Bir hücredeki değerin başka hücrelere dağıtılması hk

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Öncelikle iyi akşamlar;
Excel için bir maruzatım var. İstediğim şudur;

Bir hücredeki değerin diğer başka örneğin dokuz hücrede yan yana bir formul ile farklı olarak dağınık bir şekilde dağıtılmasını ve dokuz hücre toplamlarının doğal olarak o hücredeki değeri vermesini istiyorum. Sonra bu formülün diğer alt satırlara uygulanabilmesini istiyorum.

Örneğin A1 hücresinde 8 var; (B1;C1;D1;E1;F1;G1;H1;I1;J1) hücrelerinde farklı yerlerde sayılar üretilecek ve bu sayıların toplamı 8' i verecek;

Alt satırlara uygulama imkanı olacak ve alt satırlar ve satırların herbiri için her seferinde sayılar farklı yerlerde oluşacak.
Bu mümkünmüdür.

Çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Arkadaşlar yardımcı olacaklarınız varsa çok müteşekkir olacağım...Teşekkürler

İyi akşamlar

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Bu konuda yardımlarınızı rica etmek konusundaki ısrarlarımı tekrar ifade etmek istiyorum.

Teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Üretilecek değerler küsüratlımı olacak yoksa tamsayımı? Örnek bir dosya eklerseniz daha faydalı olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Merhaba tam sayı olmasını istiyorum. Fakat bu seçeneğin ilerideki zamanlarda değişebilme durumunu hesaba katabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

İlk sorunuzda verdiğiniz örnekten yola çıkarsak 8 değerini girdiğinizde diğer hücrelerde sonucu nasıl görnek istiyorsunuz. Çünkü 8 değerini 9 hücreye bölersek sonucun küsüratlı olması kaçınılmazdır. Örnek bir dosya eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Merhaba eksik bilgilendirmemden ötürü özür dilerim. 8 değerini 0 (sıfır) rakamıda kullanarak 9 ayrı hücreye dağıtabiliriz. Aynı değerden birden fazla alabilir...

Mesela; 9 ayrı hücrede sırasıyla ; 0-1-0-2-3-1-0-1-0 = 8 değerini verecek. Dağıtmak istediğim sayıda değişken olacak. Satırlara kopyalamama imkan verecek.

Birde ilave olarak sayı üretmeyle ilgili olarak kısıt nasıl koyarız. (Örneğin 3 den büyük 9 dan küçük tam sayılar üret gibi)

=round(rand()*9;0) dediğimizde üretilen sayı dokuz rakamını geçmez. Fakat örn. 3' den küçük olmamasını istiyorum.

Çok teşekkürler

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Arkadaşlar benim sorumla ilgili bir cevab hala bekliyorum.

Teşekkürler

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Birde ilave olarak sayı üretmeyle ilgili olarak kısıt nasıl koyarız. (Örneğin 3 den büyük 9 dan küçük tam sayılar üret gibi)

Araçlar/eklentiler de Toolpak ları yükleyin

Aşağıdaki işlevi kullanın

=Randbetween(3;9)

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Randbetween ve ana soru hk

Sayı üretmede aralık verme için teşekkürler. Ana sorum içinde yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

ayrıca ilk istediğiniz sorunun cevabı için

Sub Makro1()
don:
For i = 1 To 9
Cells(1, i) = Evaluate("Randbetween(0,3)")
Next
If Cells(1, 10) = 8 Then Exit Sub Else GoTo don
End Sub

kodlarını kullanabilirsiniz. işlemin biteceği son satıra 8 yazın burada
A1 den başlayıp I1 kadar rasgele sayı üretiyor siz J1' e =TOPLA(A1:I1) yazacaksınız.

burada 0 ile 3 arasında sayı kullandım. 3 den fazlaya çıkarsa makronun çalışma süresini o kadar uzatır. 0 ile 9 dedim 20.dakikada kestim hala bulamamıştı.

Excel Vers. ve Dili
Excel xp ingilizce
Excel 2000 ingilizce
Sayı üretme hk.

İstediğim çalışma aynen buydu. Fakat istediğim çalışmanın excelde mantıklı olmadığını gördüm. Daha kısa zamanda istediğimiz sonucu bulacakbir formül olursa paylaşımlarınızı bekliyorum. Ben bu konuyu takip etmeye devam edeceğim

Teşekkürler.