çapraz sorgunun sütun ve satır alanlarını her seferinde seçebilir miyiz ?

realperest

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-05-2025
Selam.

Elimizde bir çapraz sorgumuz var. bildiğiniz gibi çapraz sorguda satır ve stunda yer alacak alanlar tararım aşamasında belirtilir genellikle.

Ancak burada yapma istediğim şey ...........

Satır ve stun bilgisi olarak kullanılacak alanları bir forum üzerindeki iki adet combo box tan seçtirmek. Yani kullanıcı satır olarak görmek istediği bilgiyi bir combo box tan , stun olarak görmek istediği bilgiyi öteki combo box tan seçebilir mi ?

Teşekkürler.

realperest

Altın Üye
09-05-2025
Tabii daha bunu yapmadan önce yapmam gereken başka bi şey var önce onu sormam lazım.

Bir combo box ta her hagi bir tablonun alan isimleri listelenebilir mi ? Önce bunu yapmak lazım çünkü .

teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın realperest,

İşte size bir çapraz soru sl cümlesi:

Kod:
TRANSFORM Sum(qryWorkLog.SumOfLogHours) AS SumOfSumOfLogHours
SELECT qryWorkLog.LogonID, qryWorkLog.JobType, Sum(qryWorkLog.SumOfLogHours) AS [Total Of SumOfLogHours]
FROM qryWorkLog
GROUP BY qryWorkLog.LogonID, qryWorkLog.JobType
PIVOT qryWorkLog.JobEffort;
Bu cümleyi kod oluşturma sayfasında oluşturabilir ve oradan da çalıştırabilirsiniz.

İyi çalışmalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
sayın modalı,

pek bi şey anlayamadım. benim kastettiğim şey, tasarım modunda çapraz sorgu hazırlarken yapılabileceklerdir. sizin dediğiniz yöntem belkide sorunumu çözecektir ancak, bu sql cümleciğini nerede nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

realperest

Altın Üye
09-05-2025
hani nasıl sorgu tararımında kriter i başka bir forum üzerinden göstermek için OLUŞTUR u tıklarız ya onun gibi düşünmüştüm yani.

tabiii bunlardan önce benim forum üzerindeki combo larda bir tablonun alanlarını (stunlarını) listeleyebilmem gerekecek, önce o konuda yardım sorsam daha iyi olur.

Excel Vers. ve Dili
Formunuza bir açılan kutu ekleyin. Sihirbaz öalışırsa kapatıp çıkın.

Açılan kutunun özellikler penceresinden Veri sekmesini açın. Satır Kaynak Türü ayarını Alan listesi. Satır Kaynağını da ilgili Tablo olarak ayarlayın.

İyi çalışmalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
evet , teşekür, bu oldu.

tabi burada bir varyete yapmam gerekecek, birisi SATIR birisi STUN olan iki combo var ya....... bunlardan birinden seçilen alan ötekinde listelenememesi gerekecek, yani İL / İLÇE nin değişik bir durumunu yapmak gerekecek. Ama bunu yapılabilir gördüğüm için, bu soruyu şimdilik sona saklıyorum.

Çapraz sorgu tasarımında (SQL cümlecikleri ile aram hiç iyi değil ) satır yerinde bir combo yu stun yerinde bir comboyu nasıl gösterebilirim , acaba ?

teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Örneksiz ezbere olmaz.

İyi çalışmalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
teşekkürler,

yarın ufak bi örnek yapıp , eklerim.

kolay gelsin.

realperest

Altın Üye
09-05-2025
selam.

örneğinizi inceledim ama sanıyorum sorumu yanlış anladınız . çünkü sizin gösterdiğiniz örnekte ÇAPRAZ sorgu yok, yada ben göremedim.

Ben bu konu ile ilgili bi örnek hazırlamıştım , onu gönderirsem daha iyi anlaşılır.

Ekli dosyalar

• 19.5 KB Görüntüleme: 10
Excel Vers. ve Dili
Sayın realperest,

Dikkat ettiyseniz çapraz sorguda satır, sütun ve sonuçların geleceği değer alanları var. Siz satır ve sütunu hallettiniz, ancak değerlerle ilgili bir açılan kutunuz yok. Eğer bu alanınız sabir kalacaksa (fld_kişi_id) bu değerin satır veya sütun açılan değerlerinden çıkarılması gerekiyor.

İyi çalışmalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
sayın modalı valla ne dediğinizi anlayamadım.

benim örneğimdeki çapraz sorgu istediğim gibi çalışıyor, yani istediğim değeri veriyor (zaten bu örnek ama asıl uygulamamda istediğim sonucu alıyorum.

yapmak istediğim sadece , çapraz sorgu tasarımınındaki STUN ve SATIR larını formdaki açılan kutulardan almasını istiyorum.

galiba siz açılan kutulardan çıkartılması gerektiğini söylemişsiniz. ancak benim birincil problemim şimdilik combodaki listeleme yada listeden çıkartma değil. zaten orada bir combodan seçilmiş alanı diğer comboda listelememem gerekecek . onunla zaten ayrıca uğraşacağım. ama şu an çözüm aradığım problemim ; yukarıda bahsettiğim gibi sorgu tasarımında satır ve stun u sabit alanlardan çıkartıp, combodan seçilmiş alanları satır ve stun olarak almasını sağlamak.

ilginiz için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Eğer çapraz sorgunuzu tasarım görünümünde açarsanız, üç alan göreceksiniz.

Birinci alanınızın Çapraz ayarı Sütun Başlığı, ikinci alanınızın Satır Başlığı, üçüncününde Değer olduğunu görürsünüz. Bunun anlamı şu, çapraz olarak oluşturuduğunuz satır ve sütun alanlarına karşılık gelen değer alanını toplamanız.

Eğer sorgunuzda, hep fld_kisi_id yi toplatacaksanız, ozaman bu alan sorguya sabit olarak gelecek ve diğer alanlar, satır ve sütun olacaklardır. Durum öyle ise o zaman fld_kisi_id açılan alanlarda görünmemesi gerekir. Çünkü çapraz sorguda bir alan hem satır hem de değer alanı olamaz.

iyi çalışmalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
Evet anladım ama. Ben daha oraya gelmedim. eğer çapraz sorgu tasarımında bu işi halledersem. değer alanını da formun üzerine koyacağım üçüncü bir combo ile hallederim.

Haa birinde seçilenin diğer iki combod box ta seçilmemesi hatta listelenmemesi gerekecek. ona katılıyorum. O problemi belkide comboların güncelleme sonrasında olayına yazacağım kod ile hallederim diye düşünüyorum halledemessem yardım isterim.

Ama şimdi yardım istediğim konu, sorgu tasarımında nasıl kriter satırını forms![formadı]![denetimadı] gibi oluşturabiliyor ve ilgili denetim (açılan kutu) den girdiğimizi kriter olarak görmesini sağlıyorduk. Burda da istediğim stun ve satır olarak kullanılacak alanları buna benzer bir yöntemle her seferinde değiştirebilme özgürlüğüne ulaşmak.

Bunu halledersem, açılan kutularda bir kutuda seçilmişin diğer kutularda görünmemesini yada seçilememesini sağlayacak bir çözüm geliştirebilirim. O yüzden onu sormuyorum şimdilik.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın realperest
Sayın Modalıya Katılıyorum. ANcak Öğrenim amaçlı bir şeyler yaptım .Adnan Diye bir tablonun içine çapraz sorgu sonuçları kaydediliyor. başlangıçta tabloyu silmeyin. Sizin Koyduğunuz iki adet kombo box a göre çalışıyor. Söyelediğim programda bunlar vardı İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
sayın adnanyurdakul,

ilginiz için teşekkür ederim ancak gönderdiğiniz örneği ya ben tam çalıştıramadım yada farklı anladınız.

açılışta adnan diye bi tablo görüyorum. dediğiniz gibi çapraz sorgudan oluşuyor. forumu açıyorum. forum üzerindeki komut düğmesine basınca vba hatası veriyor ve forumu kapattığımda az önce görünen adnan tablosu ortadan kayboluyor.

sorumu tam olarak ifade edemedimi düşünerek, bir resim üzerinde anlatmak istedim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın realperest
Komut düğmesine basınca tablo önce siliniyor sonra tekrar yeni seçeneklere göre tekrar oluşuyor. İşlem sırasında hata yaparsanız tablo silinirse herhangi bir tabloyu kopyalayarak adnan ismiyle kaydedin ve sorgulardan ababi diye sorguyu silin Konuyu gayet iyi anladım ve o şekilde yaptım kontrol ettikten sonra size gönderdim

Excel Vers. ve Dili
Sayın realperest,

Ben de birşeyler yapmaya çalıştım.

Bir inceleyin. Sanırım oldu.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

realperest

Altın Üye
09-05-2025
tekrar mrb.

işte komut düğmesindeki kod bi yerde takılıyor ve dediğiniz işlem kod sonuçlanmadığı için gerçekleşmiyor.

hatta takıldığı satır : B = Form_suzgec.satır

komut düğmesine basmaktan başka hiç bi şey yapmıyorum.

bu arada sorguların içinde ababi sorgusunu tekrar tekrar bakmama rağmen hiç görmedim.