deger hesaplama

Excel Vers. ve Dili
2003
merhaba arkadaşlar ,
içinden bir türlü çıkamadım,sizlere sorma gereği duydum.

miktar birim mt

ilaç kodu

sistem

mt/tül ilaç mik gr

tüketim

x

e,f,g

1,2,3,4,5

a,b,c,d

z

3 tane ilaç kodu var

5 tane sistem var

4 tane deger var

ilaç kodunu yazınca tüketim miktarın çıkmasını istiyorum. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

tsknmrn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Sürüm 2207 _ Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2025
gerçek örneklerin olduğu bi tablo paylaşır mısınız?

Excel Vers. ve Dili
2003
tabiki detaylı bir örnek ve yaklaşık degerleri yazdım.

miktar birim mt

ilaç kodu

sistem

mt/tül ilaç mik gr

tüketim

100​

1​

kalın

1 gr

z

2​

ince

0.75 gr

3​

sert

1,25 gr

yumusak

0,5 gr

mesala : 100 mt iş 1 nolu ilaç ile ince sistemde yapılırsa sistem mt/tüle 0,5gr ilaç vermekte ise tüketim miktarı ne olur
100 mt iş 2 nolu ilaç ile sert sistemde yapılırsa sistem mt/tüle 1,25 gr ilaç vermekte ise tüketim miktarı ne olur
100 mt iş 1 nolu ilaç ile kalın sistemde yapılırsa sistem mt/tüle 1 gr ilaç vermekte ise tüketim miktarı ne olur
100 mt iş 3 nolu ilaç ile kalın sistemde yapılırsa sistem mt/tüle 1 gr ilaç vermekte ise tüketim miktarı ne olur

burda metre değişiyor diger değerler sabit. ilginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Öncelikle böyle tablo yerine örnek excel dosyası paylaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü dosya olmadığında yardımcı olacaklar o dosyayı oluşturmak için uğraşıp vakit kaybederler ve oluşturdukları dosya da eğer sizin dosyanızla aynı yapıda olmazsa verilen makro ya da formüller sizin dosyanıza uymayabilir.

İkinci olarak ilaç türünün tüketim üzerinde etkisi yok mu? Yani 1 nolu ilaç da 3 nolu ilaç da kalın sistemde aynı miktar mı kullanılıyor?

Excel Vers. ve Dili
2003
malasef bir tablomuz yok sarfiyatlımızı daha ayrıntılı inceleme söz konusu oldugu için bunu yapmak istiyoruz.
bunu excelde verileri tek tek girerek yapıyoruz. sadece işimizi biraz daha kolaylaştırmasını iş yükünü azaltmasını istiyoruz.
ilaçların tüketime etkisi yok sadece içerik ve kullanım amacına göre sınıflandırılıyor. 3 ilaç 4 sistem 4 mt/tül birimine verilen ilaç miktarı var bunlar sabit diyebiliriz . bizim amacımız sadece ilaç kodu ve sistemi yazınca tüketim direk cıkmasını istiyoruz.
nazik dönüşünüz için teşekkür ederiz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Tablodan kastım burda paylaştığınız tabloydu. Eğer varsa örnek excel dosyanızı paylaşmanızı istemiştim.