Başka dosyadan veri çağırma (Yol Gösterin lütfen)

A

awesper

Misafir
Arkadaşlar yol göstermenize ihtiyacım var..Acilen

Acenteyiz...
5 şirket,23 şube'yle çalışıyoruz.
Daha önce bir çalışma yaptım.Ancak işimi çok kolaylaştıracak bir yöntem arıyorum.

Bir rapor dosyam var Ocak....Aralık gidiyor.Bu dosya ağdan ilgili arkadaşın veri giriş dosyasından verileri çekiyor.Şu an çok güzel çalışıyor ama kolaylaştırmam lazım çünkü çok formül var.(Şubeler,şirketler değişiyor-programın ayak uydurmasını istiyorum)
Rapor dosyasında tanımlar kısımı oluşturdum Ekle>Ad kısmından otomatik değişecek şekilde 23 şube ve 5 şirket tanımladım.(Makro kullanmadan- yeterli bilgim yok,işin içinden çıkamam)

Soru şu.
rapor dosyasından veri çekerken şunu yapabilir miyiz..
Örnek formül;
='\\[bilgisayar ismi]\[dosya yolu]\[dosya ismi.xls]sayfa ismi'!$AJ$4

dosya ismi ve sayfa isimlerini Ekle>ad kısmında tanımladığım değişkenlere nasıl adapte ederim? Yani a şirketi şirket1,b şirketi şirket2 diye tanımlı,ama şirket 1 diye bir excel dosyası yok;şirket1 tanımının başvurduğu hücredeki ad var.Ben formüle ederken başvurulan hücrenin adındaki excel dosyasından veri çekmesini nasıl sağlarım??? (makro kullanmadan)

A

awesper

Misafir
Sayın Birol Mumcu

O yazıyı zaten okumuştum ;o yazıda dosyayı ve sayfayı biz belirtiyoruz o ilgili veriyi buluyor.
Benim öğrenmeye çalıştığım şey ise ;sadece fonksiyonları kullanarak ve formül satırı içinde ad olarak tanımladığımız değişkenleri formüle nasıl adapte edeceğimiz.Örneğin;
A2 hücresinde Ad olarak şube dedik.Ben aynı zamanda her şubeye çalışma kitabı açıyorum.Dosya yolunda -şubede yazan isimde ki excel dosyasını bulmasını- nasıl sağlarım bu değişken oluyor.O yüzden formüle edemedim.

yani şube adı ahmet'se ahmet.xls mehmetse mehmet.xls dosyasını bulacak ;içindeki sayfayı da aynı mantıkla bulmasını istiyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu istediğinizi DOLAYLI fonksiyonu ile yapabilirsiniz. Ama bu fonksiyonla dosya adını tanımladığınızda veriyi çekebilmek için dosyanın açık olması gerekir. Bence ideal çözüm VBA yı kullanmaktır.