Bir tabloya sorgu ile kayıt ekleme

Merhaba Arkadaşlar;

Yapmakta olduğum bir takip programı için x tabloya kayıt ekleyen bir sorgu oluşturdum. Bu sorgu mevcut iki tablodaki verileri kullanıyor ve bir hesaplanmış alan yaratarak x tablosuna ekliyor.

Benim sorunum ise şu... Ben bu sorguyu birden çok kez çalıştıracağımdan yinelenen alanlar fazla sayıda oluşuyor.
Bunları engellemenin bir yolu var mı?
Kullandığım sorgu tipi mi yanlış?

Ekte ilgili tabloyu gönderiyorum. Bazı alanları "yineleme!" diye bir şansım yok. Ancak şöyle bir kontrol olabilirse sorunum çözülecek ama onu da nasıl yapacağımı ben bulamadım:
eğer S_NO, ÖRGÜCÜ ve İPLİK CİNSİ alanları aynı kayıtları içeriyorsa aynı satırdan bir ikincisine izin verme veya mevcut kaydı güncelle. (yazarken kolay ama)

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Eklem Sorgusu

Soruyu yanlış anlamadıysam cevap ekte; :hihoho:

Cevap için teşekkürler. Benim tabloya kayıt eklerken kullandığım sorgunun aynısını kullanmışsınız. Bu sorgu çalıştığında örneğin mevcut tabloda 1. ve 10. kayıtlar aynı iken , bu kayıttan bir tane daha oluşturacak. Ve benim engellemek istediğim şey tam olarak bu.

İlginiz için tekrar teşekkürler. Şimdilik tablo oluşturmaktan vazgeçtim. Verileri sorgu olarak saklayıp, formlarda o şekilde kullaarak bir şekilde yoluma devam etmeye çalışıyorum. :wink:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
fanarchy' Alıntı:
Ve benim engellemek istediğim şey tam olarak bu.

İlginiz için tekrar teşekkürler. Şimdilik tablo oluşturmaktan vazgeçtim. Verileri sorgu olarak saklayıp, formlarda o şekilde kullaarak bir şekilde yoluma devam etmeye çalışıyorum. :wink:

madem tablo oluşturmayacasın niye sordun bizi test mi ediyorsun anlamadım ama neyse :?

haşa...
o ne demek...

acemiyiz sonuçta... 4 saat aynı şeyin üzerinde dönüp dolaştıkça bazı şeyleri göremiyor insan. evet bende aynı soruyu sordum kendime: niye tablo oluşturmak zorundayım diye... kimseyi deniyor falan değilim.

neyse ben işimi yoluna koydum ancak sorduğum sorunun cevabını da hala merak etmiyor değilim.

ekleme sorgusundan önce bir silme sorgusu yazıp tablodaki tüm verileri silip, sonra ekleme sorgusunu çalıştırarak bunu çözebiliriz belki. tek komutla iki sorguyu nasıl çalıştırabiliriz? nasıl bir vb code gerekir? :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın fanarchy,

Mesele şu değilmiydi ben mi yanlış anladım; (Tabi sen işini başka yolla halletmişin ama madem soruyorsun)

Bir tabloya ekleme sorgusu ile veri eklemek istiyorsun diyelim ki (A) tablosundan
(B) tabolosuna veri ekleyeceğiz, (A) tablosunda da 10 kayıt olsun bu 10 kayıt ekleme sorgusu çalıştığında sürekli ekleme yapacağından 10-20-30 diye ekleme devam eder oysaki (B) tablosunda yapmak istediğimiz (A) tablosundaki değişiklikleri veya güncellemeleri (B) tablosuna yansıtmak (Yanılıyorsam burayı düzeltin) buraya kadar tamam mı?

Ben örnekte de olduğum gibi bunu şöyle yaptım;( farklı yolları vardır ama ben böyle bir yol keşfettim) (B) tablosunu oluşturdum zaten (A) tabolsuyla aynı alanları içermeliydi...öyle yaptım bende ve (B) tablosundaki [Sira_No] vs. bir kaç değişken alanı PrimaryKey(Birincil Anahtar) yaptım. Amaç (A) tablosundaki veriler eklenirken aynısı eklencekse izin vermesin buna ...

Diğer sorunuza gelince silme ve ekleme ard arda nasıl çalışır.

İki yolu var ;

1- Makrolar
2- Visual Basic Kodu yazmak

' visua basic kodu------------------------------------------------------
Private Sub (Düğme adı yada hangi olay yordamı ise)Click()
DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.OpenQuery ("silme sorgusunun adı"), acViewNormal
DoCmd.OpenQuery ("ekleme sorgusunun adı"), acViewNormal
End Sub

Bitti benden bu kadar kolay gelsin.... :keyif:

Yardımlarınız için teşekkürler... İnşallah projemi kısa zamanda tamamlar burada sizlerle paylaşabilirim.