Aynı alanları olan üç tablodaki verileri birbirine eklemek

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Üçtane ayrı tablom var. Bunlardan birisinde diğer iki tabloda olan tüm veriler mevcut, iki tabloda ise sadece kendi konuları ile ilgili.

Şimdi ben hepsi içinde bulunan tablonun formuna eklediğimde ayrıca ilgili tabloyada da kaydedilsin istiyorum.

Ve yine diğer iki tabloya formları aracılığıyla özel olarak yazılan verilerin,aynı şekilde bir kopyasının da ana tabloyada yazılmasını istiyorum. Bu mümkün mü? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.:roll:

Kısaca öğrenmek istediğim mantık, bir tabloya form aracılığıyla kaydedilirken başka bir tabloyada aynı verinin kopyası eklenebilir mi?

Örneği varsa veya yolu anlatılırsa benim için harika olacak..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın kalbinidinle,

Emin olun ki bu düşünceniz veri tabanı oluşturma mantığına ters.

Aynı veriler iki ayrı tabloda tutulmazlar. Eğer bir şekilde bir tablonun verileri değiştirilip diğerinde değiştirilmez ise veri tutarsızlığı oluşacaktır.

Uygulamanızı açıp araçlar menüsünden çözümlemeyi çalıştırırsanız access size tüm bu uyarıları verecektir.

Amma ille de yapmak istiyorum derseniz güncelleştirme sorgusuyla mümkün.

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
sayın kalbinidinle,
Ben bir örnek uygulama ile istediklerinizi yapmaya çalıştım. Umarım istediğiniz olmuştur. Kodları inceleyerek, geliştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Uygulamada form üzerindeki kaydet butonuna basıldığında formun kaynağı olan tablonun dışında ikinci bir tabloya da kayıt atıyor. Siz istediğiniz gibi geliştirirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Sayın tuncerg teşekkür ediyorum.
Yalnız bir alanı "case" ile ayırt ederek yalnız belli şartlara uyan verilerin diğer tabloya eklenmesi mümkün mü?
Yani bürosu alanında "idari" olanları a tablosuna, bürosu kısmında "arsiv" olanları b tablosuna kaydetmek gibi,
Yani bir kaçtane "case" uygulaması nasıl eklenebilir.

Çokmu oluyorum bilmiyorum, ancak sadece öğrenmeye, öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum, sabredip yardımcı olmaya çalışanlara teşekkürler ediyorum.:roll:

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Ekte kendi örnek uygulamamda istediğinizi yaptım. Siz kendi programınıza uygulayabilirsiniz. İyi günler.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Elinize sağlık harika olmuş,
Bunu soruyorum ama illahada örneğe gerek yok, sadece olup olmayacağını merak ediyorum.
Peki örnekteki ingilizce ve fransızca tablolarına ilişkili bi form oluşturduktan sonra veri kaydedip "veriler" tablosuna kaydedilebilinir mi? Bu mantıkla mümkün olması lazım. Birde "veriler" tablosuna bu şekilde eklenen veriler sağlıklı olur değilmi,
Sabredip harika cevap vermenize rağmen bende irdeliyorum, maksadım sabrınızı kontrol değil.. ilgilenip yardımcı olmayaca çalışan arkadaşlara teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Sayın kalbinidinle,
Size bir konuda yardımcı olabildiysem bu beni mutlu eder. Sabredilecek bişey yapmadınız. Elimden gelse tüm sorulara cevap yazabilmek isterim. Ancak yeterli bilgi ve zamana sahip değilim.
Örnekteki mantıkla aynı şekilde diğer tablolardan formun kaynağındaki tabloya kayıt yapmak tabiki mümkün. Verilerin sağlıklı olması ile ne demek istediğinizi tam anlayamadım. Ancak doğruluğunu kastediyorsanız, bu sizin yazdığınız kodlara bağlı. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Sayın tuncerg gönderdiğiniz uygulama üzerinde çalışmaya başlayım dedim, daha ilk yaptığım hamleyi geçemedim, lütfen yardım.

Sayı olarak olarak ayarlanmış bir alan ekledim. İngilizce tablosuna keydedildiğinde diğer alanlardaki veriler aktarılıyor, yalnız sayı alanı aktarılamıyor, yardımcı olacak arkadaş var mı?

Şimdiden teşekkürler ediyorum.

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba sayın kalbinidinle,
form üzerindeki metin kutusunun ismini yanlış yazmışsın,
ben düzeltim, ekliyorum.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Selamlar,
Sayın AKD sadece ingilizce yi düzeltmişsiniz. Fransızca ve Almanca da yanlış yazılmış. Ayrıca Fransızca ve Almanca tablolarına Say alanı eklenmemiş. Hepsini elden geçirerek istenilen şekle getirdim. Ekte sunuyorum. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Arkadaşlar elinize sağlık teşekkür ediyorum. Bunda problem kalmadı, ancak tıklamakla sadece mevcut yeni kayıt ekleniyor, daha önceki üzerinde değişiklik yapılan kayıt tekrar ilgili tabloya yazılmıyor, önceden kaydı yapılmış üzerinde daha sonra değişiklik yapılmış kaydın ilgili tabloya yazılarak önceki yazılanla değiştirmek mümkün mü?
Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP Türkçe
Sayın kalbinidinle,

Değişiklik yapılan kayıtları eklememesinin nedeni koddaki

If DCount("sno", "İngilizce", "İngilizce.sno=" & sayı) > 0 Then
Exit Sub
End If

satırları.

Kaydı kaydet düğmesine basılınca eğer aynı sno dan varsa ekleme yapmadan yordamdan çıkıyor. Bunun amacı kullanıcı hatalarını ortadan kaldırmak. Yani kullanıcı yanlışlıkla kaydı kaydet düğmesine birden fazla basarsa istenmeyen kayıtları eklememek. Eğer siz değişiklik yaptığınız kayıtları eklemek isterseniz, sno 'yu da değiştirmeniz gerekir. Ancak sno otomatik sayı olduğu için değiştiremezsiniz. sno 'nun otomatik sayı özelliğini değiştirmeniz gerekir.

Bunların dışında kodda döngü kullanılarakta aynı netice alınabilir. O zaman kodların yapısını değiştirmek zorunda kalırız. İyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Sayın tuncerg teşekkür ediyorum.