Derslerin Yazılı ve Sözlülerinin Dönem Ortalamalarını Nasıl Hesaplayabilirim?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba;

Ekte gönderdiğim örnekte de göreceğiniz gibi bir konuda takıldım kaldım: Hazırladığım “Notlar” formunda öğrencinin her dersten aldığı yazılı ve sözlü notlarını girip, ortalamasını almak istiyorum. 1. dönemde 1. ve 2. yazılı ve 1. sözlünün ortalaması 1.dönem notunu verecek. Yine 2. dönemdeki 3. ve 4. yazılı ve 2. sözlünün ortalaması 2. dönem notunu verecek ve 1. dönem notuyla 2. dönem notunun ortalaması Yılsonu notunu oluşturacak.

Ben bunu şöyle yaptım: 1. dönem notu olan “donem1” alanına =([yazili1]+[yazili2]+[sozlu1])/3 formülünü, 2. dönem notu olan “donem2” alanına =([yazili3]+[yazili4]+[sozlu2])/3 formülünü ve yılsonu notunu verecek olan alana da =([donem1]+[donem2])/2 formülünü yazdım. Ancak burada şöyle bir sorun var: Daha ilk yazılı notunu girer girmez formül dolayısıyla bu not 3’e bölünüyor. Tabii bu, diğer hesaplama yapılan alanlara da sirayet ediyor.

Benim istediğim şu: İlk yazılı notunu girdiğimiz zaman sadece o not geçerli olsun. 1. Dönem Notunda da o tek not yazsın. İkinci yazılı notunu girersek bu sefer iki notun ortalaması alınarak 1. dönem notuna bu hesaplama yazılsın. Sözlü notunu girdiğimiz zaman bu defa da 3’e bölünerek ortalama alınsın ve 1. dönem notu böylece ortaya çıksın. (Yani örneğin bir dönemde sadece bir yazılı ve bir sözlü yapılmışsa ve 2. yazılı yapılmamışsa 1. dönem notu böylece oluşsun). Bunları yaparken Yılsonu Notuna bir hesaplama yapmamam imkanı varsa iyi olur. Yılsonu notunu ancak 2. dönem hesaplamalarını yaparken görebilelim. 2. dönem notlarını da 1. dönem mantığıyla hazırlamak istiyorum. Ancak 2. dönem notlarını girerken aynı zamanda yılsonu notlarını da hesaplatabileyim.

Bir örnekle anlatacak olursam: Bir öğrenci bir dersten 1. dönemde 1. yazılıdan 80 almışsa, 1. dönem notu 80 olarak gözüksün. 2. yazılıdan 50 almışsa 1. dönem notunda bu iki yazılının ortalaması olan 65 hesaplansın. Eğer 1. sözlüden örneğin 80 almışsa bu sefer 3 notun ortalaması olan (80,50,80) 70 sayısı 1. dönem notu olarak gözüksün. 2. dönemde ise, 3. yazılıdan öğrenci 90 almışsa bu sefer 2. dönem notu alanı 90 olarak hesaplasın ama yılsonu notu alanında 1. dönem notu (70) ve 2. dönem notu (sadece 2. dönemin ilk yazılısı olan 3. yazılıdan dolayı 90) ortalaması olan 80 bulunsun. Yine eğer 2. dönemde 4. yazılı notu 62 ise 2. dönem notu (90+62)/2=76 olsun ve yılsonu notu da 1. dönem notu (70) ve 2. dönem notunun (76) ortalaması olan 73 sayısını versin…

Ben uğraştım ama kafam iyice karıştı. Bunun için nerelere ne gibi bir formül yazmalıyım? Veya bunun için kod mu yazılmalı? Aslında soru belki basit ama, derdimi ayrıntısıyla anlatayım derken umarım çok fazla karmaşık hale getirmemişimdir soruyu. Ve umarım anlatabilmişimdir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

Saygılarımla…

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba gitarisyen..

İstediğinizi, mevcut düzende farklı yollarla elde edebiliriz.

Fakat ben çalışmanızın daha kullanışlı olabilmesi adına(biraz da torpil yaparak ;) ) bir kaç(!) düzenleme yaptım. İstediğiniz verileri de çapraz sorgu yöntemi ile elde ettim.. Biraz daha uğraşsam öğrenci not takip programına dönüşecekti :) Yeğenim için yeterli olabileceğini düşünerekten, bu hali ile ekliyorum... Umarım sorunuzu yanlış yorumlamamışımdır. Eksik birşeyler kalmışsa ya da yanlış olan noktalar varsa ve iletirseniz, düzeltiriz..

Selamlar..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba gitarisyen..

İstediğinizi, mevcut düzende farklı yollarla elde edebiliriz.

Fakat ben çalışmanızın daha kullanışlı olabilmesi adına(biraz da torpil yaparak ;) ) bir kaç(!) düzenleme yaptım. İstediğiniz verileri de çapraz sorgu yöntemi ile elde ettim.. Biraz daha uğraşsam öğrenci not takip programına dönüşecekti :) Yeğenim için yeterli olabileceğini düşünerekten, bu hali ile ekliyorum... Umarım sorunuzu yanlış yorumlamamışımdır. Eksik birşeyler kalmışsa ya da yanlış olan noktalar varsa ve iletirseniz, düzeltiriz..

Selamlar..
Sayın Taruz;

Şimdi indirdim yaptığınız örneği. Hemen bir göz attım. "Sonsuz teşekkürlerimi sunmak" için daha ayrıntılı inceleyemedim. Ben de bir ilkokul öğretmeni arkadaşım için basit bir öğrenci not takip programı üzerinde çalışıyorum. Bittiği zaman eklerim. Ama gördüğüm kadarıyla sizin tasarımlarınız ve sisteminiz yanında benimki epey bir basit kalacak. :) Ben eksik ya da hatalı bir şey olduğunu sanmıyorum ama, kendime göre düzenlenmesi gereken ya da anlayamadığım bir yer olursa yazarım tekrar.

Ellerinize, emeğinize, yüreğinize, torpilinize :) sağlık...

Saygılarımla...