BİR SÜTUNU ŞİFRELEME

DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİR ÇİZELGE HAZIRLADIM.BU ÇİZELGEDE ÖRNEĞİN C SÜTUNUNDAKİ VERİLERİ BENDEN BAŞKASI DEĞİŞTİRMESİN.O SÜTUNA BENDEN BAŞKASI MÜDAHALE EDEMESİN NASIL YAPABİLİRİM. NOT TÜM SAYFAYI KORUMA ALTINA ALMAK İSTEMİYORUM
TEŞEKKÜR EDERİM

DEĞERLİ KARDEŞİ GÖSTERDİĞİN ALAKANDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
AMA BU YAZDIĞINDAN BİRŞRY ANLAMADIM
BENİM KULLANDIĞIM 2002XP TÜRKÇE
DOSYAYI AÇTIM NEREDEN NE YAPACAĞIM

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Kodu hangi çalışma sayfasında kullanacaksanız o sayfa sekmesi adı üzerinde sağ tıklayıp "Kod görüntüle" seçin. Gelen pencerede yukarıdaki kodu yapıştırın.

KIYMETLİ ARKADAŞIM GALİBA DERDİMİ ANLATAMADIM
A B C D E
1
2
3
4
GİBİ CİZELGE (C) SÜTUNUNDAKİ RAKAMLARI KORUMAYA ALMAK İSTİYORUM
TEŞEKKÜR EDERİM

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sn anemos

Verdiğiniz program da imleç C sutununa her gelişinde şifre istiyor. Acaba bu programı imleç C sutununa ilk gelişinde şifre isteyecek şekilde (eğer doğru şifre girildi ise daha sonraki imleç' in C sutununa gelişlerinde şifre istemesin) düzenlemek mümkün mü, mümkün ise nasıl düzenleyebiliriz?

GÜZEL ARKADAŞIM İLGİNE CANDAN OLAN ALAKANA GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BEN YUKARIDAN AŞAĞIYA (C) SÜTUNUNU KOMPLE ŞİFRELEMEK İSTİYORUM VE DAHA AYRINTILI VE DAHA SADE BİR BİÇİMDE ANLATIRSAN SEVİNİRİM YANİ ÖNCE ŞUNU SONRA ŞUNU DER GİBİ
TEŞEKKÜR EDERİM

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn. tteneke dosyayı güncelledim.

Sn FARUKGOKAY koruma "C" sütunundaki tüm hücrelerde geçerlidir.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2021 Türkçe
cevap

tüm çalışma sayfasını seçiniz
ondan sonra biçimler münüsünü oradan hücreleri tıklayınız
oradan da koruma tıklayın
kilitli ve gizli onaylarını işaret koymadan işaretli iseler kaldırım tamama tıklayın
sonra tekrar c sutununu kompe seçiniz
yine biçimler münüsünü oradan hücreleri tıklayınız
oradan da tekrar korumayı tıklayın kilitli ibaresine işaret koyun
tamam deyin
sonra
araçlar menüsünden koruma oradan çalışma sayfasını koru deyin ve sonradan hatırlayabileceğiniz bir şifre giriniz
c hücresine giriş yapılamıyacak ama diğer hücrelere giriş yapılacaktır
korumayı kaldırırsanız tekrar eski haline dönecektir.
teşekkürler dilerim kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
sn. anemos
Böyle birşey arıyordum.İlaç gibi geldi.
Teşekkür ederim.

ARKADAŞLAR SÖYLEDİKLERİNİZİ UYGULADIM AMA HİÇBİRİSİ BENİM SORUMUN KARŞILIĞI DEĞİL.
BU SORUYA CEVAP VERECEK ARKADAŞLAR LÜTFEN ÖNCE KENDİLERİ DENESİN UYGULASIN SONRA ÖNERİDE BULUNSUN.
LÜTFEN KONUYU İYİ BİLEN ARKADAŞLAR CEVAPLASIN
YİNEDE DİĞER ARKADAŞLARDAN İLGİLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
ARKADAŞLAR SÖYLEDİKLERİNİZİ UYGULADIM AMA HİÇBİRİSİ BENİM SORUMUN KARŞILIĞI DEĞİL.
BU SORUYA CEVAP VERECEK ARKADAŞLAR LÜTFEN ÖNCE KENDİLERİ DENESİN UYGULASIN SONRA ÖNERİDE BULUNSUN.
LÜTFEN KONUYU İYİ BİLEN ARKADAŞLAR CEVAPLASIN
YİNEDE DİĞER ARKADAŞLARDAN İLGİLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM
Sn. FARUKGOKAY mesajınızda öfke seziyorum. Hiç kimsenin sizin sorunuzu cevaplamak için emek sarfetme zorunluluğu yok. Bu bir gönüllülüktür.
Sizin açınızdan diyorum, hitabınıza dikkat ederseniz aradadığınız cevap gelmeye devam edecektir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sn anemos

Gerçekten güzel bir örnek olmuş elinize sağlık fakat zamanınızı çok fazla almamayı ümit ederek ben biraz daha farklı bir çalışma tarzı mümkün mü onu öğrenmek istiyorum ..

1. C sütünu dışında her hangi bir hücreye veri girişi yapıldığında parola ekranı devre dışı kalıyor (örneğin önce d5 hücresine 8 değerini girelim sonra c3 e gelip herhangi bir değer girdiğimizde yada c3 deki değeri düzelttiğimizde parola ekranı çıkmıyor) bunun önlenmesi

2. Sadece C sutununda değişiklik yapıldığı (birinci maddedeki bahsettiğim olayın yok olduğu) farzedilerek;
C sutunudaki her bir hücrede yaptığımız değişiklite sizinde belirttiğiniz gibi parola ekranı çıkıyor. Parolanın tüm C sutunu için geçerli olacak şekilde C sutunundaki herhangi bir hücre için bir kez doğru girilmesi yeterli olup C sutununda yapılacak sonraki işlemlerde tekrar sorulmaması (örneğin c1 hücresine 4 değerini parola ile girdikten sonra c5 hücresine 6 değerini parola sorulmadan doğrudan girebilmemiz)

mümkün mü?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın FARUKGOKAY,

1. Excel'in sol üst köşesinde, yani sütun başlıkları satır başlıklarının başldığı köşeye fare ile tıklarsanız bütün sayfa seçili hale gelir.

2. Biçim > Hücreler > Koruma da Kilitli kutusunu boşaltın.

3. C sütunuda C harfine fare ile tıklayın. Bütün C sütünü seçili hale gelir.

4. Biçim > Hücreler > Koruma da Kilitli kutusunu işaretleyin. (Gizlemek İstiyorsanız bir de gizle kutusunu işretlemeniz gerekir.)

5. Araçlar > Sayfayı Koru da ilk kutuyu işaretleyin ve bir parola verin.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Sayın FARUKGOKAY,

mesudiye_052, arkadaşımızın dediği gibi;

1.Sağ köşedeki kare ile tüm hücreleri seçiniz.
2.Farenin sağ tuşu ile Format Cell seçilerek ekranının sonunda bulunan Protection açılır.
3.Locked işareti kaldırılır.
4.C Kolonu tamamen seçilip tekrar farenin sağ tuşu ile Format Cell açılarak Locked işaretlenir.
5.Sonra

Tools
Protection
Protect Sheet

buraya aklınızda tutabileceğiniz herhangi bir şifreyi 2 defa giriniz.

Hepsi bu kadar.

C kolonunu tekrar kullanıma açmak için aynı yerden şifreyi girmeniz yeterlidir.

Kolay gelsin.

SN:kombo :LİNKİ DAHA EVVELDE OKUDUM BUNDAN NE ANLAM ÇIKARMAK GEREKİYOR ANLAMADIM.

SN:anemis:SÖZLERİMDE İNCİTİCİ YADA HAKARET İÇEREN BİR SÖZCÜK YADA MANA YOK SİZ NASIL BÖYLE BİR ANLAM ÇIKARDIDINIZ ŞAŞIRDIM

SORUM GEÇERLİ SİZLERE İLGİNİZDEN DOLAYI DEFALARCA KUTLADIM TEŞEKKÜR ETTİM.AMA SÖYLEDİKLERİNİZİ UYGULADIKTAN SONRA SORUMUN GERÇEK CEVABI OLMADIĞINI ANLADIM.ÖNERİLERİNİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN SİZ BİR DENEYİN BAKALIM OLACAKMI YANLIŞ TARİF ETTİĞİNİZİ SİZDE GÖRECEKSİNİZ.SORUMU EĞER ANLAMADI İSENİZ TEKRAR OKUYABİLİRSİNİZ.
BURADA DEĞİL SANAL ALEMDE GERÇEK ALEMDE BİLE İNSANLARLA KIRICI YADA İNCİTİCİ DİYALOĞLARIM OLMAZ KENDİMDE SİZLER GİBİ İNSANIM
SAYGILAR
(SEVGİDE SERBESTLİK VARDIR ;SAYGIDA MECBURİYET VARDIR)

SN:yurttaş ve SN: ripek söylediklerinizi uyguladım .bilgisayara yabancı da değilim ama olmadı acaba bir yerde yanlışlıkmı yopıyoruz
ilginiz alakanızdan dolayı teşekkür ederim ben sizlere dosyayı göndermeye çalışacağım teşekkürler
SAYGILARIMLA
FARUKGOKAY

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
merhaba;sn.farukgokay'ın yapmak istediği sanırım araçlar bölümünde bulunan koruma seçeneği.
eğer doğru anladıysam bunu yapabilmek için sayfada satı ve sütunların birleştiği yeri sol tıklayın(solda a ve 1 in birleştiği yerdeki sarı boşluk) bütün sayfa mavi ile renklendiğinde sağ tıklayın ve hücre biçimlendirme sekmesini tıklayın koruma sekmesinde bulunan kilitli ve gizli sekmelerini boşaltın tama deyin. daha sonra c sütünuna gelin ve tekrar c sütununu sol tıklayın bütün sütun mavi olunca tekrar sağ tıklayın ve hücre biçimlendirmede koruma sekmesini tıklayın ve kilitli ve gizli kutucuklarını doldurun. son olarak araçlar sekmesini tıklayın koruma bölümüne girin ve sayfayı koru seçeneğini tıklayın çıkan ekranda kilid açılmış hücrelerini seç ve sekmeyi onayla; diğer seçenekler boş kalsın üstteki şifre bölümüne gir ve kendi belirlediğin bir şifreyi girersen sanırım sadece c sütünuna girilmesini önlemiş olursunuz. kolay gelsin.