Aynı Firmaya Ait Farklı Tarihlerdeki Hareketlerin Firmanın O Tarih Aralığındaki Tanımlanmasına Göre İsimlendirme

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-02-2024
Merhabalar,

Bir nakliye firmasını kiralık çalıştırıyoruz. Bu firma bizimle çalıştığı gibi kendi hesabına ve bizden alışveriş yapan başka firmalara hesabına da çalışabiliyor. Hangi tarih aralığında bizde çalıştığını ayrı bir tabloda tutuyorum. Burada sorum şu; hareketleri takip ettiğim tabloda tarih diğer tablodaki tarih aralıklarındaysa "KİRALIK" yazdırmak, değilse "MÜŞTERİ" yazdırmak istiyorum.

Kendi hesabına çalıştığı zaman müşteri adı ve taşeron adı eşleştirmesi yaparak "MÜŞTERİ" yazdırıyorum, bunda bir problem yok ama başkası hesabına çalışırsa 2. tablodaki "Araç Türü" değerini "MÜŞTERİ" yapmam gerekiyor, bu da geriye dönük tüm raporları değiştiriyor.

Örnek dosya ekledim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
22-02-2024
Konu güncel, yardımlarınızı bekliyorum.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuzla dosyanızı örtüştüremediğim için cevap yazamıyorum.
İki excel sayfanız var ama hangi tablo neye ait anlayamadım.
Tablolardaki tarihler de örtüşmüyor. Bağ kuramadım.
Sorunun ve sorunuzun sahibi olarak siz kolayca anlayabiliyorsunuz. Yazdıklarınız ve paylaşımlarınızla ben anlayamadım.

Eğer daha sağlıklı veri ve bilgi verebilirseniz sorunuza çözüm gelecektir.

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
22-02-2024
Sorunuzla dosyanızı örtüştüremediğim için cevap yazamıyorum.
İki excel sayfanız var ama hangi tablo neye ait anlayamadım.
Tablolardaki tarihler de örtüşmüyor. Bağ kuramadım.
Sorunun ve sorunuzun sahibi olarak siz kolayca anlayabiliyorsunuz. Yazdıklarınız ve paylaşımlarınızla ben anlayamadım.

Eğer daha sağlıklı veri ve bilgi verebilirseniz sorunuza çözüm gelecektir.
Merhaba ÖmerFaruk Bey,

Sayfalara açıklamaları ekledim. 2 tablodan birisi benim veri tablom, diğeri de günlük hareket tablosu. Nasıl düşeyara ile diğer tablodan veri çekiyorsak o mantıkla çalışmayı denedim ama malum başlama ve bitiş tarihi şeklinde 2 koşula tabi olduğundan beceremedim.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Çıkışlar sayfası B3 hücresine aşağıdaki formülü girin
C++:
=EĞER(TOPLA((D3>=Tablo1[BAŞLAMA TARİHİ])*((Tablo1[BİTİŞ TARİHİ]="")+(D3<=Tablo1[BİTİŞ TARİHİ]))*(Tablo1[ARAÇ PLAKA]=C3))>0;"KİRALIK";"MÜŞTERİ")
Data sayfanızdaki tablo başlıklarındaki iki satıra yazdığınız ifadeleri tek satıra indirgedim, formüller anlaşılsın diye.
Örnek Taşeron (Alt+Enter) Adı değil, Taşeron Adı şeklinde.

Yukarıdaki formül dizi formülü olup Ctrl+Shift+Enter ile girmelisiniz. Sonrasında aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
22-02-2024
Çıkışlar sayfası B3 hücresine aşağıdaki formülü girin
C++:
=EĞER(TOPLA((D3>=Tablo1[BAŞLAMA TARİHİ])*((Tablo1[BİTİŞ TARİHİ]="")+(D3<=Tablo1[BİTİŞ TARİHİ]))*(Tablo1[ARAÇ PLAKA]=C3))>0;"KİRALIK";"MÜŞTERİ")
Data sayfanızdaki tablo başlıklarındaki iki satıra yazdığınız ifadeleri tek satıra indirgedim, formüller anlaşılsın diye.
Örnek Taşeron (Alt+Enter) Adı değil, Taşeron Adı şeklinde.

Yukarıdaki formül dizi formülü olup Ctrl+Shift+Enter ile girmelisiniz. Sonrasında aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.
ÖmerFaruk Bey, çok teşekkür ediyorum, ihtiyacımı giderdi. Sayenizde bir şey daha öğrenmiş olduk. İyi çalışmalar.