biçimlendirilen hücreyi toplam işleminden ayrı tutmak

yan yana uc hucre var.hepsinin toplamini dorduncu hucreye =TOPLA(A1+A2+A3) Yazdim. ücünün birini kirmiziya boyadigimiz varsayalim..bu kirmizi ile isaretleneni toplamdan cikarabiliyomuyuz? ve nasil.. tesekkur ederim..

ben bunlardan bisey anlamadim :? cok ozur diliyorum yurttas.. ben sana bi ornek yolliyayim bi bak sana zahmet..kast ettigim cok basit bisey..

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyanız ekte.

HATIRLATMA:

Her renk değişiminden sonra F9 tuşuna basın.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Metin rengine göre toplama işlemi anca k vba ile yazılan bir kullanıcı tanımlı fonksiyon ile olur. Fakat bu fonksiyon bile sadece rengi değişen bir hücreyi anında algılayamaz, fonksiyonu her seferinde güncellemek gerekir. Bunun yerine çok daha basit bir çözümle sonuç elde edilebilir. TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu ile elde ettiğim çözüm için ekteki dosyayı inceleyin.

ilginiz ve alakaniz için çok tesekkur ederim arkadaslar..Allah razı olsun.. isime yaradı..

yurttas kardesim ben bu yaptigin formulu diger calisma sayfasina kopyalamiyorum ad? hatasi veriyor..

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Örnek dosyada, ALT+F11 tuşlarına birlikte basın. Module sayfasındaki kodu kendi dosyanızda yaratacağınız module sayfasına kopyalayın.

tamam yurttas saol oldu da..simdi bi sorun daha var..kusura bakma basini agrittim ama..benim ornekte kirmiziyla isaretledigim yer her zaman kirmizi olmicak ki..yani ben sirali senet giricem vadesi gelmemis senetler haliyle siyah olucak siyah olani dikkate almiyo formul..kirmizi olan vadesi gelip odemesi yapilan senet..ancak vadesi gelmemis alt alta yaklasik 500 adamin 1500 adet senet giricem kimisi odemis kimisi odememis olucak..bu sorunu nasil cozucez.. anlatabildim mi ki

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Siyah dediğiniz sizin dosyada siyah değil. Bir kere sözkonusu rakamları siyah yapacaksınız(automatic değil, siyah olacak. Siyah renginin kodu da 1'dir.) Kırmızıları toplatmak istiyorsanız. Kırmızı rengin kodu da 3'tür.