Çarpım cetveli

Selamlar

bir çarpım cetveli yapmak istiyorum.A1 den A20 ye kadar 1 ile 9 arası rasgele sayı oluştursun.B1 den B20 ye kadar 1 ile 9 arası rasgele sayı oluştursun.C hücrelerine carpım sonuçlarını öğrencilere yaptıracam.İster random sayı üreterek ister makro ile nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

Tşk ler
excel xp türkçe

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Rakamların değişmesi için F9'a basın.
Gerçi başka bir hücrenin içeriğini değiştirince de değişiyor(yani her hamlenizde rakamlar değişebilir uyarayım :) )
Belki bunun olmamasının bi yolunu bilen birileri vardır..

Sayıın Acemi1

c sütununa değer girersem hepsi değişiyor.Ben istedimki sonucu c sütununa yazsın oraya rakam girdiğimde tüm hücre bilgileeri değişiyor

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
dostum dosyayı ilk haliyle tekrar aç.
c sütununda sonucu veren formül vardı zaten, sen rakam girdiysen formülü de silmişsindir şimdi

split diye bir şey vardı o şekilde nasıl bölebilirim başka hücreye bilgi girdiğimde zannedersem diğer bölünen kısmın bilgilerini değiştirmez

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
neyi neden bölüyorsunuz anlamadım?
yani biraz da değil, inanın hiçbişey anlamadım.

A sütuna ve B sütununa rasgele değer geldi c sütunu sonucu verdi.C sütunu gizliyecem d sutununa çocuk çarpma işleminin doğrusunu yazacak eğer c ile d aynı ise e sütununa aferim yazacak hepsi tamam fakat d sütununa doğru cevabı yazdığı zaman tüm rakamlar değişiyor ben f9 za basmadan rakamların değişmesini istemiyorum ki öğrenci cevabı d sütununa yazabilsin.Biraz karışık oldu ama inşallah anlatabilmişimdir ilginede çok teşekkürler

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Anladım da;
Acemi1' Alıntı:
Belki bunun olmamasının bi yolunu bilen birileri vardır..
Bu konuyu bilmediğimi söylemiştim zaten