degisim grafigi cizmek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 10.2614.2615
Bütün ödevlerim excel üzerine bu foruma üye oldugum iyi oldu

problemim su bir dizi verilenler ve bu verilenler sonunda bir suru islemden direnc R degeri buluyorum, bu verilenler arasinda V degisken hiz degerine bagli olarak V-R grafigi cizmem gerekiyor. tek tek V hiz degerini deistirip buldugum R degerleriyle bi tablo olusturup grafik yapabilirim bunun kisa bir yolu yokmu? R degeri formulde direk degil dolayli yollardan V ye bagli..
sanirsam R yi V degiskenine bagliyacak bi komut bulmam gerekiyor?

tesekkurler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 10.2614.2615
dokumanda koyuyla isledim
V = 14 (E4)
EHP = 2253,77 (H21)

burda V listedeki diger indisler gibi benim degiskenim ama EHP, butun degiskenlere gore degisiyor.
Benim V-EHP grafigi cizmem gerekiyor fakat EHP formulunun icinde direk V yok

ornegin
V = 13 için EHP =1468,40
V = 14 için EHP = 2253,77
V = 15 için EHP = 2687,81

tek tek v degerlerini deistirirsem ben bulabiliyorum ve tablo olusturabiliyorum tablo olusturdukdan sonrada grafik..
bunu bana otomatik olarak bi sekilde yapamazmi ? diger verilenler sabit kabul edilip tek degisken V imis gibi V-EHP grafigi cikaramazmiyim ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
sn. isot85,

1.sayfanızdaki tablo butonuna tıklayarak v değişkeninin almasını istediğiniz değerlerini yazınız. belirttiğiniz aralıktaki tüm rakamlar sırasıyla v değerini alacak, çıkan EHP değerleri 2.sayfanıza aktarılacaktır. sanırım istediğiniz böyle bir şeydi. ekteki dosyayı inceler misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 10.2614.2615
Evet aynen buydu ya cok tesekkurler

bu olayi grafik menusu icinden makro karistirmadan yapamazdik dimi?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
sn. isot85,

grafik menüsünden yapılan işlemler ile ilgili konuya çok fazla vakıf değilim. ayrıca makro kullanmadan başka bir şekilde çözülebilir mi bilmiyorum. konuya vakıf olan değerli üstadlarımızın bu sorunuza cevap vermesi daha uygun olur. sorununuzdan anladığım kadarıyla benim ilk aklıma gelen çözüm bu oldu. umarım işinize yarar. :):):)

iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
ancak grafiğinizi sayfa2 de bulunan değerlerle ilişkilendirerek hazırlarsanız zaten her girdiğiniz değişken değerde grafiğiniz güncellenmiş olur. bu şekilde çözüleceğini düşünmüştüm ben.

:hey::hey::hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 10.2614.2615
ancak grafiğinizi sayfa2 de bulunan değerlerle ilişkilendirerek hazırlarsanız zaten her girdiğiniz değişken değerde grafiğiniz güncellenmiş olur. bu şekilde çözüleceğini düşünmüştüm ben.

:hey::hey::hey:
ha yok sadece ödev ciktisini alip vericem birsey degistirmeye gerek yok ciktisini alip vericem cok saolun hallettiniz problemide meraktan sordum illa makro mu yazmak lazim boyle bir olay icin :roll: