Bu kodların anlamları

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-02-2026
Arkadaşlar aşağıdaki kodların ne anlama geldiğini açıklayabilirmisiniz? örneğin(Y, 7) nedir?

If S2.Cells(Y, 7) = Date Then

S3.Cells(Satır, 2) = S2.Cells(Y, 7)

Saygılar

Kemal Demir

Özel Üye
dilim dondugunce anlatmaya calısacagım.

S2 ve S3 aşagıdaki anlamda olabilir.
Set s2=sheets(1)
Set s3=sheets(2)

veya başka sheetler.sonrasında tanımlanan Y dongusu mevcut " for Y=2 to 10"

Açıklama=eğer Sheet2'nin 7 inci kolounda y dongulu satırı tarih ise(Ne tarihi oldugunu anlamadım) Sheet3'ün 2 kolonunun satir=(birbaşka tanım) sayısı = Sheets2 7 kolonun Y dongulu satırına.

bana acıkcası Pek anlamlı gelmedi.ama diğer değişkenleri(kodları) bilmeden konusmak yanlıs olur.

umarım anlattıklarımdan birşey anlamısınızdır.

S3.Cells(Satır, 2) = S2.Cells(Y, 7)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu tür ifadeler genellikle for-next döngülerinde kullanılır. Sizin örneğinizde "Y" isimli bir for-next döngüsü tanımlanmış.

S2.Cells(Y, 7) ifadesinde "S2" başvurulan sayfayı belirtir.

Cells(Y,7) ifadesi ise başvurulan sayfada Hücre(Y Değerinin Satırı, G Sütunu) adresini belirtmek için kullanılır

Döngü çalıştığı sürece Y değerinin alacağı değere göre hücre sorgulaması yapılır ve sorgulama sonucu doğru olduğu sürece sizin istediğiniz işlem yapılmaya devam eder. Bu işlem döngü bitene kadar sürer. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Sn:Rakkas bu benim dosyamda listeleme yapıyor tarihe göre yani bu günün tarihi olan müşterileri listeliyor ama kodlarda ne neyi anlatıyor onu anlamak istiyorum.onun için aşağıdaki başlangıcından itibaren gönderiyorum. Saygılar

Sub LİSTELE()
Set S1 = Sheets("ANASAYFA")
Set S2 = Sheets("MÜŞTERİ BİLGİLERİ")
Set S3 = Sheets("DOLACAK VE KONTROL EDİLECEK TÜP")
S3.[A5:IV65536].ClearContents
If WorksheetFunction.CountIf(S2.[G3:IV65536], Date) = 0 Then GoTo Son
Satýr = 5
For Y = 3 To S2.[B65536].End(3).Row
Say = WorksheetFunction.CountIf(S2.Range(S2.Cells(Y, 7), S2.Cells(Y, 256)), Date)
If Say = 0 Then GoTo Atla
S3.Cells(Satýr, 1) = S2.Cells(Y, 2)

S3.Cells(Satýr, 2) = S2.Cells(Y, 7)
End If
If S2.Cells(Y, 8) = Date Then
S3.Cells(Satýr, 3) = S2.Cells(Y, 8)
End If

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Selamlar,

Bu tür ifadeler genellikle for-next döngülerinde kullanılır. Sizin örneğinizde "Y" isimli bir for-next döngüsü tanımlanmış.

S2.Cells(Y, 7) ifadesinde "S2" başvurulan sayfayı belirtir.

Cells(Y,7) ifadesi ise başvurulan sayfada Hücre(Y Değerinin Satırı, G Sütunu) adresini belirtmek için kullanılır

Döngü çalıştığı sürece Y değerinin alacağı değere göre hücre sorgulaması yapılır ve sorgulama sonucu doğru olduğu sürece sizin istediğiniz işlem yapılmaya devam eder. Bu işlem döngü bitene kadar sürer. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Hocam merhaba

ben kodları başlangıcından itibaren gönderdim ama hepsi değil alttaki iki sıra dan daha devam eden var rakamları değişik sadece onun için kısa kestim

saygılar