında en alttaki tabloyu oluşturdum. burada raw data sayfasından veriyi alıyor örnegin ilgili ayda 09:00- 09:30 aralığında a müşterisi toplam 10 kullanım yaptıysa ve bu 4 günde gerçekleştiyse 10/4=2,5 şeklinde ortalama yolcu sayısını buluyor. yalnız bu yazdığım formulun hesaplaması çok uzun sürüyor. hemen tablonun üzerinde sarı ile işaretledigim alandan ay seçimini yapınca hesaplama yapıyor...

*burada aklıma takılan kullanıcı bu raporda bir ay içinde gerçekleşen ortalama yolcu sayısını grafiklerken bu kadar beklememeli bence. çünkü formul hesaplaması çok uzun sürüyor ( burada raw data az sayıda satır var ancak bu bazı raporlarda 30 bin satır gibi olabiliyor)

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Böyle bir dosyada uzun formüller kullanmak yerine, AD + Formül ya da direkt Makro kullanmanızı tavsiye ederim.
Sorunuzun tamamını Makro ile çözmek gerekir.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Çok geniş tablolarda sürekli çalışan formüller yerine makro ve özet tablo kullanmak dosyanın çalışmasını bariz bir biçimde hızlandırır. Bunları kullanmanızı öneririm. Ayrıca veri tabanlarınızı tablo olarak biçimlendirmeniz de faydalı olur diye düşünüyorum.

RawData sayfasında R sütununa göre işlem yapılıyor anladığım kadarıyla. Bu sütunda neden sürekli çalışan RASTGELEARADA formülü kullandınız?

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2013
10-06-2024
Çok geniş tablolarda sürekli çalışan formüller yerine makro ve özet tablo kullanmak dosyanın çalışmasını bariz bir biçimde hızlandırır. Bunları kullanmanızı öneririm. Ayrıca veri tabanlarınızı tablo olarak biçimlendirmeniz de faydalı olur diye düşünüyorum.

RawData sayfasında R sütununa göre işlem yapılıyor anladığım kadarıyla. Bu sütunda neden sürekli çalışan RASTGELEARADA formülü kullandınız?
Merhaba hocam
orada geçici rastgelearada formulu kullandım asıl excel dosyamda r kolonunda formul yok. Makro bilgim çok kısıtlı ve daily cust details sheetinde sum ve if formulu kullndıgım tablo çok yavaşlatıyor o tabloda amacım günlük bazda gerçekleşen müşteri sayısını / kaç günde gerçekleştigine böldüm acaba farklı bir öneriniz olur mu bu arada tablo kullanıyorum çok teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2013
10-06-2024
Böylelikle örnegin 4 günde 20 müşteri geldiyse 20/4 =5 günde ortalama gerçekleşmiş amacım budur