düşey ara yardım

Merhaba arkadaşlar size iki tablo gönderiyorum bu tablolardan biri iş emri diğeri ise envanter listesi şimdi benim yapmak istediğim şudur iş emrinin altında bulunan sarı yerlere parça rakamlarını yazdığımda kırmızı alanda bunların adı yazacak yani sarı alana rakam girlecek girilen rakam envanterde bulacak ve karşılığı olan adı kırmızı yere yazacak ben yaptım ama size tam liste vermedim yani envanterde binlerce kalem malzeme var mesela 11 yazdığımda başka bir yer çıkıyor neyse karşılığı o olacak yardımlarınızı bekliyorum

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
İş Emri sayfanızdaki F59 hücresine

=DÜŞEYARA(B59;[ENVANTER.xls]Sayfa1!$A$2:$B$240;2;0)

yazarak deneyin 0 tam eşleştirir 1 olarak kullanırsanız en yakın eşleşeni getirir.

G

Guest

Misafir
Merhaba Sayın ernkarakaş

İş emri dosyanızın F59 hücresine aşağıdaki formulu yazdığınızda istediğiniz olacağını düşünüyorum.

Kod:
=IF(TYPE(VLOOKUP(B59;[ENVANTER.xls]Sayfa1!$A$2:$B$100;2;0))=16;"";VLOOKUP(B59;[ENVANTER.xls]Sayfa1!$A$2:$B$100;2;0))

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
İş emri dosyasının F59 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazın ve diğer hücrelere de kopyalayın. Yalnız "XXX" yazan yere gelince Envanter dosyasına geçin ve A:B sütunlarını seçin.

=DÜŞEYARA(B59;XXX;2;0)

Sonuçta envanter dosyası açıkken fonksiyon,

=DÜŞEYARA(B59;[ENVANTER.xls]Sayfa1!$A:$B;2;0) şeklinde,

Envanter dosyası kapalıyken,

=DÜŞEYARA(B59;'C:\Documents and Settings\admin\Desktop\düşeyara\[ENVANTER.xls]Sayfa1'!$A:$B;2;0) şeklinde olacak.

Kırmızı renkli olan kısım dosya yoludur ve sizin bilgisayarınızda farklı olabilir.

Edit: Düşeyara fonksiyonu hakkında detaylı bilgi için Excel dersanesine bakınız.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2103

Sagol

Eline sağlık kardeş halletim teşekkürler tüm herkese fructose