Bir Tarih Girdiğimiz Zaman O Tarihten Sonra 5 Yıl Sonrasının Son Gününü Hesaplatmak?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhabalar;

Forumda, kitaplarda ve internette çok aradım, tarihle ilgili örnekleri epeyce inceledim ancak benim sorunuma çözüm olabilecek bir yaklaşım bulamadım. O yüzden konuyu açmak ve bu soruyu sormak zorunda kaldım.

Ben, bir tarih alanına tarihi girdiğim zaman 5 yıl sonrasının tarihini vermesini istiyorum. Ancak 5 yıl sonrasının 31 Aralık gününe -yani 5 yıl sonrasının son gününe- gelmesini istiyorum. Örnek vermem gerekirse: Ben tarih alanına 12.02.2006 yazdığım zaman, sorguda oluşturacağım bir deyimle 31.12.2011 tarihini vermesini istiyorum. Yine örneğin 23.03.2005 yazarsam yine -5 yıl sonrasının son günü olan- 31.12.2010 tarihini vermesini istiyorum.

Bunu istememdeki amaç şu: 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulu Hakkında Kanun'a göre zamanaşımı süresi borcun vadesinin rastladığı yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl geçmekle dolar. Yani, vadesi 11.02.2001 olan bir borcun zamanaşımı süresi 2002 yılının başından başlar ve 2006 yılının son günü olan 31.12.2006 tarihinde dolar. Ben de naçizane yapacağım programda borcun vadesini ya da ödeme emri tarihini girdiğim zaman, hazırlayacağım bir sorguyla vadeyi takip eden yıldan itibaren 5. senenin son gününü görmek istiyorum.

Bunun için şöyle bir yöntem deniyorum: Sorgu hazırlarken tarihin bulunduğu tablodan tarihi alıyorum ve sorguda bir deyim yazarak "tarih+1825"yazıyorum. (Bir yılda 365 gün olduğu için, 365 ile 5'i çarparak 1825 sayısını ekliyorum). Ancak hazırladığım deyim 5 yıl sonrasının tam tarihini veriyor yine. Yani, ben tarihi 02.02.2003 olarak girmişsem sorgumda sonuç olarak 02.02.2008 tarihini alıyorum. Oysa benim istediğim 31.12.2008 tarihini vermesi... Veya 31.12.2008 olarak değil de, sadece yıl bazında -yani 2008 olarak- göstermesi de yeterli.

Kısaca ben tarih alanına hangi tarihi girersem gireyim, o tarihten 5 yıl sonrasının son gününü hesaplayacak bir deyim ya da ölçüt yazmak mümkün müdür?

Umarım sorumu çok karışık olarak sormamışımdır. Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Örnek ektedir.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn gitarisyen;

Sorgunuzdaki

Deyim1: [tarih]![tebligtarihi]+1825
yerine

5YILSONRA: "31.12." & Year([tebligtarihi])+5
yazarsanız size her zaman istediğiniz tarihi verecektir.
Ayrıca hemen yanına (belki bu da işinize yarar niyetiyle)
tambeşyıl: Day([tebligtarihi]) & "." & Month([tebligtarihi]) & "." & Year([tebligtarihi])+5
deyimini de ekleyiniz.
İyi çalışmalar.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın ayhan2122;

Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Zamanınızı ayırıp, soruya cevap verdiğiniz için müteşekkirim. Hep söylediğim gibi, "Access'te çok yeniyim ve sora sora öğrenmeye çalışıyorum". Umarım zamanla ben de sizin gibi sorunlara çözüm üretebilecek biri olurum. Sorunum çözüldü sayenizde. Verdiğiniz deyimi inceleyip, tarihler hakkındaki bilgimi daha da geliştirmeye çalışacağım.

Tekrar teşekkürler... İyi çalışmalar... Saygılarımla...