Doluluk oranı için grafik seçimi

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Arkadaşlar merhaba,

Bir deponun doluluk oranını stun grafiklerde göstermek istiyorum. kapasitesi 10 birim olan bir depoda girilen değer göre 10 da kaçın dolu olduğunu göstermek istiyorum. Bu haliyle basit ancak; bir takım görsel eklentilere ihtiyacım var. Mesela doluluk belli seviyeye geldiğinde stunda uyarı maksatlı kırmızılaşma gibi bir eklenti yapılabilirmi?
Ya da buna benzer doluluk oranlarını temsil ettirebileceğim en güsel görsel nitelikliğe sahip grafik dizaynı hangisidir?

NOT: Örnek dosya gerek yok diye koymadım. İstenirse akleyebilirim.

SAYGILARIMLA

UFUK YAZICI

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Eki inceleyin. Daha fazla görsellik eklenebilir belki ama ben yapamadım.

Ekli dosyalar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Arkadaşlar merhaba,

Bir deponun doluluk oranını stun grafiklerde göstermek istiyorum. kapasitesi 10 birim olan bir depoda girilen değer göre 10 da kaçın dolu olduğunu göstermek istiyorum. Bu haliyle basit ancak; bir takım görsel eklentilere ihtiyacım var. Mesela doluluk belli seviyeye geldiğinde stunda uyarı maksatlı kırmızılaşma gibi bir eklenti yapılabilirmi?
Ya da buna benzer doluluk oranlarını temsil ettirebileceğim en güsel görsel nitelikliğe sahip grafik dizaynı hangisidir?

NOT: Örnek dosya gerek yok diye koymadım. İstenirse akleyebilirim.

SAYGILARIMLA

UFUK YAZICI
.

Bir örnekte benden.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Arkadaşlar,

Hepsi çok gusel çalışmalar. Daha fazla çeşit daha iyi olacaktır. Çünkü bunlar komple arşivlik :)

Ben kendi tablolarıma uygulamaya çalışacağım bunları. Eğer sorun yaşarsam tekrardan bilgilerinize başvuracağım.

İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Ferhat bey,

çalışmam hakkında bir kısım daha bilgi vererek yardımlarınızı isteyeceğim tekrardan.

Ben bu sistemi 4 tane depo için ayrı ayrı oluşturmak istiyorum
bu depoların her dördü için ayrı ayrı belli tarihler arasındaki ortalama doluluk oranını görmek istiyorum.

Yanılmıyoırsam arşivime daha önce yaptığınız bir çalışmanızı almıştım. Söz konusu çalışma bir deney için laboratuvar analiz sonuçlarını işliyordu. Ancak o çalışma benim ihtiyaçlarımı karşılamadı.

Konu ile ilgili yardımlarınızı beklerim

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Ferhat Bey,

Bir örnek çalışma hazırlamaya çalıştım. bir göz atarsanız sevinirim.

Anlayacağız üzere 4 adet tankımızdaki hareketleri takip edebileceğim basit bir çalışma hazırlamayı planlıyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhabalar,

Ekteki, DashBoard örneğini inceleyiniz. Umarım işinize yarar.

İyi çalışmalar

.
Ferhat Bey,

Yine harikalar yaratmışsınız...

Elinize sağlık.

Arada kaybolmasın diye bunu da Excel Dersanesi'ne koyarsanız, uygun olacağını düşünüyorum.

Paylaşım için teşekkür ederim.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Sayın yurttaş,

İlginize ve güzel sözlerinize teşekkür ederim.

Forumda; Excel Dashboard'ları ile alakalı çok çalışma paylaşmadığımızdan, böyle bir örneğin yararlı olacağını düşündüm.

Gerçi net'te de bu tip çalışmalar çok yayınlanmıyor. Genelde, şirketlere danışmanlık kapsamında türetilen çalışmalar.

Dediğiniz gibi dersaneye de ekleyeyim.

Bu örnek dosyalarda, herhangi bir makro kullanmamaya özen gösterdim. Şüphesiz makrolarla, geliştirme ve görsellik açısından çok daha fazla imkan elde edilebilirdi.

Not : Diğer bir revizyonu da bu mesaja ekliyorum. Bu dosyada, depolar arası bilgi akışı animasyonu ilave edilmiştir.

İyi çalışmalar

.

Ekli dosyalar

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Ferhat bey, yaptığınız örnek grafik kavramını aşmış ve bir tesisin detaylı şeması olmuş. Yanlış bir terim kullandıysam kusura bakmayın, başka ne denebilir bilemiyorum. Müthiş bir örnek yapmışsınız, elinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
Hamit bey,

"tesisin detaylı şeması" kavramı bu örnek için değil ama genel anlamda çok doğru bir kavram ...

Excel'le bir tesisin tüm grafiksel gösterimi yapılabilir.

Bunun faydasını, özellikle Üretim Planlama departmanı çalışanları ve yöneticileri oldukça göreceklerdir.

Günlük veya haftalık (veya periyodik) atölye çizelgelemesi (üretim planı) yapan işletmeler için real time çalışan dashboard'lar tasarlanabilir.

Bilgisayarda, çizelge/plan simule edilirken; herhangi bir anda gerçek imalat ile mukayese edilerek, performans analizi ve olaya gerekli müdahale kararları alınabilir.

Üstelik, bir sürü gereksiz rakamın içerisinde boğulan ve zamanı kısıtlı olan yöneticiler için, kolay ve anlaşılır bir araç olarak da düşünülebilir.

İmalat planlama, banka kuyruk/hizmet problemleri, spor müsabakaları vs gibi bir çok geniş alanda, Excel'i simulasyon ve animasyon aracı olarak kullanabilirsiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Ferhat Bey,

İlginize emeğinize çok teşekkür ederim. Çalışma antrepo (dökme) işletmecileri, üretim planlama özelliklede satın alma operasyonlarınada destek anlamında ilaç mahiyetinde bir çalışma olmuş.

Sormak istediğim bir kaç nokta var;

Söz konusu çalışmaya -kapasite ve doluluk oranları değerleri nereden giriliyor
-seçilen iki tarih arasında ilgili tankların doluluk oranlarının ortalaması nereden görülebilmektedir.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Yani ben tankımın gerçek kapasitesini girip içindeki gerçek malzeme miktarını veri olarak girmek istiyorum. Daha sonra ise her bir tank için belirli iki tarih arasındaki değerleri kapsayan ortalama doluluk oranını görmek istiyorum. Bu hazırladığınız sistem ile bu değerleri nasıl alabilirim.

Excel Vers. ve Dili
2003-Türkçe
doluluk oranları veri sayfasından giriliyor ama siz heralde ben kapasiteyi yazayım (atıyorum 100 lt) içindeki miktar 50 lt yazınca yazınca doluluk oranını otomatik bulsun istiyorsunuz heralde.öyle mi?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Ferhat bey,

Çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum gerçekten göze hoş gelen bir tarzınız var.
Yaptığınız örnekler ve açıklamalar çok güzel.

Diğer taraftan sorulara cevap veriş tarzınız buda benim dikkatimi çekti örnek dosyayı ekleyip bırakmıyorsunuz ayrıntılı birşekilde dipnotlar ekliyorsunuz.

Sizi gerçekten tebrikedrim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Hayırlı cumalar ve hayırlı işler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 Türkçe
Sayın Ferhat Pazarçevirdi,

Çalışmalarınız oldukça etkileyici ve hatta ilham verici. Devamını bekliyoruz.

Teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Sn.unalh ve siyahyedili

İlginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

.

Excel Vers. ve Dili
2010 tr
değişiklik yapamıyorum

Sayın Ferhat Pazarçevirdi gerçekten çok güzel olmuş. Bilginize sağlık.

Kendi ihtiyacım için uyarlamaya çalıştığımda tank isimlerini değiştiremedim. Korumasız olarak verilerdeki değişiklikleri otomatik alması mümkünmüdür.

Ben tesislerimdeki performansı grafiğe aktarmak istiyorum veri alanımda tesis sayım 20 kadar. Tank yerine dikey sütunlar şeklinde aynı grafiği yapabilirmiyiz.

İlginize ve emeğinize şimdiden teşekkür ederim.