Bilgisayarın Tek Seferde Açılmaması

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Arkadaşlar herkese selamlar,
Kullandığım bilgisayarda şöyle bir sorunum var. Bilgisayarı ilk açtığımda, yani ilk açılışta bilgisayar açılmıyor. Bazen MAVİ ekranda çıktığı oluyor. Bilmiyorum acaba konuyu yeterince izah ediyor muyum? Yanilerle belki birşeyler anlatabiliriz. Bilgisayar ilk açılışta ortalara doğru gelirken Windows penceresi açılıyor, bilgisayar tam kendini açmaya çalışırken gene başa gelir ve kendini açmaya çalışıyor. Bu bazen iki-üç kere tekrarlanıyor. Tabi arada bir MAVİ ekranda çıktığı oluyor. Önemli bir hususta, bilgisayar açıldıktan sonra iyi bir şekilde çalışmasına devam etmesidir. Yani donma-monma olayı olmayışıdır. Benim yaşadığım sorun bilgisayarı açarken oluşuyor. Açıldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. Değerli arkadaşlar, sorun neden olabilir acaba? Şimdiden teşekkür ediyorum.

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın Tiken,

Bahsettiğiniz durum yüksek ihtimal yazılımsal bir problem.

Saygılarımla...

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın skorpiyon cevabınız için teşekkür ediyorum.
Bu işlerle uğraşan bir arkadaşıma sordum : Bana donanımsal olabilir, dedi. Şu haliyle iş görüyor. Biraz daha bekleyecem. Deep Freeze ve Nod32 antivirüs programları yüklüdür. Bunlar yapıyor olabilir mi?

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın Tiken,

Deep Freeze'den sonra yüklediğiniz bir program sebebiyle Deep Freeze sisteme müdahele edip eski haline döndürmeye çalıştığından, az da olsa muhtemel bir durum. Nod32'nin ise böyle bir olaya sebep olacağını sanmıyorum. Benim tahminim Windows'tan kaynaklandığı.

İşin donanımsal yönüne gelince;
Güç kaynağınızdan veya Reset butonundaki bir kısa devreden kaynaklanıyor olabilir (Kasa içi veya butonun takılı kalması gibi)

Donanımsal olarak olası sebep çok, eğer yakın bir zamanda bu olay olmaya başladı ise, ram'lariniz yerinden oynamış olabilir (Kasa sallanmasa bile), kasayı açıp ram'lari çıkararak tekrar takmanızda fayda olabilir.

Ama dediğim gibi, bu olayın Yüksek İhtimal Windows'tan kaynaklandığını düşünüyorum.

Saygılarımla...

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın skorpiyon, verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Seyit Tiken işletim sisteminiz nedir ve anakartın chipseti nedir ve biosunuz Award'mı biosmu Ami biosmu ?

Ayrıca tek rammi kullanıyorsunuz, iki farklı ram mi kullanıyorsunuz ?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ali bey teşekkür ediyorum. Donanımdan pek anlamadığım için, yukarıda sıraladığınız bilgileri öğrenip yazacağım.