bir buton a birden fazla olay yazılabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
herkese selam

benim yapmaya uğraştığım bir bir uygulamam var ve şu aşamada karşılaştığım sorun şu;

branş öğretmenlerine dersler yüklemem gerekiyor bunun için ekleme sorgusunu kullanıyorum bir tabloda bulunan derslerden seçtiklerimi forma koyduğum bir butonla diğer tabloya aktarıyorum. buraya kadar bir sıkıntı yok problem şurda başlıyor ki öğretmenin birisi ile işim bittip diğer öğretmene geçtiğimde daha önce seçmiş olduğum dersler tabloda hala durduğu için ikinci bir sorgu (güncelleştirme sorgusu) çalıştırarak işaretli derslerin işaretini silmem gerekiyor.

benim istediğim aktar butonu ile hem ekleme sorgusunu hem de güncelleştirme sorgusunu çalıştırmak bunu yapabilir miyim?

bir de

Me.SeçilmemişDersler.Form.Requery

şeklinde bir kod kullanarak formunmdaki bir alt formu güncellemeyi başaramıyorum bunun için ne yapma lazım yardımcı olursanız sevinirim

uygulamanın ekran görüntüsünü ekliyorum bakıp yardımcı olursanız sevinirim.

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın devrimm,

Elbette çalıştırabilirsiniz. Kod sayfasını açıp düğümenin klikleme olayına istediğiniz kodları alt alta yazın sırasıyla çalışacaklardır.

Güncelleme konusundaki sorununuz da ise sanırım en soldaki kutucukları boşaltmak istiyorsunuz. Güncelleme yapıyor sanırım ama o sırada o kutucuklar dolu olarak kayıtlı olduklarından öylece güncelleniyorlar. Siz oraya yeni bir güncelleme sorgusu yazıp tüm kutucukları boşaltabilirsiniz.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

sevgili modalının yanında haddimize değil ama aynı işi makrolardada alt alta ekleyerekde yapabilirsin kod yazamam diyorsan eğer bir makro içinde koyduğun makrolara ayrı isimler verirsen ayrı makrolar olur isim vermessen tek bir makro olarak çalışır

Excel Vers. ve Dili
Sayın gülsüm1,

Ben baştan beri makrolara sıcak bakmıyorum. İşin kontrolümün dışında yürüdüğünü hissediyorym. Bu yüzden makro kullanmam gereken yerde bile makroyu koda çevirip öyle kullanıyorum. Bu arada bir sürü ipucunu da oradan öğrendim.

Bu arada modalının yanında gibi sözler de hoşuma gitmiyor. El elden üstündür. Herkesin hergün bir şey öğrenmesi gerekir gibi bir felsefeye sahipim.

İyi çalışmalar:hey:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
saolun

cevaplarınız için çok teşekkür ederim kod konusunda çok yetersiz bilgiye sahibim ve bu açığımı makrolarla veya formlardaki buton sihibazları ile gidermeye çalışıyorum

sayn modalı iki buton var görüntüde gördüğünüz gibi bu butonların ilki ekleme diğeri güncelleştirme sorgusunu çalıştırıyor ben bunları ayrı ayrı sorunsuz çalıştırabiliyorum ve dediğinizi de denedim (yani kodları alt alta yazmayı) ama nerden birleştireceğimi bilemedim sanırım ki hata verdi. bu iki düğmenin kodlarını şimdi ekliyeceğim bunu düzeltebilirseniz sevinirim

makro konusuna gelince ben "sorgu çalıştır" şeklinde bir haır makro göremedim eğer varsa ve yardımcı olursanız çok memnun olurum (çünkü sanırım kod yazmak benim için hep çok zor olacak)

Me.SeçilmemişDersler.Form.Requery

sayın modalı yukardaki requery konusuna gelince (siz bi uygulamada yapmışsınız ben bi türlü çalıştıramadım) resimde sağda bulunan alt form öğretmenlere yüklenmemiş dersleri göstermek üzere ayarlandı düğmeye basınca o alt form yeniden sorgulansa iyi olur böylece 3 işi aynı anda ypmış olabilirim (1.öğretmene ders yüklerim, 2.seçili dersleri unuttururum, 3.yüklenmiş dersleri alt formdan kaldırırım) diye düşünüyorum (yanılıyor muyum yoksa)

kod bölümünü ekliyorum.

şimdiden çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Sayın devvrimm,

Kod şu şekilde birleşebilir:

Kod:
Private Sub Komut12_Click()
On Error GoTo Err_Komut12_Click

Dim stDocName As String

stDocName = ChrW(68) & ChrW(101) & ChrW(114) & ChrW(115) & ChrW(108) & ChrW(101) & ChrW(114) & ChrW(105) & ChrW(214) & ChrW(287) & ChrW(114) & ChrW(101) & ChrW(116) & ChrW(109) & ChrW(101) & ChrW(110) & ChrW(101) & ChrW(65) & ChrW(107) & ChrW(116) & ChrW(97) & ChrW(114)

DoCmd.OpenQuery stDocName, acNormal, acEdit

stDocName = "SeçileniUnut"
    DoCmd.OpenQuery stDocName, acNormal, acEdit

Exit_Komut12_Click:
    Exit Sub

Err_Komut12_Click:
    MsgBox Err.Description
    Resume Exit_Komut12_Click

End Sub
Mdem ki Access ile uğraşmaya karar verdiniz biraz kodları inceleyin. Gözünüz alışınca ne demek istediklerini anlamaya başlarsınız.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
çok teşekkür ederim

uyguladım ve oldu

kod konusunda da haklısınız en başta bir kopukluk oldu kod konusunda ve sonrasında hep uzak durdum sanırım

tekrar teşekkürler