diğer şartlı toplamalar

arkadaşlar iyi çalışmalar...
office 2003 türkce kullanıyorum.
şartlı toplama yapmak istiyorum. bazı verileri toplayıp içlerindeki 9 ve katlarını çıkarıp kalan 9 den küçük rakkamı gösteren bi formül bulmam lazım aynı işlemi, 5 ve katları içinde, aynı işlemi 4 ve katları içinde yapmak istiyorum. formülleri ayrı ayrı verebilirseniz sevinirim. bi örnek :
zzzzzz 18
xxxxx 25
yyyyy 65
sonuç 9
yanlız bi ricam var, bu işlemlerde mesela yukarıdaki örnekte 9 u göstersin istiyorum. sıfır olarak değilde son olarak 9 u göstersin istiyorum. veya 5 için 5 i 4 için 4 ü göstermeli......
umarım anlatabilmişimdir...teşekkür ederim....
veya bu formülleri nerede bulabileceğimi söylersenizde olabilir..saolun...

slm...

yazmayı unuttum işlemler excel içinde olabilir forum kurallarına uymadı isem özür dilerim .....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Re: slm...

kısmetli' Alıntı:
yazmayı unuttum işlemler excel içinde olabilir forum kurallarına uymadı isem özür dilerim .....

:D

Akşam akşam güldürdünüz beni, peşin peşin dilemişsiniz özür. Bu kadar titizlenmemizin tek sebebi ileride (sizden sonra ve hatta benden sonrada) bu foruma gelen insanlar rahat dolaşabilsin, aradığı birşeyi bulabilsin , forum çöplüğe dönmesin. Excel ile ilgilenen insanlar için uyması o kadar zor kuralarımız olduğunu sanmıyorum :D

Siz office 2003 türkce kullandığınızı sorunuzun içine yazmak yerine Profil'inize gidip benim gibi imza'nıza yazarsanız sizin için pratiklik olur mesela. Onun dışında hiç sorun yok.

Sorunuza gelince verdiğiniz örnekte 18+25+65=108 , Bu sayıdan tüm 9 'lar çıkınca 0 kalmazmı? Benmi yanlış anladım.

=Mod(108,9)

formülünü bir inceleyin, bu değilse aradığınız yine bu başlıkta sorarsınız.

arkadaşım ilgine teşekkür ederim.forum kurallarını okuyacak kadar ve anlayıp değerlendirecek kadar akıllı biri olsam bu soruları size sormamki en iyisi şöle yapalım olurmu....siz bana bu tip sorularıma cevap bulabileceğim bi kaynak gösterebilirseniz sevinirim. teşekkür ederim.....
ben anlatamadığımı kabul ediyom kıymetli vaktinizi aldım saolun....

siz bana bu tip sorularıma cevap bulabileceğim bi kaynak gösterebilirseniz sevinirim.
Ben vereyim size güzel bir kaynak.

Az önce sorunuzu cevaplamaya çalışan danersin bence biçilmiş kaftan.

Lütfen danersin'in verdiği cevabı bir kez daha okuyunuz.

Sn. danersin'in size söylemek istedigi "siz böyle kurallara uymaya çalışan bir kişi oldukça biz her zaman sizin yanınızdayız" demek istemekten başka bir şey değil.