Cari kart listesinde cari kartlar için satılan stok kodlarının toplamını getirmek

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Standart 2013 - Microsoft Windows 10 Enterprise
arkadaşlar merhaba

etasql kullnıcısıyım cari modülünde cari kart listesini açtığımızda bakiye ünvan cari kod gibi sütunların olduğu yere örnek veriyorum "A" firması "X" kodundan şu kadar "Y" kodundan şu kadar mal almıştır diye bir sorgu arıyorum.

şöyle bir örnek var elimizde fakat örnek tüm stok kodlarının toplamını veriyor tonaj olarak

SELECT SUM(FATHARMIKTAR)FROM FATHAR WITH (NOLOCK) WHERE FATHAR.FATHARCARKOD=CARKART.CARKOD AND FATHAR.FATHARTIPI=3 AND FATHARIPTALFLAG=0

Excel Vers. ve Dili
office 2000'den bu yana ne varsa...
sorgunun sonuna, group by kullanın. etada nasıl geçer bilmiyorum. tabloya bakıp bulun.

SELECT SUM(FATHARMIKTAR)FROM FATHAR WITH (NOLOCK) WHERE FATHAR.FATHARCARKOD=CARKART.CARKOD AND FATHAR.FATHARTIPI=3 AND FATHARIPTALFLAG=0
group by FATHAR.FATHARCARKOD, ???? (FATHAR.stok_kodu gibi)

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-11-2028
Eta bilmediğim ve veritabanı olmadığı için net bir sorgu söyleyemiyorum. Logo proje uzmanı olarak çalışıyorum. Fakat sorgunuzda gördüğüm WHERE FATHAR.FATHARCARKOD=CARKART.CARKOD ifadesi iki farkı tabloyu ilişkilendirdiğinizi göstermektedir. Bir SubQuery veya Join ile tabloları birbiriyle ilişkilendirmelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Standart 2013 - Microsoft Windows 10 Enterprise
evet zaten tabloları ilişkilendireceğim ama gerekli parametreleri bilmiyorum aralara ne yazılır çözemedim. tabloları biliyorum hangi veri nereden çekilecek onu da biliyorum fakat aradaki bağlantı nasıl yapılır bilmiyorum. yani fatura hareketlerinin tutulduğu yerden hangi cari kesildiyse oradaki stok kodunu cari kart listesindeki cari ile ilşkilendirmek asıl istediğim. bu türkçesi :) SQL cesini arıyorum

Excel Vers. ve Dili
office 2000'den bu yana ne varsa...
Birleştirme için gerekecek kod yapısı şöyle.
Sendeki tablolara uyarlaman gerekecek.

SELECT CARKART.CARKOD, .... , ..... , SUM(FATHARMIKTAR)
FROM FATHAR INNER JOIN
CARKART ON CARKART.CARKOD = FATHAR.FATHARCARKOD
GROUP BY CARKART.CARKOD, .... , .....

sum fonksiyonunu kullanıyorsan group by'da kullanmak gerek. Tüm seçtiğin alanları group by'a eklemen gerek. sum'un kendisi hariç.
O yüzden bazen sıkıcı olabiliyor.

... yazan yerlere kendi görmek istediğin alanları yazacaksın. stok kodu istiyorsun sanırım, eta'da nerdeyse onu yazacaksın.

Bu kodlar bazen çoook uzuyabiliyor. Her seferinde seçtiğin tablo adını tam yazmadan şu şekilde de kullanabilirsin.
SELECT C.CARKOD, .... , ..... , SUM(F.FATHARMIKTAR)
FROM FATHAR AS F INNER JOIN
CARKART AS C ON C.CARKOD = F.FATHARCARKOD
GROUP BY C.CARKOD, .... , .....