Soru başka sayfadaki veri alma

Excel Vers. ve Dili
excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-11-2022
Selamlar,
Ekteki dosyada, sayfa2 c hücresindeki değeri alacak sayfa1 d hücresinde karşılaştıracak eğer aynısı varsa sayfa1 a hücresindeki veriyi alıp sayfa2deki d hücresine getirecek bir fonksiyona ihtiyacım var, çok anlamıyorum umarım anlata bilmişimdir.

yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel
02-11-2022
forumda altın üyelik faydasını goremedim maalesef.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Moderatör değilim. Moderatör arkadaşların affına sığınarak yazıyorum.

Altın üyelerin sorusuna hemen cevap verilecek, hatta zamandan bağımsız olarak da cevap verilecek diye bir kural olduğunu sanmıyorum.
Altın olsanız da olmasanız da bunca yıldır excel konusunda hizmet eden ve bu hizmeti tamamen gönüllülük esasına göre gerçekletiren forum yönetici ve kullanıcıları o kadar çok mesaja cevap üretebilmiş ki, forumda Cevaplanmayan konular bölümünde kalan başlıkların sayısı burada önemli bir kriterdir.

Sorunuza gelince,
Böyle sormuşsunuz.
Ekteki dosyada, sayfa2 c hücresindeki değeri alacak sayfa1 d hücresinde karşılaştıracak eğer aynısı varsa sayfa1 a hücresindeki veriyi alıp sayfa2deki d hücresine getirecek bir fonksiyona ihtiyacım var, çok anlamıyorum umarım anlata bilmişimdir.

Böyle mi sormayı amaçlıyordunuz?
Ekteki dosyada, sayfa2 c sütundaki değeri alacak sayfa1 d sütununda karşılaştıracak eğer aynısı varsa sayfa1 a sütununda bulduğu satırdaki veriyi alıp sayfa2deki d sütununa getirecek bir fonksiyona ihtiyacım var. Çok anlamıyorum, umarım anlatabilmişimdir.

Düzelttiğim şekilde olan sormak istediğiniz sorunun daha yüksek ihtimal olduğu varsayımından yola çıkarak size yardımcı olayım.
Eğer bulamazsa ne yapacak kısmını açıklamamışsınız. Ben bu eksik sorunuzu bulamadıklarına BOŞLUK bırakacak şekilde düzenledim

Sayfa2 D2 hücrenize aşağıdaki formülü kopyalayıp Sayfa2 D sütununuz boyunca arzu ettiğiniz kadar aşağı doğru sürükleyerek çoğantabilirsiniz.
=İNDİS(sayfa1!A:A;KAÇINCI(C2;sayfa1!D:D))

Excel Vers. ve Dili
excel
02-11-2022
öncelikle yardımınız için teşekkürler, forumda önceden de konular açıp hiç bir yanıt alamadım bu yüzden altın üyelik faydasını göremedik yazdım.

formulunuzu denediğimde bu sonuçu aldım.

232399

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Kod:
=İNDİS(sayfa1!A:A;KAÇINCI(C2;sayfa1!D:D;0))
Ayrıca imza kısmınızda Excel versiyon ve diliniz kısmında EXCEL yazıyor.
Lütfen bu kısmı tamamlar mısın