Bir tablodaki bir alanı formun üzerindeki kutuya alma

realperest

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-05-2025
Merhaba,

Vetirabanı projemin içinde bir tablonun içinde son kayıtta stunlardan birisindeki değeri , formun üzerinde yerleştirdiğim bur kutuya almak istiyorum.

Ama tabi form o tabloya bağlı değil ve hiç bir tabloya bağlamamam lazım o formu , zaten aksi halde bu soruya gerek kalmazdı.

yani kısaca şöyle bi şey yapmak istiyorum.

formun üzerindeki textbox un değerine falanca tablonun son kaydındaki filanca alanı buraya getir gibi bi şey demeye çalışıyorum. VBA da kullanabilirim tabi

Yardım bekliyorum. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın realperest,

En basit olarak: Bir sorgu hazırlayın ilgili tabloyu sonra daalanı sorguya ekleyin. Oradan o alanın son verisini alacak şekilde ayarlayın. Sonra forma geçip metin kutusunun veri kısmına

=DlookUp("SorgudakiAlanAdı";"SorguAdı")

yazın.

İyi çalışmalar:)

realperest

Altın Üye
09-05-2025
güzel fikir.... deneyeceğim,

teşekkür

realperest

Altın Üye
09-05-2025
haa işte o sorgudan son alanı nasıl alacağını bilmiyorum, sorgu kriterine ne yazmam lazım ki ?????????????? o tablonun , o alanınının son kaydını alsın

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın realperest,

Sorguyu tasarım görünümünde açın. Yukarıdan sigma ikonuna basın. Sorguya yeni bir satır eklenmiş olmalı ve o satırda toplam yazıyor olması gerekiyor. Siz toplam yazılan yerdeki açılan kutuyu açıp sonu bulun ve tıklayın.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
accesste tabladaki son kaydı getirmek için

örneğin adresler tablosundaki telefonNo alanından son kaydı formdaki tel alanına koyacaz. Eğer bu alandan direkt çekerek olsa şöyle olur. =dlast("[telefonno]";"adresler") bu şekilde. Dediğim gibi bunu direkt formdaki alanın denetim kutusuna yazıyorsunuz. Ama formda bir komut düğmesine tıklayarak formun alanına geçmesini istiyorsanız; o durumda diyelimki formun Tel alanına koyacaz o zaman Komut düğmesinin tıklandığında bölümüne aynen şöyle yazıyoruz: Tel=dlast("[telefonno]","adresler") ikisi arasındaki tek fark denetim kutusunda noktalı virgül, formda sadece virgül.. bunu hiç bir zaman unutma formda noktalı virgül çalışmaz.. denetim kutusunda da virgül çalışmaz.. selamlar