Dolu hücreleri koşullu sayma.

Excel Vers. ve Dili
2023
Merhabalar. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Excel de çok yeni olduğum için meramımı net şekilde anlatamamış isem şimdiden özür dilerim.
Sorum şu şekilde, benim bir excel tablom var bu tablom A1 hücresinden başlayıp F620 hücresine kadar tüm hücreleri kapsıyor. Ben bütün bu hücrelerin dolu olanlarını saymak istiyorum. Ancak dolu olanları içinde yinelenenler yani 3 hücrede 10 verisi yazıyorsa bu hücreyi 1 kez dolu sayarak doğru sonucu vermesini istiyorum. Teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Sorunuzu ChatGPT'ye sordum, aldığım yanıt :

Excel'deki bir tablonun içindeki dolu hücreleri saymak ve yinelenen verileri bir kez saymak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Excel tablonuzun olduğu çalışma sayfasını açın.
  2. Boş bir hücreye, aşağıdaki formülü yazın ve Enter tuşuna basın:

=SUM(1/COUNTIF(A1:F620,A1:F620))
    Bu formül, belirttiğiniz hücre aralığında bulunan yinelenen değerleri bir kez sayar.

3. Formülü girerken klavyenizde Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basarak bir dizi formül oluşturmanız gerekebilir. Doğru bir şekilde girdiyseniz, Excel otomatik olarak bu formülü süslü parantez içinde ({} içinde) gösterecektir.
Bu işlemi tamamladığınızda, belirttiğiniz hücre aralığında bulunan dolu hücrelerin sayısını ve yinelenen değerleri bir kez sayan sonucu görmelisiniz.

Formülü Türkçeleştirelim

Kod:
=TOPLA(1/EĞERSAY(A1:F620;A1:F620))
Dizi formül olduğunu ben de belirteyim.