Çalışan Makroların Hata Vermesi

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - İngilizce
Arkadaşlar merhaba,
5 aydır sorunsuz olarak kullandığım makrolar bir anda çalışmamaya veya işlemleri çok geç yapmaya başladı. Sebebi ne olabilir sizce?

Dosyamın yaptığı işi anlatmaya çalışayım.
Öncelikle bana her gün gelen bir dosya var ve bunun içindeki 40 farklı sayfadan toplamda 40.000 in üzerindeki satırlarda belirli bir şarta sahip olanları ("NOT YET CLOSED") , kendi çalışma kitabıma kopyalıyorum. Daha sonra yaptırdığım bir takım ilave işler oluyor.

Son günlerde aldığım hatalar;
1- Çalışma kitabını açtığımda formül başvurusu olduğuna dair uyarı ki benim formülle herhangi bir işim yok yani bir hesaplama falan yapmıyorum.
2- Form görüntüleme butonuna bastığımda dosyanın tamamen kapanarak boş bir excel sayfası açıyor.
3- Daha önceden verileri süzüp yeni sayfaya kopyalama işlemi saniyeler içinde tamamlanırken şu anda 4-5 dakika da ancak bitiyor.
4- Makroların çalışmasına izin verdiğim halde, makroların aktif edilememesi

Kullandığım Office sürümü Microsoft 365 Orjinal Sürüm
Acaba VBA editöründe referanslarla ilgili bir sorun mu oldu bilmiyorum, herhangi bir değişiklik yapmadım çünkü.

A kitabı benim update yaptığım dosya, B kitabı ise günlük bana gelen source dosyadır. Tam anlaşılması için dosyaları ekliyorum.

Neden kaynaklandığını çözemedim, fikri olan paylaşırsa memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-11-2028
Uygulamalarda office programını bulun gelişmiş seçenekler içinde onarım olacaktır.
Konu ile ilgili link vereyim. Office Onarımı

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-11-2028
Kapatıp açınca olmuyor mu? :)
Daha iyi bir fikir gelmedikçe kaldırıp tekrar kurmanızı öneririm.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
5 aydır sorunsuz olarak kullandığım makrolar bir anda çalışmamaya veya işlemleri çok geç yapmaya başladı. Sebebi ne olabilir sizce?

Dosyamın yaptığı işi anlatmaya çalışayım.
Öncelikle bana her gün gelen bir dosya var ve bunun içindeki 40 farklı sayfadan toplamda 40.000 in üzerindeki satırlarda belirli bir şarta sahip olanları ("NOT YET CLOSED") , kendi çalışma kitabıma kopyalıyorum. Daha sonra yaptırdığım bir takım ilave işler oluyor.

Son günlerde aldığım hatalar;
1- Çalışma kitabını açtığımda formül başvurusu olduğuna dair uyarı ki benim formülle herhangi bir işim yok yani bir hesaplama falan yapmıyorum.
2- Form görüntüleme butonuna bastığımda dosyanın tamamen kapanarak boş bir excel sayfası açıyor.
3- Daha önceden verileri süzüp yeni sayfaya kopyalama işlemi saniyeler içinde tamamlanırken şu anda 4-5 dakika da ancak bitiyor.
4- Makroların çalışmasına izin verdiğim halde, makroların aktif edilememesi

Kullandığım Office sürümü Microsoft 365 Orjinal Sürüm
Acaba VBA editöründe referanslarla ilgili bir sorun mu oldu bilmiyorum, herhangi bir değişiklik yapmadım çünkü.

A kitabı benim update yaptığım dosya, B kitabı ise günlük bana gelen source dosyadır. Tam anlaşılması için dosyaları ekliyorum.

Neden kaynaklandığını çözemedim, fikri olan paylaşırsa memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Dosya silinmiş. Yeniden yüklerseniz kontrol edebilirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - İngilizce

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
1- Dosyanızda formüller var ve döngüsel başvuru içeriyor. "CIVIL ITEMS" sayfasının J sütununu kontrol edin. Bunun dışında da formüller var ama oralarda döngüsel başvuru yok.
2- Form görüntüleme butonu dediğiniz butonlar "CIVIL ITEMS" ve "OPEN ITEMS" sayfalarındaki "Go To Form" butonlarıysa, bu butonlara tıkladığımda sadece form açılıyor başka bir şey olmuyor.
3- Bu işlemi hangi buton yada ne şekilde yaptığınızı söylerseniz kontrol edebilirim.
4- Makrolar aktif bir şekilde çalışıyor. Makrolar çalışmasa zaten 2. sorunuzda bahsettiğiniz şey hiç gerçekleşmez.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - İngilizce
1- Dosyanızda formüller var ve döngüsel başvuru içeriyor. "CIVIL ITEMS" sayfasının J sütununu kontrol edin. Bunun dışında da formüller var ama oralarda döngüsel başvuru yok.
2- Form görüntüleme butonu dediğiniz butonlar "CIVIL ITEMS" ve "OPEN ITEMS" sayfalarındaki "Go To Form" butonlarıysa, bu butonlara tıkladığımda sadece form açılıyor başka bir şey olmuyor.
3- Bu işlemi hangi buton yada ne şekilde yaptığınızı söylerseniz kontrol edebilirim.
4- Makrolar aktif bir şekilde çalışıyor. Makrolar çalışmasa zaten 2. sorunuzda bahsettiğiniz şey hiç gerçekleşmez.
Muzaffer bey, "OPEN ITEMS" sayfasında Go To Form butonuna tıkladığımda form açılıyor, daha sonra sağ altta bulunan ">>Summary" butonuyla başka bir forma geçiş yapıyorum, bu formun açılmasında da sorun yok, daha sonra açılır combobox tan Yes veya No seçeneklerinden birini seçip Re-Fresh butonu ile listboxlara istediğim veriler geliyor. Bunları Print butonu ile yazdırmak istediğime daha önceden 2-3 saniye süren işlem, 5 dakikaya kadar uzuyor. Bazende unexpected error hatası alıyorum ve dosya kapanıyor.

Döngüsel formül hatası ile ilgili olarak aslında yaptırmak istediğim olay şu, "CIVIL ITEMS" sayfasındaki J sütunundaki yazılı olan 1 değerlerini sildirip, update yaptırıyorum, bu listede hala var olan itemlerin (yani OPEN ITEMS sayfasındaki kalan CIVIL itemleri, CIVIL ITEMS sayfasında güncellemek için), CIVIL ITEMS sayfasının J sütununa 1 yazdırıp, herhangi bir şey yazılı olmayan satırları komple sildiriyorum. Yani demek istediğim evet burda bu işlemi yapmak için formül kullanıyorum ancak dosya ilk açıldığında bu makro etkin değil, yani "OPEN ITEMS" sayfasındaki Civil Update butonu ile bu işlemler başlatılıyor.

Umarım anlatabilmişimdir. 5 aydır hergün yaptığım işlemler birden hata vermeye başlamasını anlayamadım.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Kod:
ActiveSheet.Cells(i + 2, 15).Select
Selection.NumberFormat = "#,##0"
Selection.Font.Bold = True
Yukarıdaki gibi bir hücreyi yada hücre alanını seçip, seçilen hücrelerde işlem yapmaktansa, aşağıdaki gibi hücre seçmeden sadece adres belirterek de aynı işlemi çok daha hızlı yapabilirsiniz.
Dosyanızda buna benzer çok örnek var. Tamamını düzeltmeniz hızı artıracaktır.
Kod:
ActiveSheet.Cells(i + 2, 15).NumberFormat = "#,##0"
ActiveSheet.Cells(i + 2, 15).Font.Bold = True
J sütunundaki formüller zaten vardı ben hiçbir işlem yapmadan önce bu döngüsel başvuru olan formülleri bulmuştum. Kodları kontrol ettiğimde J sütununda bulunan düşeyara formülünü kod ile yazmadığınızı görüyorum, bunları el ile yazmış olmalısınız. J sütunundaki döngüsel başvuru sorunun çözmek için (buradaki formülü ne için yazdığınızı anlayamadım ama) formüldeki 8 yerine 7 yazabilirsiniz.