Borsa Portföy Takip Excel'inde Açık ve Kapanan Pozisyonların Kendiliğinden Hesaplanması Hk.

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2021 - İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2026
Merhabalar,
https://we.tl/t-pW3T1eyS16 linkinden indirebileceğiniz dosyada borsa'da işlem gören alış satış yaptığım hisseler üzerinden güncel durumumu hesaplayarak görmek istiyorum. Ancak, bazı noktalarda tıkandım. Basitçe ifade edebilmem için dosyada tek bir şirket üstünden alış-satış işlemlerini kaydettim.

1) Dosyada göreceğiniz üzere; üst kısımda yaptığım işlemleri yazıp alt kısımdaki "Tüm Hareketler" başlıklı alana işlenmesini istiyorum. Bunun için "Kaydet" butonu oluşturdum. Ancak, makro bilemediğinden o şekilde bıraktım.

2) Bir şirketten aldığım hisselerin hepsini her zaman tek bir işlemde satmayabilirim. Bazen farklı fiyatlardan farklı sayıda hisseyi satabilirim. Bu da; "açık pozisyonlar" ve "kapanan pozisyonlar" başlıklı alanlarda formül düzenlememi gerektiriyor.
Eğer, "a" şirketinden 10 adet hisseyi hisse başı 20 tl'den alıp bunu tüm hareketlere işlemişsem, o anda "Açık pozisyonlar" alanında 10*20=200 tl yazmasını istiyorum. Bunun akabinde yine "a" şirketinden 5 adet hisseyi hisse başı 30 tl'den sattıysam, "kapanan pozisyonlar" alanına 5*30=150 liranın yazmasını ve "açık pozisyonlar" alanında artık "a" şirketinden geri kalan 5 adet hissemi görmek istiyorum. Çünkü 10 adet hisse alıp bunların 5'ini satmış bulunmaktayım, yani açıkta 5 adet hissem kaldı o şirketten ve açık pozisyonlarda güncel hisse fiyatını ben her zaman elle gireceğim.

3) En sağdaki Kar/Zarar alanındaysa doğru değere ulaşmam için; bir şirketten aldığım hisselerin toplam fiyatını, kapanan pozisyonlardaki fiyatından+açık pozisyonlardaki toplam fiyatından çıkarıp elde edeceğim.

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.