devirli sayılar

Excel Vers. ve Dili
xp
arkadaşlar bir plakanın yaptığı km. yi bir önceki tarihdeki km den çıkarmasını istiyorum yani bir alt satırdan bu dediğim excelde yapılıyor ancak bir türlü accessde yapamıyorum. yardımcı olurmusunuz. örnek ektedir. sorgular hanesine plaka sorduğunda 34JK8560 yazın.

Ekli dosyalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Sorgunuzu alttaki gibi değiştiriniz..

SELECT a.Kimlik, a.plaka, a.tarih, a.km,
IIf(IsNull((SELECT max(km) from [ana tablo] where kimlik<a.kimlik and plaka=a.plaka)),
km,
(SELECT max(km) from [ana tablo] where kimlik<a.kimlik and plaka=a.plaka)) AS bb,
km-bb AS Fark
FROM [ana tablo] AS a
WHERE (((a.plaka)=[plk]))
ORDER BY a.plaka, a.tarih DESC;

Excel Vers. ve Dili
xp
Tam istdediğim gibi olmuş teşekkürler ancak SQL yazılarını nasıl yazıyorsunuz. başka uygulamalar için yapacağım zaman nasıl yapmalıyım.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Anlayamadım sorunuzu? Yukarıdaki sorguyu yapıştırdığınız yere manuel olarak yazabilirsiniz.. Ya da neyi soruyorsunuz?.. Bu tür hesaplamaları nasıl yaparım diyorsanız elbette biraz SQL bilgisi gerektiriyor..

Excel Vers. ve Dili
xp
kendi access programım üzerinde denedim sadece tablo isimleri farklı ancak sorgularda bb hanesini sabit rakam atıyor bir kontrol edebilirmisiniz. son kez olarak

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Alt sorgudaki şartların yerleşimini tabloların konumuna görede değiştirmeniz gerekiyor.

Kod:
bb: IIf(IsNull((SELECT max(km) from [MAZOT] where a.kimlik<kimlik and a.plaka=plaka));[km];(SELECT max(km) from [MAZOT] where a.kimlik<kimlik and a.plaka=plaka))

Excel Vers. ve Dili
xp
Sn Taruz çok teşekkür ederim. Program üzerinde bir eklenti daha yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Top cıkıs lt hücresini yan hücrenin üst tarafına koymak istiyorum. Örnek anlatımlı dosyam ektedir.

Ekli dosyalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

SELECT a.Kimlik, a.PLAKA, a.SURUCU, a.TARIH, a.KM, IIf(IsNull((SELECT max(KM) from [MAZOT] where kimlik<a.kimlik and PLAKA=a.PLAKA)),KM,(SELECT max(KM) from [MAZOT] where kimlik<a.kimlik and PLAKA=a.PLAKA)) AS bb, KM-bb AS Fark, a.GUZERGAH, a.OPERASYON, a.OLCUM, a.CEKER, a.YEDEK, a.BOLGE, (select nz(last([OLCUM]+[CEKER]+[YEDEK]),0) from mazot where kimlik<a.kimlik and plaka=a.plaka) AS cc, [OLCUM]+[CEKER]+[YEDEK] AS [Top cıkıs lt]
FROM MAZOT AS a
ORDER BY a.PLAKA, a.TARIH DESC;

Excel Vers. ve Dili
xp
çok teşekkür ederim