Dos'tan Excel'e

Selam;

İşyerinde Dos tabanlı bir muhasebe programı kullanıyoruz. Windows altında programı çalıştırabiliyorum. Bu programla yazıcıya çekim gönderdiğim işi Excel'e aktarabilmem mümkün mü?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Yazıcıya çekim göndermek?

Necdet_Yesertener' Alıntı:
Yazıcıya çekim göndermek?
Yani yazdır dediğimde yazıcıya giden iş kendini ram'a veya herhangi bir temp klasörüne atıyordur herhalde. Buradaki dosyayı çekip excel ile açmayı planlıyordum ama daha herhangi birşey bulamadım

Aslında PrintScreen ile Notpad'e ekledim. Daha sonra bunu excel'e aktardım. Veri - Metni sütunlara dönüştür deyip ayarladım. Bu zaman alsa da işe yaradı.

║31/10│4│ 182│SEKER BANK 17.10.200│ 5,155,850.35 B║

Fakat bu tabloda alta toplam alamıyorum. Bunu nasıl çözebilirim, bir fikri olan var mı?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Herhangi bir hücreye 1 (bir) yazın, sonra bu hücreyi kopyalayın. Daha sonra rakamların olduğu hücreleri seçin ve sağ-klik ile özel yapıştır-çarpı işaretleyerek tamam butonuna basın.

Peki ya Logo programında direkt excel'e aktarım olanağı var mı, eğer varsa nasıl yapabilirim...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın kasif2, onu Logo'culara sormalısınız

Aslında ben logo kullanmıyorum, Ankara Genel Müdürlükte (Tedaş) Logo kullanılıyor. Onların ve bizim tabloları normalde elle okeyliyorduk. Ama paralar hep başka başka yerlerde ve hata yaparsak en baştan okey atıyoruz. Ben bizim tabloyu excel'e aktardım. Eğer onlarınkini de aktarabilirsem hızlı bir şekilde karşılaştırma yapabilirim.

Onların ekim kasım aylarını elle girdim, okeyi kolay oldu ama her ay için 700 kalem parayı tarihleri ile girmek çok zaman alıyor.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bahsettiğiniz program NotePad'a (*.txt) falan sonuçları yazıyorsa, Excel'e aktarılabilir.

Umarım vardır, zaten windows ortamına atayım da hangi formatta olursa olsun, ordan excel'e uyarlarız...