Bilgisayar görüntüsü 90 derece saat yönünde dönmüş

M.ACAR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
İlkokul 2.sınıfa giden derslerini tamamladıktan sonra bilgiyarda oyun oynaya meraklı olan bir oğlum var,hiç bir zaman karşılaşmadığım fakat onun sayesinde yeni tanıştığım bir sorunum var,Bilgisayar görüntüsü(Masaüstü görüntüleri'de dahil) 90 derece saat yönünde dönmüş,Bunu normal görünüme nasıl getirebilirim,biraz yapmaya uğraştım başım ve gözlerim ağrıdı.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

muhtemelen monitör üzerindeki düğmelerle oynamıştır.
makinenin ayarlarını değil monitör ayarlarını kurcalayın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Ekran kartlarının (driver veya yazılımlarında) dahil olan bir özellik aslında bu. Ekran kartınızın program ayarlarında olması gerekir bu özellik. Örnek benim 1680 x 1050 samsung monitörümde uzunlamasına olan bir resmi masaüstü yapmayı çok istiyordum. Fakat resim ince uzun bir resimdi. monitör normal haldeyken bu resim tam ekran olmuyordu. Olsa da doğal olarak yanlarda çok boşluk kalıyordu ve resmin kalitesi ekrana yansıyamıyordu. Ben de ekran kartının ayarlarıyla ekran kartını 90 derece yan çevirdim. Resmi masaüstü yaptım çok güzel olmuştu. Tabii monitörü de yan çevirmnek gerekiyordu. Ben de öyle yaptım. Monitörü yan çevirerek kullandım. Bir süre monitörü böyle kullandım. Mesela bu şekilde bir excel dosyası açtığınız zaman her zamankinden daha az sütun ve her zamankinden çok daha fazla satır görüyordum :D

Değerli M.ACAR ın da dediği gibi ALTgr + ok tuşlarıyla değişmesi lazım.