Çizgi grafikte zaman aralığı genişliği ayarlama

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Ekte göndermiş olduğum dosyada olduğu gibi çizgi grafiğin altındaki zaman aralığının genişliğini verilen yıl aralığı ile doğru orantılı olarak değiştirmek istiyorum fakat eksen özelliklerinde böyle bir ayar göremedim. Böyle bir ayar yapabilmek mümkünmüdür. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Verilerinizi bu haliyle, zaman eksenine uyumlu olarak göstermek mümkün değildir.

Grafiklerde genel olarak, değerleri derleyip toparlayacak iki eksenlendirme tipi vardır. Biri, "Kategorilendirme", diğer ise "Ölçeklendirme" ...

Sizin ki, bu haliyle, "Kategorilendirme"ye uygun bir yapı. Çünkü, Yatay ekseni ifade edecek A sütunundaki tarih aralıkları, "sayısal değerler"den değil, "alelade metinler" den oluşuyor.

İsteğinizi yapmak için ise, "Ölçeklendirme" yöntemini kullanmak gerekir.

Bunun için de, şu anki aralıkları, sayısal değerlere dönüştürmelisiniz.

Şimdi, C2 hücresini seçiniz. Şu formülü yazınız. (XL2007 üzerinden tarif edilmektedir)

=(SOLDAN(A2;4)+SAĞDAN(A2;4))/2

ve aşağıya istediğiniz kadar kopyalayınız.

Grafiğin üzerinde sağ mouse tuşuna basıp, "Veri Seç" komutunu verin. "Yatay (Kategori) Eksen Etiketleri" bölümünde "Düzenle" butonuna basınız.

"Eksen etiketi aralığı" kutucuğu, Sayfa1!A2:A16 aralığını referans göstermektedir. Sayfa1!A2:A16 yerine, Sayfa1!C2:C16 yazınız (veya seçiniz). "Tamam" deyip, kapatınız.

"Gizli ve Boş Hücreler" butonuna basınız. "Gizli satır ve sütunlardaki verileri göster" kutusunu tikleyip, "Tamam" deyiniz.

Son olarak, "Veri Kaynağını Seç" iletişim kutusundaki "Tamam" butonuna basarak işlemi sonlandırınız.

Şimdi, yatay ekseni mouse ile aktif hale getirip (seçip), sağ mouse tuşuna basarak "Ekseni Biçimlendir" komutunu veriniz.

"Eksen Türü" olarak, "Tarih Ekseni"ni seçiniz. Kapat deyiniz.

Artık, yatay eksenin ölçekli olduğunu göreceksiniz.

Not : C sütununu isterseniz, gizleyebilirsiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Ferhat Bey çok teşekkür ederim zaman ayırıp yardım ettiğiniz için.