Database in 5 kullanıcıya Bölünmesi

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Pro Tr
Access Veri databasei

Access te hazır ladığım bu database veri tabanı bölücüsünden bölerek. her kullanıcıya programlarını kurmak koşulu ile tek databaseden kullandırıoorum şu an kullanan sayısı 5 ama iki kişi bile kullansa korkunç b,i yavaşlık varr girişlerde bunun sebebi nedir nasıl çözebilirim? Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Pro Tr
Access te hazır ladığım bu database veri tabanı bölücüsünden bölerek. her kullanıcıya programlarını kurmak koşulu ile tek databaseden kullandırıoorum şu an kullanan sayısı 5 ama iki kişi bile kullansa korkunç b,i yavaşlık varr girişlerde bunun sebebi nedir nasıl çözebilirim? Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Merhaba
Bölünmüş ve paylaştırılmış veri tabanı kullanımında bazı püf noktalarına dikkat etmek gereklidir. Ben dilimin döndüğünce ve bildiğim kadarıyla size sıralayayım:

1-Öncelikle ağ ile ilgili donanımsal problemler olabilir. Bunlar, ağ üzerinde çalışan makinelerin birbirlerine bağlanma hızını etkiler. Dolayısıyla verinin alış-veriş hızını da etkiler.

2- Kablosuz kullanıcılar varsa, bunların hızı 18 ile 54 arasında olabildiği için yavaş çalışma mümkün olabilir.

3- Makinelerde virus olabilir. Bunlar da ağ üzerinden çoğalan tipse, hızınızı etkiler.

4- Verilerin bulunduğu makinede kullancı vardır. O anda kullanıyorsa diğer kullanıcılar avucunu yalar:))) Gerçekte verilerin tutulduğu makinenin direkt olarak bir kullanıcı tarafından kullanılması sıkıntıya neden olur. En iyisi server bir makine kurup o makineye monitor-klavye ve fare takmamaktır. Tüm yönetim uzaktan yapılmalıdır.

5- Kullandığınız tablo yapısı çok hantaldır. Tekrarlanan verilerinizi tabloya kaydetmişsinizdir (aman modalı görmesin. Çok kızar:)) )

6- Access'in paylaşım yapısı size yavaş gelebilir. SQL alternatifi denenebilir.

7- Kullandığınız arayüzde çok fazla altform varsa, yani açılan bir form üzerinde tablodan getirilmesi gereken veri miktarı çok fazlaysa bu sorun görülür. Mesela bir formunuz var ve herşey bu form üzerindeyse, o zaman ağdan veri almak çok zorlaşıyor. Bunun yerine ihtiyaç duyuldukça açılabilecek formlar oluşturun. Bir müşteri takip programında ekranda tüm müşterilerin görüntülenmesi istenirse tabii ki bu iş uzun sürer. Oysa bir küçük form açar ve "Hangi müşteri bilgilerini istiyorsunuz?" diye sorarsa ve seçim sonucunda o müşteri bilgileri gelirse bu iş hızlı olur. Ama bir liste kutusu yapıp 1000 tane müşterinin bilgilerinin görüntülenmesi ve içinden seçilmesi arzulanırsa, bu iş için ağ üzerinden veri beklenmesi tabii ki biraz sürecektir.

Umarım yardımcı olmuştur. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Pro Tr
teşekkür ederim .Arkadaşım Burda bir server üzerinde vrei tabnını paylşaşıma dağıtıoorum pc bir server ve tamemen boşta.Yine network tw 100/10 swichlerim var hub bile yok tamamen profesyonel tamamen accessin veri baylaşımı ile ilgil olduğunu düşünüyorum bu veritabanını bölerken veya ayarlarında paylaşım için bi yara yapılması gerekirmi özel bişi varmı hızlandıra bilecek acaba..Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bence 7. maddede yoğunlaşın o zaman...Herkes aynı access paylaşımı kullanmasına rağmen sizin bu kadar sıkıntıda olmanız veri tabanı yapınızla açıklanabilir ancak. Ben de aynı türden bir sıkıntıyı yaşamıştım bir çalışmamda.. Tesadüfen birşey keşfetmiştim. Clientlerde access yerine access runtime kurunca program yaklaşık olarak 10 kat (şaka değil gerçekten 10 kat) hızlanmıştı. Bu hızlanma çok alt form olan ve çok zor açılan bir formda oluyordu. Anladım ki, Run time bu tür formları daha hızlı açıyor. İsterseniz bir deneyin.