çoktan seçmeli rapor hazırlama

Excel Vers. ve Dili
2003
daha önce örneğini vermiş olmama rağmen bir çok arkadaşın bir kaç değişik öneriyle aynı soruyu sorduğunu anladım ve bu açıklmayı koymayı uygun gördüm

ben kendi yaptığım test hazırlama örneğine göre açıklama yapacağım öncelikle "soru" diye bir rapor hazırladım birde raporda olmasını istediğim soruların seçimlerini yaptığım bir liste kutusu olan bir form hazırladım liste kutusunun özelliğini çoklu seçmeye izin verecek şekilde ayarladım listeden raporda olmasını istediğim kayıtları seçtim ve test hazırla düğmesine tıkladığımda sadece seçtiğim kayıtların olduğu bir rapor karşıma geliyor yada yazdır olarak ayarlarsanız hiç ekran gelmeden yazdırır

kod

Private Sub testhazırla_Click()
Dim v As Variant
Dim Frm As Form
Dim ctl As Control
Dim theId As Long
Dim WhereCrit As String
'EĞER LİSTE BOŞSA
'liste liste kutusu
If Me.liste.ItemsSelected.Count = 0 Then
MsgBox "LÜTFEN LİSTEDEN SEÇİM YAPIN", vbExclamation, "DİKKAT"
Exit Sub
End If
'Forms!soruseç formun adı Frm!liste liste kutusununadı
Set Frm = Forms!soruseç
Set ctl = Frm!liste
'KRİTER BELİRLEME SoruID tablodaki alan adı
WhereCrit = "SoruID = "
'LİSTE KUTUSUNDAN KRİTER EKLEME
For Each v In ctl.ItemsSelected
theId = ctl.Column(1, v)
WhereCrit = WhereCrit & theId & " OR SoruID = "
Next v
WhereCrit = Left(WhereCrit, Len(WhereCrit) - 17)
'SORU rapor adı
DoCmd.OpenReport "SORU", acViewPreview, , WhereCrit
End Sub

peki bu ne işe yararki diye soranları şimdiden duyabiliyorum işte onun cevapları diyelim bir çizelge çıkaracaksınız içinde ali ve mehmet olan işte ali ve mehmeti listeden seçiyorsunuz rapaorda ali ve mehmet oluyor yada bir satış raporu alacaksınız ama içinde 2004 yılı ve 2007 yılı olacak diğer yıllar olmayacak yine işinize yarar yada müşterini a malı c malı ve g malının özelliklerinin bulunduğu bir liste istiyor a c ve g ye tıklıyorsunuz rapaor al diyorsunuz örnekler sıralamayla bitmez bunlara benzer bir çok uçuk örneklerinizi bu konu altına yapılmış olarak bekilyorum

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
vba
gülsüm hanım bunun uygulama dosyasını da görebilir miyiz
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel sayfası
daha önce örneğini vermiş olmama rağmen bir çok arkadaşın bir kaç değişik öneriyle aynı soruyu sorduğunu anladım ve bu açıklmayı koymayı uygun gördüm

ben kendi yaptığım test hazırlama örneğine göre açıklama yapacağım öncelikle "soru" diye bir rapor hazırladım birde raporda olmasını istediğim soruların seçimlerini yaptığım bir liste kutusu olan bir form hazırladım liste kutusunun özelliğini çoklu seçmeye izin verecek şekilde ayarladım listeden raporda olmasını istediğim kayıtları seçtim ve test hazırla düğmesine tıkladığımda sadece seçtiğim kayıtların olduğu bir rapor karşıma geliyor yada yazdır olarak ayarlarsanız hiç ekran gelmeden yazdırır

kod

Private Sub testhazırla_Click()
Dim v As Variant
Dim Frm As Form
Dim ctl As Control
Dim theId As Long
Dim WhereCrit As String
'EĞER LİSTE BOŞSA
'liste liste kutusu
If Me.liste.ItemsSelected.Count = 0 Then
MsgBox "LÜTFEN LİSTEDEN SEÇİM YAPIN", vbExclamation, "DİKKAT"
Exit Sub
End If
'Forms!soruseç formun adı Frm!liste liste kutusununadı
Set Frm = Forms!soruseç
Set ctl = Frm!liste
'KRİTER BELİRLEME SoruID tablodaki alan adı
WhereCrit = "SoruID = "
'LİSTE KUTUSUNDAN KRİTER EKLEME
For Each v In ctl.ItemsSelected
theId = ctl.Column(1, v)
WhereCrit = WhereCrit & theId & " OR SoruID = "
Next v
WhereCrit = Left(WhereCrit, Len(WhereCrit) - 17)
'SORU rapor adı
DoCmd.OpenReport "SORU", acViewPreview, , WhereCrit
End Sub

peki bu ne işe yararki diye soranları şimdiden duyabiliyorum işte onun cevapları diyelim bir çizelge çıkaracaksınız içinde ali ve mehmet olan işte ali ve mehmeti listeden seçiyorsunuz rapaorda ali ve mehmet oluyor yada bir satış raporu alacaksınız ama içinde 2004 yılı ve 2007 yılı olacak diğer yıllar olmayacak yine işinize yarar yada müşterini a malı c malı ve g malının özelliklerinin bulunduğu bir liste istiyor a c ve g ye tıklıyorsunuz rapaor al diyorsunuz örnekler sıralamayla bitmez bunlara benzer bir çok uçuk örneklerinizi bu konu altına yapılmış olarak bekilyorum
örnek niye göndermediniz saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2003 excel ingilizce
Gülsüm HN MERHABA,

Belirtmiş olduğunuz formül benim çok işime yarayacak ancak rapor al düğmesini nasıl ayarlayacağım bilgi verirseniz çok sevinirim:)

Excel Vers. ve Dili
2003
bir düğme koyacaksın adınıda testhazırla diye değiştireceksin sonra koda geçip verdiğim kodu aynen yapıştıracan raporunun adı SORU olacak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002-Türkçe
Merhaba;

Sn. Gülsüm1

İyki bu formda varsınız emeğinize sağlık.

Selamlar.

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 türkçe
merhaba vedat bey.
ben excelle yeni başlayan biriyim.başlangıç seviyesinde bilgim var.bana önerebileceğiniz herhangi bir şey varmı.sizden birşeyler öğrenebilirmiyim.
teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003-2007
Gülsüm hanım

emeğinize sağlık çok güzel şeyler aktarıyorsunuz bize bazı örneklerde çok güzel kodlarla karşılaşıyoruz ancak içinden kodları almamızın imkanı yok yaptınız bir iyilik kodlarınıda açık verseniz nasıl olur. sadece bir öeneri yanlış anlamayın lütfen saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003
syn rustutiryaki beni tanımamışsınız ben hiç bir zaman ne kodları şifrelerim ne "mde" yaparım bu formdaki bazı kişiler gibi sanki bana ETA yapmış bir edayla birde örnek veriyorum şivesiyle yptığı programı "mde" olarak koyar adınada yok paylaşma der yok bilmem ney platformu der kendi problemi olunca sorar cevabını alır ama formdaki acemilere yardıma gelince ortada yok syn rustutiryaki benim cevaplarıma bakarsanız ben kendimce ölçerim eğer kişi biraz biliyorsa cevaplarım kısa ve net olur yok kişi bilmiyorsa yada ilk defa bu formda benim ortaya attığım bir konuysa mutlaka en ince ayrıntısına kadar anlatırım dikkat edin en uçuk fikirler ve istekler acemilerden gelir bunu yaptığı örneğe bakınca anlarsın işte onlara ben en ince ayrıntısına kadar anlatırım neden isterimki kendi yapsın birde dikkat et ben örnek koymamaya özen gösteriyorum çünkü eğer birebir aynı örneği kullanırsan öğrenmen geçikir ama anlatılana göre yaparsan öğrenirsin ve bir başkasına öğretirsin yoksa bazı arkadaşların yaptığı gibi ben yaptım hehe örneği koydum sen kendine göre uyarla kişi soruyor bunu nasıl yaptınız yaptım işte diyor örnek orda bak neyse bu kadar felsefe ve kendini beğenmişlik yeter şimdi konumuza gelelim kod diyorsun 1.yukardaki koddan ve gizleme kodundan(access kod deposunda var) başka bir kod yok programda 2.eğer araçlar başlangıç dan veritabanı menülerini kaldırır ve gizleme kodu ile gizlersen tasarım görünümüne geçmek için Shift tuşuna basılı tutarak programa tıklarsan tasarım görünümüne geçersin 3.Alt+F11 tuşalrına birlikte basarsan tasarıma geçmeden direkt olarak koda geçersin

Excel Vers. ve Dili
office xp
Elİnİze SaĞlik
Bİrde Cevaplarin GİrİlebİleceĞİ Bİr Form Olsa Ve Verİlen Cevapla DoĞru Cevabi Kiyaslayip "doĞru YanliŞ Net Ve Puan" Hesaplasa Sanirim ÖĞretmenlerİn İŞİne Çok Yarar.

Belkİde Soru Hazirlanirken Her Soru İÇİn Ayri Puan Gİrİlebİlecek Bİr Alanda Olabİlİr.

Filter Report

Sn. Gülsün Hanım,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben amatör düzeyde Access kullanıcısıyım. Kodlarla ilgili bilgim sıfırdan kod yazacak kadar yeterli olmayıp ancak yazılmış olan kodları kendime uyarlamaya çalışıyorum. Excel Makrolarda çok problem yaşamıyorum fakat Access ile çalışmaya yeni başladım. Tablo Form vb basit bilgileri biliyorum. Rapor da hazırlayabiliyorum ancak özel rapor hususunda çok başarısızım. Sizin kodları ekte sunduğum çalışmama uyarlamaya çalıştım ancak bir türlü başarılı olamadım. Formlar kısmında Müşteriler formundan müşteriler1 raporunu her müşteri için özel almaya çalıştım ama olmadı yapamadım. Burada amacım bu sistemi bu form üzerinde kullanmak değil sadece mantığı öğrenip değişik formlarda kullanmak. Access 2003 ile ilgili bunun gibi ileri uygulamaları ama bizim gibi amatörlerin anlayacağı dilden anlatan kaynak biliyormusunuz? İngilizce de olabilir. Görsel daha iyi olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
2003
Syn SEYKOK sizin istediğiniz ile benim verdiğim örnek farklı şey eğer siz formdan ilgili kişye ait raporu yazdıracaksanız bir sorgu hazırlarsınız sorguda diyelim id alanının ölçüt kısmına Formlar!müşteriformu!müşteriid diye yazarsınız raporunuzda verilerini bu sorgudan alır sonra forma ilgili kişinin raporunu yazdır diye bir dğme koyarsınız sihirbazda o raporu seçersiniz düğmeye tıkladığınızda o an formda hangi kişi varsa onun kaydının olduğu rapor yazdırılır benim yaptığım örnek eğer sizin açınızdan söyleyeyim diyelim siz bir yeni mamül ürettiniz ve bu mamülün bilgilerinin ve resminin olduğu bir teklif mektubu yazdıracaksınız işte bu teklif mektubunu sadece o malı satabilecek kişilere göndereceğinizden gönderceğininz kişleri seçerek onlar adına yazdırmak için kullanılabilir yada zarf veya etiket yazdıracaksınız ama herkesin adı değil seçtiklerinize yazdıracaksınız o zamanda kullanabilirsiniz ama tek bir kayıt yazdırmak için daha basit yollar varken böyle bir zorluğa girmeyin fakat başka bir şey isteyin yapayım can feda

Sn. Gülsün Hanım,

Gerçekten çok teşekkür ederim. Çünkü o kadar uğraştım ki bu konuyu anlayabilmek için. Bu şekilde basit ipuçlarını bulabileceğim ebook tarzı kaynaklarınız varsa e-mail ile gönderirseniz çok memnun olurum. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Kendim formlardan filan öğreneceğim diye çok uğraştım ancak bir türlü beceremedim. Formu bir kaç gündür inceliyorum. Herkese yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Teşekkürler. Önceleri Excel.gen.tr takip ediyordum. Makrolar kitabını aldım. Bir ara dergilerini de takip etmeye çalıştım ancak arkasını getirmediler. Yararlanabileceğim kaynaklar varsa mail atarsanız memnun olurum. Kitap da alabilirim fakat yurtdışında olduğum için e-book tarzı kaynaklar bakıyorum. Bulunduğum ülkede İng. Kaynakların olup olmadığı hakkında çok da araştırma yapamadım henüz

E-MAIL: products.industrial@gmail.com

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09/06/2022
Syn SEYKOK sizin istediğiniz ile benim verdiğim örnek farklı şey eğer siz formdan ilgili kişye ait raporu yazdıracaksanız bir sorgu hazırlarsınız sorguda diyelim id alanının ölçüt kısmına Formlar!müşteriformu!müşteriid diye yazarsınız raporunuzda verilerini bu sorgudan alır sonra forma ilgili kişinin raporunu yazdır diye bir dğme koyarsınız sihirbazda o raporu seçersiniz düğmeye tıkladığınızda o an formda hangi kişi varsa onun kaydının olduğu rapor yazdırılır benim yaptığım örnek eğer sizin açınızdan söyleyeyim diyelim siz bir yeni mamül ürettiniz ve bu mamülün bilgilerinin ve resminin olduğu bir teklif mektubu yazdıracaksınız işte bu teklif mektubunu sadece o malı satabilecek kişilere göndereceğinizden gönderceğininz kişleri seçerek onlar adına yazdırmak için kullanılabilir yada zarf veya etiket yazdıracaksınız ama herkesin adı değil seçtiklerinize yazdıracaksınız o zamanda kullanabilirsiniz ama tek bir kayıt yazdırmak için daha basit yollar varken böyle bir zorluğa girmeyin fakat başka bir şey isteyin yapayım can feda

vallahi süpersiniz...