düşey ara / vlookup formülünde 2 adet sorgu yapmak mümkün mü

örnek calisma ekliyorum. olay su ki 'max fatura' çalışma sayfasında yer alan firmaların yan tarafına formül girerek 'data' çalışma sayfasında yer alan faturalardan kendisiyle eşleşen ve tablodan da anlaşılacağı üzere o faturalar içinden max faturanın tarih belge no matrah ve kdv bilgilerini yanına getirmeli. bunu FORMÜLLE yapmak mümkün olabilir mi? ben bir firmanın max faturasının hangisi olduğunu bulabiliyorum ama bunu tarih ve belge no sütunlarına getirmek çözümsüz.

soruyu buradan hareketle sorarsam, ben max formülünü girerek bulduğum sonucun hücre adını, atıyorum [a14] olarak görüntüleyebilirsem buradan hareketle satırın yerini buldurabilirim.

bir cok arkadasin da işine yarayabileceğine inandığım bir problem. yardımcı olursanız çok sevinirim.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin. Böyle bir çözüm ,İşinize yararmı bilmem?

geçerli bir çözüm. ama istediğim sonuca gitmekten çok işi genelleştirip başka alanlarda da kullanabileceğim bir çözüm yaratmak yani formülle çözülebilirmi, dolaylı veya vlookupla?

valla çalışıyor ancak esas sıkıntı şimdi başlıyor eksoy. bana bunu nasıl bulduğunuzu anlatabilirmisiniz??? :)

Anlatması gerçekten çok uzun.Önce max ları buldum ( Formülden çözmeye çalış).Sonra max rakamlarını kullanarak , offset ve match fonksiyonu ile diğer verileri getirdim.Neden 235 olduğuna gelince , tamamen rastgele seçilmiş bir rakam.Siz kullanırken tüm formüllerde tablonun son satırı olarak seçin bu rakamı...

sevgili eksoy anladım formülünüzü ama ben zaten maxı bulmuştum. onu vlookup la aratıp getirebilirdim. örneğin 115.162,28 olan fatura ulubaşın maximum olan faturası. bunu alıp arele yapıştırdığımızda sorun oluyor ve binlerce fatura olduğunda ise bu kaçınılmaz oluyor. bu çalışmada yalnız maks fatura tutarı verisini kullanmış oluyoruz ve ikili arama söz konusu olmuyor.

her firmanın ayrı ayrı kendi içerisinde değerlendirilmesinden başka çözüm yok gibi.. bunu yapabilirmisiniz???

Sayın İlkaykteke ,

İstediğinizi tam olarak anlayamadım.Dosya üzerinde bir örnekle açıklayabilirseniz belki sorununuza çözüm bulabiliriz.

size gönderdğim örnek üzerinde 115.162,28 matrahlı fatura 'ulubaş' adlı firmaya ait . şimdi bu 115.162,28'i alalım ve herhangi bir firmanın ( sıralamada ulubaş'tan daha yüksekteki bir firmanın herhangi bir faturasının matrahına yapıştıralım. sizin formülünüz bulabildiği ilkini doğru olarak kabul edeceği için formül yanlış sonuç veriyor. örneğin dediğim değişikliği yaparsanız, örneğin ar-el firmasının faturalarından birinin matrahını 115.162,28 (ulubaşın en yüksek faturasının matrahıyla aynı) yaparsanız hem ulubaş'ta hem de ar-el' de aynı fatura numaralarının olduğunu görürsünüz. ikisinde de en yüksek faturanın numarası ar-elin en yüksek faturasının numarasıyla aynı olur.

eğer aynı firmada maximum rakamdan 2 tane veya daha fazla yoksa data sayfasına bir sütun eklemekle ekteki gibi halloluyor...

kesinlikle olmuş. teşekkür ediyorum.

çalışmayı biraz daha ilerletme ve genelleme adına vlookupa herhangi bir şekilde 2 veya daha fazla değişene göre arama yaptırılması mümkün değil mi?

Bildiğim kadarı ile bu ancak örnekteki gibi olabilir.kriterleri birleştirerek yani.örnekte 2 kriter var ( firma ve max tutar ), bu çoğaltılabilir.İşinize yaradığına sevindim.

Sayın Bahadır ,
Ben çalıştıramadım bu fonksiyonu ?Örnek dosyanız var mı ?

mesela bunu yukarıda gönderdiğim örnek içerisine girip bana bir örnekle açıklarsanız çok iyi olur. çok sık kullandığımız bir işlem işe yararsa süper olur.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte bir dosya hazırladım inceleyiniz. Formüller biraz karışık gelebilir ama mantığı basittir. Kısaca izah etmeye çalışayım. Yapılan işlem tamamen firma adının listedeki başlangıç ve bitiş satır nolarını bulmaya dayanmaktadır. Bu işlemde KAÇINCI ve DOLAYLI fonksiyonları ile yapılmıştır. Yani değişken bir aralık tanımlanmıştır. Daha sonrada bu aralıktaki en büyük matrah değeri bulunmuştur. Ana formül D sütunundaki formüldür. Bu yazdığım fonksiyonların doğru çalışmasının tek şartı; data sayfasındaki verilerin firma adına göre sıralı olması zorunluluğudur. Aksi takdirde doğru veriye ulaşılamaz.