Bir klasörden otomatik olarak kayda ait jpg dosya görüntülemek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Sayın üyeler merhaba... Forumda bir süredir yazılanları okuyorum ama tabii programlama gibi bir bilgim olmadığı için birçok şeye sadece bakmak zorunda kalıyorum...:) Ancak her ne kadar bu tür bilgilerim olmasa da Excel ve Access programları ile bazı çalışmalar yapmıştım...
Özellikle MS Access'de 2003 veya 2007'de bazı veri tabanları hazırlamıştım. Şu an 2007 kullanıyorum.
Makro yazmak, SQL veya Programlama dilleri gibi bilgilere sahip değilim... Access'in normal bir kullanıcıya verdiği bazı kolaylıkları kullanarak tablolar, sorgular ve formlarla çalıştım... Bana göre karmaşık sayılabililecek bazı işlemler yaptım... ve bunlar işimle ilgili birçok sorunumu çözdü... Ancak bir yerde tıkandım...

Sorunum şöyle;

Bilgisayarımdaki bir klasörde 1250 kadar papağan fotoğrafı var. Bu papağanların fotoğraflarını Accessde yaratmış olduğum veritabanı içinde otomatik olarak görüntülemek istiyorum... Herhangi bir kayıt ismi girdiğimde, veritabanının aynı isimdeki resim/fotoğraf dosyasını, otomatik olarak ilgili sütundaki hanesine eklemesini ve bunun da ilgili formda görüntülemesini istiyorum...

Veritabanı içindeki 3 ayrı tablo içinde kayıtlar şu şekilde...
1.Tablo (Kişiler)-Bu tablo, kaydı girilecek kişilerin ad-soyad-adres-telefon gibi bilgilerini depoluyor.
2.Tablo (Papağan Türleri)-Bu tablo, dünya üzerinde bulunan tüm papağan türlerinin bilimsel türlerini-ingilizce adlarını-türkçe adlarını ve fotoğraflarını depoluyor.
3.Tablo (Papağanlarımız)-Bu tabloda ise Kişilerin sahip olduğu papağanların türü-adı-cinsiyeti-yaşı-bilezik no'su.... gibi detayları depoluyor...

Çözmeye çalıştığım şey "Papağan türleri" tablosundaki resim/fotoğraf hanesine, bilgisayarımdaki 1250 resim/fotoğrafın otomatik olarak yerleşmesi...

Herhangi bir kayıt girdiğimde Kayıt İsmi ile aynı ismi taşıyan resim/fotoğrafın, ilgili haneye otomatik yerleşmesini istiyorum... Böylece hazırlamış olduğum formda bu fotoğrafın, kurmuş olduğum ilişki sayesinde görüntülenmesini istiyorum...

Takdir ederseniz 1250 adet resim veya fotoğrafın tek tek gerekli kayıtlara eklenmesi çok zahmetli bir süreç gerektiriyor. Bu konuda destek verebilirseniz beni büyük külfetten kurtarmış olursunuz... Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Bu kadar fotoğrafı ole nesnesi olarak veritabanınıza eklemenizi kesinlikle tavsiye etmem.. Her resim dosyaya gömüleceği için veritabanınız çok şişer, yavaşlar..

Önerim..: Resimlerin dosya yolunu tabloya kaydederek form üzerine ekleyeceğiniz bir resim nesnesinde bu resimleri göstermek olur..

Yapı bu şekilde olmalı..:

http://www.excel.web.tr/showpost.php?p=392440&postcount=2

Resimleri toplu kaydedip kayıtlarla ilişkilendirme ayrı bir konu.. Hangi resmin hangi kayda ait olduğunu bilebileceğimiz bir değişkene ihtiyaç var.. Yoksa tek tek tanımlamak gerekecek.. Ama derseniz ki mesela alandaki isimle resim ismi aynı o zaman olur işte.. ;)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Sayın Taruz, ilginiz için çok teşekkür ederim...
Dediğinizde çok haklısınız, tüm resimlerin OLE nesnesi olarak eklenmesi veritabanını kullanılmayacak kadar zor duruma sokabilir... Ben de zaten sizin belirttiğiniz gibi kayıt ismi ile resim ismini aynı olarak kullanmayı düşünmüştüm... Ancak kayıt ismi ile uzantısı "jpg" veya "bmp" olan bir resim dosyasının isimlerini aynı şekilde göstermek mümkün müdür bu konu da çekincem vardı.
Sitede daha önce bir klasördeki dosya isimlerinin excel üzerinde bir sütunda nasıl listeleneceği ile ilgili bir makro bulmuştum. Bunu denemiş ve excel de uygulayabilmiştim. Ancak daha sonra bir talihsizlikle bu makroyu kaybettim ve accessde uygulayamadım... Vermiş olduğunuz örneği bugün denedim ancak sanırım belli adımlarda hata yaptım ve başarılı olamadım... Tekrar deneyeceğim, dilerim bu sefer becerebilirim.:) Access de herhangi bir kaydın alt formda, ilgili diğer bilgilerinin görünmesi gibi de tasarlayabilirim... Bakalım yaşayıp göreceğiz...
Benim programlama gibi bir bilgimin olmaması, kod yazmak gibi bir deneyimimin olmaması sebebiyle birçok işi kendimce araştırarak çok farklı yöntemlerle çözmeye çalışıyorum bu da hem zaman hem de performansı kötü etkiliyor...
Desteğiniz için müteşekkirim...
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba sn. brtzoga..

Bahsettiğim uygulama yöntemi çok efektif ve de hızlıdır.. Takıldığınız aşamalarda size destek verebilirim..