birden fazla veri ile arama yapma ve combo boxa benzersiz veri alma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Merhaba;
Bir excel belgesinde 10 sütün var bu sütünlarda arama yapıp çıkan sonucu sonuç diye bir tabloya aktarmak istiyorum
Örneğin user formda adi,soyadi, bolumu, alani ..... diye text ve combo box alanları var kullanıcı sadece adi textine veri girince o isme ait verileri bulup sonuc sayfasına aktaracak adi ve soyadi tetxbox ına veri yazınca ad soyad, tüm kutuları doldurursa tüm verilere göre arama yapmak istemekteyim.
sadece adi ile örnek kodlar ile arama yaptım sadece ad ve soyad da var ancak arama kriterleri 4 ve daha fazla olunca nasıl yapmam gerekiyor?

Bir değer sorum veri içerisinden bazı sütünlarda yer alan ve tekrar eden verileri tekil olarak arama fomundaki combo boxa aktarmak istiyorum
örneğin bir sütünda muhesebeci 10 defa yazılı,esnaf 3 defa, galerici 2 defa bu sütünü başdan sona alacak ve combo boxa ( Muhadebeci,esnaf, galerici ) olarak her birinden bir tane getirmesini istiyorum
Bu işi aşağıdaki kod ile yaptım ancak 3 combo box için yapınca form çok geç açılıyor bekletiyorda bekletiyor bunun daha pratik bir yolu var mı ?
Kod:
For i = 2 To s1.[B20000].End(3).Row
    If Application.WorksheetFunction.CountIf(s1.Range("B1:B" & i), s1.Cells(i, "B")) = 1 Then
        cmb_muzakere.AddItem s1.Cells(i, "B")
    End If
  If Application.WorksheetFunction.CountIf(s1.Range("C1:C" & i), s1.Cells(i, "C")) = 1 Then
        Mu_adrestipi.AddItem s1.Cells(i, "C")
    End If
Birde aramalarda büyük küçük harf duyarlılığı olmasın, yaptığım kod daha sonra veri sayfasının altına kullanıcı tarafından yeni satır ekleyince onlarıda aramaya dahil etsin
Aşağıda tasarladığım formu görselini paylaşıyorum konu hakkında bilgisini paylaşacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Konu hakkında kimsenin fikri yok mu ?