ben ilk harfi yazsam sıralama o harften başlasa

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2017
:hihoho: öncelikle şunu belirtmeliyim. bu site excel bilgime çok şey kattı. her geçen gün bildiklerim yetmemeye başladı . bu da şu da niye olmasın olabilirmi diye sorar hale geldim. excel ile yapılanları gördükçe şaşırıyorum. benim bildiklerim yaptıklarımın çok basit kaldığını görüyorum diğer örnekleri inceledikçe daha yapabileceğim çok şey varmış .
şimdiki soruma gelince malumunuz benim bir bitki listem var ve bununla başım dertte (dertte dediysem sürekli geliştirmek için uğraşıyorum :) )
veri doğrulama ile bitki listemi hazırladım ve açılır kutudan bitki isimlerine tıklayarak bitkileri seçebiliyorum. ama 200 den fazla bitki var . sormak istediğim : ben seçeceğim bitkinin ilk harfini yazsam o harf ile başlayan bitkilerden itibaren sıralama yapılabilirmi . yani ben ilk harfi yazdıktan sonra açılır kutudaki liste o harften başlayabilirmi . umarım anlatabilmişimdir.
not : bitki isimleri alfabetik sıradadır.
teşekkür ederim ....

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu işlemin açılır kutuda olabilmesi için bütün harfleri gruplamanız gerekir. Bunun yerine Combobox kullanarak bu işlemi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte konuyla ilgili küçük bir dosya hazırladım sizin için hangisi uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-06-2017
tşk ederim

sayın cost control
emeğiniz için çok teşekkür ederim. yaptığınız örnek çok işime yaradı .veri doğrulama ile yaptığınız örneği kendime uyarladım ben . combobox ile daha kolay olur demişsiniz ama ben henüz combobox uygulamasını bilmediğim için şimdilik veri doğrulamayı kullanıyorum.elinize ve klavyenize sağlık . :hihoho: