Bir Sorguda son 7 kayıt nasıl getirebilirim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003,İngilizce
Merhaba,
Bir sorgu hazırlıyorum. Tablomun Başlıkları KAYIT_NO- FATURA_TARIHI - URUN_KODU - URUN_TANIMI - BIRIM_FIYAT

Bu tabloya sorgu yapmak problem değil ancak şöyle bir kriter vermek istiyorum. KAYIT_NO'ya göre son 7 kayıt nasıl getirebilirim. Bu 7 rakamı tabiki değişken olacak ve başka bir sorgudan veya formdan veri alacak.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
Ne zamandır aklımda olan ama unutuğum konu ile alakalı bir sorum vardı alakalı olduğu için burada soruyorum. Kusura bakmayınız.

isteğe bağlı kayıtlar nasıl getirilir 1-10,11-20,21-30 gibi.

diyelim ki 1-28 arası kayıt var ben 21-30 dediğimde 21-28 i getirecek hata göndermeyecek.
saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Merhaba,
Bir sorgu hazırlıyorum. Tablomun Başlıkları KAYIT_NO- FATURA_TARIHI - URUN_KODU - URUN_TANIMI - BIRIM_FIYAT

Bu tabloya sorgu yapmak problem değil ancak şöyle bir kriter vermek istiyorum. KAYIT_NO'ya göre son 7 kayıt nasıl getirebilirim. Bu 7 rakamı tabiki değişken olacak ve başka bir sorgudan veya formdan veri alacak.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler
Sayın vougoul,

Örnek eklemediğiniz için ben kendime göre bir örnek hazırlayıp bir forma girilen sayı kadar son verileri sorguladım.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003,İngilizce
Sayın Modalı,

öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Aslında yapmak istediğim şeye yakın bir şey yapmışsınız. Ancak yazdığınız kodu sorguma eklemek sanırım mümkün olmayacak. Size dosyayı gönderiyorum. Yapmak istediğim asıl sorgu şu şekilde: Satıs_Adet sorgusunun sonucundaki adet sütununda yazan adet kadar Query1 de son kayıtları getirip toplatmak istiyorum. Yani satış adedi kadar son kaydı toplatıp alış maliyetini bulmaya çalışıyorum aslında. Ya da bunun başka bir yolu var ise daha da memnun olurum. Şöyle ki, bir üründen aralık ayında 5 adet satılmış. Ancak alımları farklı aylarda olabiliyor. burada ilk giren ilk çıkar mantığını kullandığımızdan ürünün ortalama maliyetini hesaplarken son aldığı 5 adedin maliyetini çıkarmam gerekiyor. Bu nedenle alış tarafında tarih kriteri ile sorgulamak mantıklı olmuyor.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın vougoul,

Anlayamadığım bir nokta var. Diyelim ki 3 adet sattınız. Maliyetini hesaplamak için son üç adetin alış fiyat ortalamasını bulmak istiyorsunuz. Benim anladığım bu.

Ancak dediğiniz gibi son üç kayıt hesaplanmaması gerekiyor. Eğer son alışta 5 adet alınmış ise bunların 3 tanesinin hesaba katılması gerekiyor. Diğer kalan 2 tanesi ise daha sonraki hesaplamada göz önüne alınması gerekiyor diye anladım. O zaman maliyet hesabina katılan adetlerin de kayıtlarının tutulması gerekiyor diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003,İngilizce
Sayın Modalı,

kesinlikle doğru anlamışsınız. Son alışta 5 adet alınmış olabilir ama kayıtları ayrı tutmakta benim için uğraştırıcı olacağından kabaca bu hesabı yapmayı tercih ettim. Aslında bahsettiğiniz gibi kayıtları tek tek ayrı bir tabloya aktarabilsem daha iyi olacak. Benim tercih ettiğim yol daha basit olur ve hata oranı olmasına karşın çok sıkıntılı olmaz diye düşündüm.