Comments (Açıklamalar) ve Değer kitleme kısmıyla ilgili

Bir her bir hücreye otomatik olarak belli boyutta (hepsi aynı boyutta fakat default boyut değil) olacak şeklide aşağıya doğru oluşturmak istiyorum. Fakat gelin görün ki buna bir macro yazdığımda VB errorlerle karşılaşıyorum... Default olarak açılan comment'in boyutları çok küçük kalıyor yaptığım işte ve bunu büyütmek istiyorum her seferinde aynı boyutta olmasını istiyorum... Fakat bir çözüm bulamadım...

Ayrıca bir de excel'de girdiğim bir değeri kitlemek istiyorum. Þöyleki girdiğim 23,456 şeklindeki değeri o hücreye kitlemek ve değerinin hiç bi şekilde değiştirilmemesini istiyorum, yani çift tıklayıp üzerine birisinin o değeri değiştirmesini istemiyorum, sadece ben değiştirmek istiyorum? N'asıl yapabilirim? Türkçe menulere göre anlatırsanız çok sevinirim...

Herkese iyi çalışmalar...

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Selam,
default ayar varmı bilmiyorum. Ancak mevcutların boyutunu değiştirmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
Sub comment()
Set liste = Range("A1").SpecialCells(xlCellTypeComments)
For Each hucre In liste
  With hucre.comment
  .Shape.Height = 150
  .Shape.Width = 150
  End With
Next hucre
End Sub
Türkçe menulere göre anlatırsanız çok sevinirim...
Benden pass.
Ancak akşama evde Türkçe olarak bakabilirim.

Sayın oray,
İkinci sorunuza şöyle bir çözüm önerebilirim.
İstediğiniz hücreye gelin. Veri>Doğrulama dan ondalık>eşit>23,456 değerini girin. Farklı değerlerin girilmesine xl izin vermeyecektir.

Birinciye gelecek cevabı ben de merakla bekliyorum. Ben Açıklama kutusunda sağ tıklayıp Açıklamayı Biçimlendir>Normal Yazı tipi ile hallediyorum ama bu kesin çözüm değil. Her açıklama eklediğimde yeniden düzenlemem gerekiyor.

doğrulama seçeneği hep kapalı?? :cry: n'apmam lazım aktive etmek için tam olarak?

Eğer hücrenin içine yazı yazarken Doğrulama yapmaya çalışıyorsanız olmuyor. Sadece hücreyi seçecek ve doğrulama yaptırmaya çalışacaksınız. Başka neden doğrulama kapalı olur bilmiyorum.

ilginç her şekilde denedim doğrulama hep kapalı, neyse bir de evde 2003 var onda denerim... yine de sağol...

ya asıl istediğim sadece orda değerin görülmesi ve çift tıklanıp değerin değiştirilmemesini istiyorum... o kadar :(

Merhabalar;
2. sorun için
Excelde istediğimiz bazı hucreleri kilitleyebiliyoruz.Boylelikle o kilidi açmadan o hucrelerde oynama yapılamıyor.Kilidi açmak içinde bir şifre koyarsak sadece şifreyi bilen açabilir.Þimdi excelde tüm sayfayı seçin.
"A" sütunu ile "1". satırın kesiştiği boş kutucuğa tıklarsanızı sayfadaki tüm hucreler seçilmiş olur.Daha sonra "Biçim" menüsünden "Hücreler"i seçin
Çıkan ekranın ust menüsünden "Koruma" menüsünü seçin.Burda karşınıza iki seçenek çıkacak.İlki "Kilitli" ve yanında onay işareti vardır.İkincisi ise "Gizli" yanında onay işareti yoktur.Evet burdaki "kilitli" nini yanında ki onay işaretini kaldırın.Sonra herhangi bir hucreye tıklayın.Daha sonra üzerinde değişiklik yapılmasını istemediğiniz yani kilitlemek istediğiniz hucreleri seçin.Aynı yerden "biçim" menüsünden "hücreler" ve oradanda "koruma" yı seçiniz.Çıkan ekrandan "kilitli" onay işaretini işaretleyin.Ve tamam mı tıklayın.Þimdi bu seçmiş olduğumuz hucrelere kilit koyduk.Sonra "Araçlar" menusunden "Koruma" oradanda "sayfayı koru" seçeneğini işaretleyin.Ve karşınıza çıkan ekradan istersen şifre koy.Böylelikle kimse kilidi açamaz.Ve "tamam" a tıkla.Artık kilitlediğin hucrelerde hiçbir işlem yapılamaz.Sadece kilidi olmaytan hucreler değiştirilebilir.Tum sayfa kilitli olsun dersen bastaki ilk adımı yapma(Tum sayfayı seçip ve "koruma" dan "kilitli" onay işaretini kaldırma.)Ordaki "Gizli" seçeneği ise;eğer bir formulun var ve bu formulun görünmesini istemiyorsun.O zaman formul içeren hucreyi seçip yine "biçim"den "hücreler" oradan "koruma" ve "gizli" yi işaretlersen o hucredeki formuller formul çubugunda gözükmez.Ama unutulmamalıdırki; bu "kilitli" ve "gizli" ayarları "araçlar" menüsünden "koruma" oradan " sayfayı koru" seçilmezse aktif hale gelmez.Tekrar korumayı kaldırmak için "araçlar" menüsünden "koruma" oradan da "korumayı kaldır" seçeneği seçilip verilen şifre girilirse sayfa eski haline döner
Kolay gelsin
:arkadas:

donhuan' Alıntı:
Merhabalar;
2. sorun için
Excelde istediğimiz bazı hucreleri kilitleyebiliyoruz.Boylelikle o kilidi açmadan o hucrelerde oynama yapılamıyor.Kilidi açmak içinde bir şifre koyarsak sadece şifreyi bilen açabilir.Þimdi excelde tüm sayfayı seçin.
"A" sütunu ile "1". satırın kesiştiği boş kutucuğa tıklarsanızı sayfadaki tüm hucreler seçilmiş olur.Daha sonra "Biçim" menüsünden "Hücreler"i seçin
Çıkan ekranın ust menüsünden "Koruma" menüsünü seçin.Burda karşınıza iki seçenek çıkacak.İlki "Kilitli" ve yanında onay işareti vardır.İkincisi ise "Gizli" yanında onay işareti yoktur.Evet burdaki "kilitli" nini yanında ki onay işaretini kaldırın.Sonra herhangi bir hucreye tıklayın.Daha sonra üzerinde değişiklik yapılmasını istemediğiniz yani kilitlemek istediğiniz hucreleri seçin.Aynı yerden "biçim" menüsünden "hücreler" ve oradanda "koruma" yı seçiniz.Çıkan ekrandan "kilitli" onay işaretini işaretleyin.Ve tamam mı tıklayın.Þimdi bu seçmiş olduğumuz hucrelere kilit koyduk.Sonra "Araçlar" menusunden "Koruma" oradanda "sayfayı koru" seçeneğini işaretleyin.Ve karşınıza çıkan ekradan istersen şifre koy.Böylelikle kimse kilidi açamaz.Ve "tamam" a tıkla.Artık kilitlediğin hucrelerde hiçbir işlem yapılamaz.Sadece kilidi olmaytan hucreler değiştirilebilir.Tum sayfa kilitli olsun dersen bastaki ilk adımı yapma(Tum sayfayı seçip ve "koruma" dan "kilitli" onay işaretini kaldırma.)Ordaki "Gizli" seçeneği ise;eğer bir formulun var ve bu formulun görünmesini istemiyorsun.O zaman formul içeren hucreyi seçip yine "biçim"den "hücreler" oradan "koruma" ve "gizli" yi işaretlersen o hucredeki formuller formul çubugunda gözükmez.Ama unutulmamalıdırki; bu "kilitli" ve "gizli" ayarları "araçlar" menüsünden "koruma" oradan " sayfayı koru" seçilmezse aktif hale gelmez.Tekrar korumayı kaldırmak için "araçlar" menüsünden "koruma" oradan da "korumayı kaldır" seçeneği seçilip verilen şifre girilirse sayfa eski haline döner
Kolay gelsin
:arkadas:

Çok Sağol işe yaradı :)

Excel Vers. ve Dili
2000 ENG
Bir açılım daha

Arkadaşlar bu comment ekleme makrosunu denedim çalışıyor. Ancak sorun şu eğer bu hücrede daha evvel bir comment konulmuşsa hata veriyor. Hücreye comment koymadan önce o hücreyi bir kontrol ettirip daha önce bir comment konulmuş olup olmadığını nasıl kontrol ettiriz acaba