birleştirme ve sütuna çevirme

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
ekte gönderilen dosya içerisindeki sayılar satır üzerinde 20'şer hücreli olarak birbirini takip edecek şekilde sıralanmışlardır. Ancak aralarında yer yer boşl hücreler bulunmaktadır.

1- Bu boş hücreleri aradan çıkarmak ve hiç boş hücre kalmayacak şekilde yine 20'şerli olarak satır üzerinde birbirini takip edecek şekilde yeniden sıraya akoymak istiyorum.

2- Ayrıca daha sonra satır olarak sıralanmış sayıları tek sütunda görmek istiyorum .teşekkürler

NOT: 1- boşlukları silme işlemini hücreleri öne sürükleyerek ve tutup çekmek ve yerine koymak suretiyle yapmaya çılışıyorum, ancak saatler sürüyor. çünkü bazen uzun sayfalar için işlem gerekiyor.

2- sütuna dönüştürme işlemi için excel üzerinde kopyalayarak Word sayfasına yapıştırıp hücreleri birleştirmek suretiyle yapıyorum, Word sayfasından excel'e yapıştırıyorum. ancak bazen sayfa adedi fazla olunca sağlıklı olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
ekte gönderilen dosya içerisindeki sayılar satır üzerinde 20'şer hücreli olarak birbirini takip edecek şekilde sıralanmışlardır. Ancak aralarında yer yer boşl hücreler bulunmaktadır.

1- Bu boş hücreleri aradan çıkarmak ve hiç boş hücre kalmayacak şekilde yine 20'şerli olarak satır üzerinde birbirini takip edecek şekilde yeniden sıraya akoymak istiyorum.

2- Ayrıca daha sonra satır olarak sıralanmış sayıları tek sütunda görmek istiyorum .teşekkürler

NOT: 1- boşlukları silme işlemini hücreleri öne sürükleyerek ve tutup çekmek ve yerine koymak suretiyle yapmaya çılışıyorum, ancak saatler sürüyor. çünkü bazen uzun sayfalar için işlem gerekiyor.

2- sütuna dönüştürme işlemi için excel üzerinde kopyalayarak Word sayfasına yapıştırıp hücreleri birleştirmek suretiyle yapıyorum, Word sayfasından excel'e yapıştırıyorum. ancak bazen sayfa adedi fazla olunca sağlıklı olmuyor.

dosya eklemeyi unutmuşum.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

Kod:
Sub test()
Application.ScreenUpdating = False
Call t
Call t
Call t
Call t
Call t
    Columns("A:T").Select
    Selection.Sort Key1:=Range("A1"), Order1:=xlAscending, Header:=xlGuess, _
        OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlLeftToRight, _
        DataOption1:=xlSortNormal
        Application.ScreenUpdating = True
        [a1].Select
End Sub
Sub t()
For Each sil In Range("a1:t182")
If sil = "" Then
sil.Delete shift:=xlUp
End If
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
ofis xp
Kod:
Sub test()
Application.ScreenUpdating = False
Call t
Call t
Call t
Call t
Call t
    Columns("A:T").Select
    Selection.Sort Key1:=Range("A1"), Order1:=xlAscending, Header:=xlGuess, _
        OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlLeftToRight, _
        DataOption1:=xlSortNormal
        Application.ScreenUpdating = True
        [a1].Select
End Sub
Sub t()
For Each sil In Range("a1:t182")
If sil = "" Then
sil.Delete shift:=xlUp
End If
Next
End Sub
[/QUO

aradaki boş hücreler kaldırılmış, ancak yeni oluşan tabloda sayılar satır üzerinde birbirini takip etmemiş, karışık olarak yer almış, sanırım sütunlar kendi aralarında sıralanmış, benim için esas olan yeni oluşan tabloda satır üzerinde sayıların sıralı olarak birbirini takip etmesi, teşekkür ederim.