çapraz sorgu

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Rapordaki sorun çözülmedi yani boş olarak fazladan bir sayfa (son sayfa çıkması) inşallah bu sorunum çözülür...

Mesela; ay içinde adi ve taahhütlü işlemi yapıldı diyelim, ama koli işlemi yapılmadı bunların hepsinin toplandığı sarf çizelgesi raporu var ve bunun kaynağıda bir çapraz sorgu adi, taahhütlü ve koli tablolarından bir arşiv oluşturdum tarihlere göre tüm ay içindeki işlemler bu tabloya ekleniyor.
Burdan sorgularla ayrıştırılıp yeni bir tablo ve ordan da çapraz bir sorgu oluşturuluyor burda sütun başlıkları ise cinsi (yani adi, taahhütlü ve koli)
tabi ay içinde bunlardan birine işlem yapılmamış olursa çapraz sorgu raporun
kaynağı olduğu için yani alan olmadığından hata veriyor. burda yapılacak
ne varsa , benim fikrim şu idi;
Her bir formdan işlem yapılsın yada yapılmasın (ama tarih ne olacak ???)
boş bir kayıt eklensin arşiv tablosuna rakamsal değeri sıfır olabilir ama tarih ne olur bilmem ve bunu nasıl yapacağım onu da toparlamayamadım açıkçası
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Not= Bu arada raporda şöyle bir çözüm arıyorum; her bir sayfaya 13 kayıt gelmesi gerekiyordu ya eğer bu sayının altında ise boş kayıtlar ekleyerek kaydı 13'e tamamlasın 13'ün üstünde ise katları şeklinde olacak şekilde (yani 26,39,52 vs katlarına eksik olan kayıtları tamamlayacak şekilde boş kayıt ekletebilirsek ve raporda da notaltbilgisini kullanmaz isek sadece sayfa altbilgisi ile bu sorunu da aşmış oluruz diyorum ama boş kayıt'ı ekletirken döngü kullanmak lazım belki ama ben bunu hiç yapmadım ve bu da diğer çözüme benziyor bilgi ve yardımlarınıza sunulur.

Herkese emekleri ve yardımları içi şimdiden teşekkürler..

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın karaayhan,

Raporda veri yoksa açılmaması için şu yolu deneyin.
Raporun kod sayfasına aşağıdaki kodu ekleyin:

Kod:
Private Sub Report_NoData(Cancel As Integer)
    MsgBox "Veri yok! Rapor kapatılacak."
    Cancel = True
End Sub
Bir de formdan açarken hata mesajını önlemek için:

Kod:
Private Sub RaporuAçanDüğüme_Click()
    On Error Resume Next
    DoCmd.OpenReport "AçılanRaporAdı", acViewPreview
    If Err = 2501 Then Err.Clear
End Sub
İyi çalışmalar:)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın modalı sorun şu ki;
raporun veri olduğunda açılıp açılmaması değil adi, taahhütlü ve koli kayıtlarından en az birinde ay içinde mutlaka kayıt var ve olması da lazım zaten
o yüzden ilgili raporun kayıt kaynağı olan çapraz sorgunun bu kayıt olmayan alanlara rağmen açılması ve olmayan alanlara sıfır yazması lazım
(yani veri olmasa bile rapor mutlaka açılmalı -ama koli yada taahhütlü alanlarında kayıt yoksa bile o sütunun altına sıfır yazmalı bunun yolu da çapraz sorgudan geçiyor sanırım yolu)

---BİRDE ŞU SORUM VARDI ARADA KAYNAMASIN DİYE TEKRAR ETTİM --------

Not= Bu arada raporda şöyle bir çözüm arıyorum; her bir sayfaya 13 kayıt gelmesi gerekiyordu ya eğer bu sayının altında ise boş kayıtlar ekleyerek kaydı 13'e tamamlasın 13'ün üstünde ise katları şeklinde olacak şekilde (yani 26,39,52 vs katlarına eksik olan kayıtları tamamlayacak şekilde boş kayıt ekletebilirsek ve raporda da notaltbilgisini kullanmaz isek sadece sayfa altbilgisi ile bu sorunu da aşmış oluruz diyorum ama boş kayıt'ı ekletirken döngü kullanmak lazım belki ama ben bunu hiç yapmadım ve bu da diğer çözüme benziyor bilgi ve yardımlarınıza sunulur.

ilginize teşekkür ederim sayın ÜSTAD...

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sorularım mı zor yada karmaşık bilemiyorum ama son altı aydır hiç bir soruma cevap alamıyorum bu forumda

dayanışma mı bitti yoksa....?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
konunun çözümsüz olmadığını biliyorum ama anlaşılan kimsenin vakti yok 24 saat içinde cevap bulamazsam konuyu kapatacağım ,,