DMAX FONKSİYONU HAKKINDA

Herkese Günaydın ,

DMax fonksiyonu hakkında bir problemim var.Problemi ekteki örnek te açıkladım.Teşekkürler...

G

Guest

Misafir
Merhaba

D2 hücresine aşağıdaki formulu yazın ve hücre aktif iken shift +ctrl ye basılı halde entere basın istediğiniz şey oluşacaktır.Daha sonra formulu kopyalayarak kopyalanan hücre hariç uygulamak istediğiniz diğer hücrelere formulu kopyalayın
Saygılar

=MAX(IF(B2=$B$2:$B$25;$C$2:$C$25))

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
DMAX'i bilmiyorum ama bu işinizi görür herhalde

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba Sn. Turker
Türker' Alıntı:
Merhaba

D2 hücresine aşağıdaki formulu yazın ve hücre aktif iken shift +ctrl ye basılı halde entere basın istediğiniz şey oluşacaktır.Daha sonra formulu kopyalayarak kopyalanan hücre hariç uygulamak istediğiniz diğer hücrelere formulu kopyalayın
Saygılar

=MAX(IF(B2=$B$2:$B$25;$C$2:$C$25))
Yukarıdaki işlemi bende çalışmamda kullandım. Çok iyi çalışıyor. Benim ricam
"D2 hücresine aşağıdaki formulu yazın ve hücre aktif iken shift +ctrl ye basılı halde entere basın"
işlemi ne yapıyor ki? bir türlü anlayamadım. Konuyu birazcık açabilirmisiniz. Çünkü bu işlem, beni hazırladığım tabloda büyük bir yükten kurtardı. Prensibini azda olsa bilmek istiyorum. Teşekkürler

Sn Türker ve Sz Bezl ,

Öncelikle gerçekten teşekkürler.Bir sorum daha olacak.Aynı yöntemi Rank fonksiyonu içinde kullanabilir miyiz ? Yani her rakamın ait olduğu bölge içinde kaçıncı sırada olduğunu bulabilir miyiz ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örneği incelermisiniz.

Teşekkürler Cost Control ,

Eksik anlattım sanıyorum.Asıl istediğim Tutar sütununundaki herbir rakamın ait olduğu bölge içindeki sıralaması ( Max rakamları değil ).

Arkadaşlar ,

Sorumun cevabını buldum.İşinize yarayabilir.Çözüm ekte...