belirli satırlarda tekrar eden aynı tip verilerle ilgili

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım ekli tabloda sorumu ilettim.

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
son eklediğim dosyadaki sarı dolgulu yerlerin formülle nasıl yapılır

yardımcı sütun kullanmamam gerekiyor. bana gönderilen tabloda yardımcı sütun yapabileceğim yer yok.
kısaca sorumun özeti farklı imalatların başlangıç ve bitiş km lerinin olduğu (bir imalat bitiyo başka biri başlıyo devam ediyo ancak imalat sınıufları tekrar edebiliyo) bu verilerin olduğu tablodan bir soru ilettim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bence kendinizi gereksiz yere koşullandırıyorsunuz.

bana gönderilen tabloda yardımcı sütun yapabileceğim yer yok
Ben bu açıklamanıza istinaden size şu soruyu sorabilirim.

Gelen tabloda var olan 16384 sütunun hepsi dolu mu?

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Korhan hocam şu an o tabloda bende çözüm üretmekteyim.
tünellerle ilgili çalışmalar yapılmış her sekmede tablo 1. satırdan başlamış üsttende boşluk bırakılmamış.
bana karayollarından söylenen format değişmeyecek şekilde olması (bu tarz soruları ben soruyorum sadece ama benim bi kabahatim yok hocam bana kızmayın) KGM biraz hantal bu konuda genel müdürlük bölgelere excelleri gönderiyo format bozulmasın dipnotuyla, bu formlar bizlere geliyo malum birşey yapamıyoruz hocam

ben kendi çalışmam için satır sütun ekleyerek denemeler yapıyorum.

sorunun çözümü sizden gelecek formülleri ben ekmelere dönüştürecem
T16 tünelinin J7:J476 arasına A tipi yolun C1:C476 arasında başlangıç km D1:D476 arasında bitiş km olan yerleri sorumdaki gibi kaç farklı başlangıç bitiş varsa ayırmam gerekiyo.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Benim sorumun cevabını vermemişsiniz ama neyse...

Ben bu cevabınıza istinaden şu soruyu sorarım;

Yardımcı sütun kullanınca tablonun formatı bozuluyor mu?

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
hocam sayfadaki tüm sekmelere değişken sütunlarda bitiyo yani ilk sorunuz için 16384 sütun dolu değil yaklaşık ilk 60-100 sütun dolu
her sekmede aynı yerlerde kilometre verileri yok yani sekmeler aynı formatta değil

yardımcı sütun kullanınca tablo bozulmuyor ben denedim. ama işte bizden istenen böyle olunca bende böyle sordum

hocam siz 2 durum içinde çözüm üretseniz.
dediğim gibi ben sizden gelen sorumun çözümünü bu sekmelere uyarlayacam çözümü genişletecem.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben çözüm üretmek için konuya müdahil olmadım.

Bazı takıntılı üyelerimize yol gösterici olmak adına sadece paylaşımda bulundum.

Forumda sizin gibi bolca vakit geçiren ve mesaj sayıları oldukça yüksek olan üyelerimizin artık soru sormak yerine çözüm üretmek adına katılımda bulunmaları gerekir diye düşünüyorum. Tabi ki bu benim düşüncem. Ama yapılan paylaşımların üyelerimize katkılarını da açıkçası artık görmek istiyoruz. Yoksa boşa kürek çekmiş oluyoruz...

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Korhan hocam
karşıma çıkan durumları kendim çözebildiğimde elbet çözüyorum ve benim excel seviyemi iyi görenlere bende bu forumumuzu öneriyorum zaten hocam.
hocam 1 hafta önce oğlum oldu trabzona gittim inanın giderken sadece excel videolarına bakıyorum. TOPLAMA formülünü anlamaya çalıştım. (dizilere üretilen kısımlara)
dünde tokata çalıştığım yol şantiyesine döndüm ve gece tekrar excel videolarına bakarak geldim. 3-4 saat kadar önce bir abim bursada tünelde çalışıyo bir soru sordu tablosunu attı. ben yardımcı sütunlar ile çözümler ilettim ama bana tablo bozulmadan başka çözümler olurmu diyince size ben soruya yardımcı olablecek bir kısmı için soru ilettim.

elbet çok soru soruyorum ama inanın kendi arşivimde daha önce varmı diye 3 saattir pc deki soru cevaplarıma bakıyorum benzer bulamadım.
ve sizler gibi üstad değilim elbet. siz sorunun analitiğini yapıyosunuz. ben her defasında nasıl yaparım nerden yola çıkarım hangi fonksiyonlarla çözebilirim diye zorlanıyorum. bazen sorumu ilettikten sonra düşünürken buluyorum nasıl halledeceğimi ama sizlerden öyle net öyle güzel çözümler formüller geliyor ki ve excelde gelişiyo tekrar tekrar soruyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Öncelikle oğlunuz için hayırlı olsun ve bahtı açık olsun dileklerimi iletmek isterim. Allah analı-babalı büyütmeyi nasip etsin.

Gelelim excel konusuna...

Benim gözlemim bu yönde maalesef.. Sizin gibi eski ve excelle haşır neşir olan üyelerimiz sürekli soru sorup kenara çekiliyorlar. Cevap ve paylaşım adına pek katkılarını göremiyorum maalesef.

Tabi ki b kişisel tercihleriniz olabilir. Buna söyleyecek lafım olamaz.

Ama gönül istiyor ki en azından ETOPLA-DÜŞEYARA gibi artık sözdizimini öğrendiğinizi düşündüğüm ve excelin en çok kullanılan fonksiyonlarıyla ilgili gelen sorulara katılımda bulunmanızdır. Bu hem forum yönetiminin yükünü azaltacaktır hem de sizlere cesaret verecektir.

Bizlerde bu bağlamda katılımcı olmanızdan dolayı mutluluk duyacağız.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
özel sektörde çalıştığımdan çok vaktim olmuyo malesef, korhan hocam dediğiniz gibi formüle çözüme ihtiyacım olduğunda foruma başvurduğum faydalandığım doğru elbette bu yapıcı eleştirinize saygı duyuyorum
bu günden itibaren foruma zamanım kaldığında yanıt vermeye çalışacağım.

sayın hocam sorumun çözümünü yapabilir miyiz.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Formülleri ilgili hücrelere yazıp alt satırlara kopyalayarak deneyiniz.

J5: (dizi formül)
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS($C$5:$C$50;KÜÇÜK(EĞER($C$5:$C$50<>$C$6:$C$51;SATIR($C$5:$C$50)-SATIR($C$5)+1);SATIRSAY($J$5:J5)));"")

K5: (dizi formül)
Kod:
=EĞER(J5="";"";İNDİS($D$5:$D$51;KÜÇÜK(EĞER($C$4:$C$50<>$C$5:$C$51;SATIR($D$5:$D$51)-SATIR($D$5)+1);SATIRSAY($K$5:K5))))

L5: (dizi formül)
Kod:
=EĞER(J5="";"";İNDİS($E$5:$E$50;KÜÇÜK(EĞER($C$5:$C$50<>$C$6:$C$51;SATIR($C$5:$C$50)-SATIR($C$5)+1);SATIRSAY($L$5:L5))))

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
çözüm için teşekkürler Ömer hocam
şimdi ekleyeceğim excel dosyasında en son kısmı için formül yapabilir miyiz hocam

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Yapılabilir fakat yeni bir tablo yerine 1.tablodan süzme işlemi ile istediğiniz değerleri süzdürmek daha mantıklı olmaz mı?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
N5 hücresine yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra yana ve alt hücrelere kopyalayınız.
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS(J$5:J$30;KÜÇÜK(EĞER($J$5:$J$30=$R$2;SATIR($J$5:$J$30)-SATIR($J$5)+1);SATIRSAY(N$5:N5)));"")

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocam dediğiniz gibi süzme ile de olabilir. Ancak aslında bu sorunun esası 1000 satırlık bir listede seçilen bir yol tipine göre hangi km başlangıç ve bitişlerinde çalışılmış bunları bulmaktı.

ben ilk sorumda tüm listedekileri anlamaya çalıştım.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
hocam ilk formülle bulunan listeden çektiniz.
ana listeden yapabilir miyiz.
son formülün içine Bir EĞER ile seçilen yol tipini ekleyerek deniyorum ama C5:C50-C4:C50-C6:C51 formüldeki bu kısımları tam anlayamadım.

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
N5:
Kod:
=EĞER(P5="";"";$R$2)

O5: (dizi formülü)
Kod:
=EĞER(P5="";"";İNDİS($D$5:$D$51;KÜÇÜK(EĞER($C$5:$C$51=$R$2;EĞER($C$4:$C$50<>$C$5:$C$51;SATIR($D$5:$D$51)-SATIR($D$5)+1));SATIRSAY(O$5:O5))))

P5: (dizi formülü)
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS($E$5:$E$50;KÜÇÜK(EĞER($C$5:$C$50=$R$2;EĞER($C$5:$C$50<>$C$6:$C$51;SATIR($C$5:$C$50)-SATIR($C$5)+1));SATIRSAY(P$5:P5)));"")

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
son formülün içine Bir EĞER ile seçilen yol tipini ekleyerek deniyorum ama C5:C50-C4:C50-C6:C51 formüldeki bu kısımları tam anlayamadım.
Kesişim noktaları alınacağı için o şekilde yazdım. Dosyanıza uyarlarken normal alanı C5:C50 olarak düşünerek ilerleyip ilgili bölümleri örneğe göre bir artırıp bir azaltmanız yeterli.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
teşekkür ederim hocam
analizini irdeliyorum bende hocam şimdi. formülün küçük bir kısmını 5 satırlık kadar kısalttım incelemesi daha kolay

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocam
bugün formülleri asıl tablomda denerken birşey aklıma takıldı C4 hücresindeki tablo başlığı formülde kullanıldı
tablomda başlık olmasa formül nasıl değiştirilebilir.