Değer karşılaştırması Yapmak

Merhaba Arkadaşlar,
Ã?ncelikle bu siteyi hazırlayan değerli webmaster lar başta olmak üzere katılımda bulunan tüm arkadaşları selamlıyorum.
Benim şöyle bir sorum olacak:
Bir excel tablomda 2 farklı sistemle sistemle hesaplanmış Nokta Adı, X ve Y değerlerinden oluşan 2 koordinat setim var.Bunların arasındaki farkları hesaplatarak nokta bazında karşılaştırma yapmak istiyorum. Hesap tablomda Nokta Adı, X1,Y1 ve gene Nokta Adı, X2,Y2 değerlerinin bulunduğu 6 sütunluk değerler var.İstediğim şey ise aynı nokta adına sahip olan değerlerin farklarının teker teker hesaplanarak başka bir sütunda bu değerlerin görüntülenmesi ve belli bir limiti aşanların (Ã?r. 1 mm) farklı hücre renginde görüntülenmesi.
Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya eklermisiniz.

Tablo ilave edildi

Tekrar merhaba,
Çalışma dosyam ektedir. A-C sütunler arası 1. koordinat setim; D-F sütunları arası 2. koordinat setim bulunmaktadır.Hesap tablosunu amacı her iki setteki koordinatların karşılaştırılarak (varsa) hesap hatalarını ortaya çıkarmaktır. Hatalı kabul edilen koordinatlar , apsis/ordinat farkı H2 hücresindeki değerden daha büyük olanlar olarak tespit edilecek ve farklar sütünundaki ilgili yere Nokta Adı ile birlikte yazılacaktır.
Þimdiden çok çok teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz için koşullu biçimlendirme ideal çözümdür. Ekteki dosyayı inceleyin.

Not:D sütunundaki nokta adları alfabetik sıralı değildi, sanırım yanlış yazdınız.

Merhaba,
Levent Bey ilginiz için çok teşekkür ederim. D sütunundaki nokta adları belirttiğiniz gibi sıralı değil. Ã?nceki mesajımda bu konuyu da yazacaktım ancak aceleyle mesajı göndermiş bulundum. Aslında bu mesajı makro bölümüne de yazıp yazmamakta tereddüt ettim. Zİra bu çalışma sayfasındaki benim açımdan en büyük problem en kısa söyleyişle 2 farklı data setinden aynı adlı olanların karşılaştırılarak min. miktardan büyük olan değerlerin nokta isimleriyle beraber listelenmesiydi. Aslında biçim konusuna fazla vurgu yaptığım için yanlış anlamaya sebebiyet vermiş oldum.
Vakit ayırıp yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örnek sıralı olmayan verilere göre yapılmıştır.